Z čeho se počítá nemocenská a následně mateřská, když jsem v pracovní neschopnosti

Dobrý den. Zajímalo by mne, z čeho se počítá nemocenská (chystám se otěhotnět) a následně mateřská, když jsem měla pracovní úraz (4 měsíce). Nyní už chodím měsíc do práce, ale jsem v hluku, takže Ty, kteří otěhotní, jsou v pracovní neschopnosti doma. Počítá se v průměru za celý rok? Nebo poslední 3 měsíce? Když jsem byla doma, platila mne OSSZ, ale ještě přijde doplatek do výše platu od firemní pojišťovny, tak v tom mám zmatek. Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra Brůnová, 22.06.2015 09:04

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 23.06.2015 14:07 napsal/a:
 

Dobrý den,

Nemocenské dávky vyplácené při pracovní neschopnosti, stejně jako peněžitá pomoc v mateřství (mateřská) jsou vypláceny na základě nemocenského pojištění a pro jejich výpočet platí stejná pravidla. Jiná situace je u rodičovského příspěvku, který není na vázaný na příjmy, ale je stejný pro všechny a to 220 000 Kč.

Pro výpočet výše nemocenských dávek (ať už nemocenská nebo PPM) se započítávají příjmy v tzv. rozhodném období. Rozhodným obdobím je zpravidla posledních 12 kalendářních měsíců. V případě že by Vaše poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, pak se uvažují jen příjmy z daného posledního zaměstnání.

Zjednodušeně výpočet výše nemocenské vypadá tak, že se vezmou příjmy (hrubá mzda) za posledních 12 měsíců a ty se dělí počtem kalendářních dní (365). V případě, že zaměstnanec byl v těchto 12-ti měsících v pracovní neschopnosti, pak příjem z nemocenské za tuto dobu, jakož i samotná doba trvání pracovní neschopnosti se do výpočtu nezahrnuje. Doba předchozí pracovní neschopnosti patři mezi tzv. „vyloučené dny“.

Tj. ve vašem případě můžete vzít svůj hrubý příjem za posledních 12 měsíců a odečíst nemocenské dávky a náhradu mzdy, kterou vám zaměstnavatel vyplácel během předchozí pracovní neschopnosti. Současně od počtu dní 365 odečtěte počet kalendářních dní předchozí pracovní neschopnosti. Výslednou částku vydělte počtem dní, který vám vyjde, a dostanete denní vyměřovací základ.

Teoretický příklad: pokud byste měla každý měsíc stejný příjem např. 20 000 Kč/měsíčně hrubého a přesně 4 měsíce (120 dní nepracovala) pak by to bylo (8 * 20000)/ 245 = cca 657,53 Kč.

Tento denní vyměřovací základ se dále redukuje = v tomto hypotetickém případě by redukovaný denní vyměřovací základ byl cca 592 Kč.

Při pracovní neschopnosti vám náleží nemocenská dávka ve výši 60% redukovaného základu, tj. 356 Kč za každý kalendářní den pracovní neschopnosti.

Výše peněžité pomoci v mateřství je pak 70% redukovaného základu, tj. 414 Kč.

Po skončení PPM pak budete mít nárok na rodičovský příspěvek, který je pro všechny stejný a předchozí příjem u něj nehraje roli, jedná se o 220 000 Kč a vy si pouze volíte délku jeho čerpání a tím i výši měsíční platby.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,