Druhá nemocenská po dlouhodobé pracovní neschopnosti

Dobrý den,

rok jsem marodil, pak 7 měsíců pracoval a teď opět marodím.

Známý mi říkal, jelikož jsem nepracoval minimálně 1 rok vcelku, že nemám nárok na peníze z nemocenské – čili nedostanu nic.

Má pravdu?

děkuji

Dotaz poslal/a: Luboš Z., 23.04.2017 15:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.04.2017 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

Váš známý nemá tak úplně pravdu. Je sice pravda, že u nemocenských dávek hraje roli délka, po kterou jste pracoval, ale je to trochu jinak než píšete ve svém dotazu. Pokusím se to vysvětlit.

V případě pracovní neschopnosti dostáváte prvních 14 dní (resp. za 4 – 14 den) náhradu mzdy od zaměstnavatele. Od 15 dne pracovní neschopnosti vám pak případně vzniká nárok na nemocenské dávky. Tyto nemocenské dávky jsou pak vypláceny po dobu, která se nazývá „podpůrčí doba“, a je v maximální délce 380 dní. Pak nárok na výplatu nemocenských dávek obvykle končí. Pouze v určitých případech může být vyplácení nemocenských dávek prodlouženo a to až o dalších 350 dní.

Pokud jste v dlouhodobé pracovní neschopnosti, uzdravíte se, nějakou dobu pracujete a opět onemocníte, pak záleží na tom, jak dlouho jste pracoval mezi ukončením první neschopenky a zahájením té druhé.

Prakticky je to tak, že pokud po skončení první neschopenky pracujete méně než 190 dní (resp. jedná se o kalendářní dny v zaměstnání, v době od skončení poslední PN do zahájení následující PN, termín „pracoval“ může být lehce zavádějící), pak se vám započítává i předchozí pracovní neschopnost.

Teoretický příklad: v první pracovní neschopnosti budete čerpat nemocenské dávky po dobu 380 dní. Pak nastoupíte do zaměstnání a po jednom měsíci opět onemocníte. V tomto případě byste pak již neměl nárok na nemocenské dávky po dobu 380 dní, ale pouze po dobu 30 dnů. To proto, že v období 380 dní před zahájením druhé pracovní neschopnosti máte vyčerpáno 350 dní podpůrčí doby pro nemocenské dávky.

Pokud byste ale v zaměstnání měl více než 190 dní, pak již zase můžete dostávat nemocenské dávky po celou dobu 380 dní. Viz ustanovení paragrafu 26, Zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény.

(2) Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby uvedené v odstavci 1 doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. Předchozí období dočasné pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby, i když při nich nemocenské nenáleželo. Věta první a druhá se nepoužije v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.

Pokud jste tedy pracoval 7 měsíců, pak by to mělo být cca 210 dní, tedy měl byste mít nárok na nemocenské dávky v plném rozsahu podpůrčí doby.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď