Opakovaná nemocenská – budu mít nárok na dávky?

Dobrý den,

jsem práce neschopen od 12. 2. 2015 kvůli silnému astmatu a alergii na pyly.

Do zaměstnání nastupuji 1. 2. 2016.

Slyšel jsem, že pokud v průběhu roku 2016 onemocním, že nemám nárok na nemocenskou, zajímalo by mě, kolik dní v průběhu roku 2016 musím mít odpracováno, abych tento nárok měl.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Miroslav S., 19.01.2016 09:38
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.1.2016 10:11 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká délky tzv. „podpůrčí doby“ u nemocenské (tedy doby, kdy máte nárok na výplatu nemocenských dávek při pracovní neschopnosti), tak ta je zákonem omezena na dobu 380 dní. Nárok na nemocenské dávky (pokud jsou splněny všechny podmínky), je od 15 dne pracovní neschopnosti a trvá po dobu následujících 380 kalendářních dní.

Viz příslušný zákon: Zákon o nemocenském pojištění - č. 187/2006 Sb., konkrétně pak § 26:

(1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény.

Pokud nastoupíte do zaměstnání a po nějaké době by u vás opět došlo k pracovní neschopnosti, pak bude záležet především na tom, po jakou dobu jste pracoval. Pokud je to doba kratší než 190 kalendářních dní od poslední pracovní neschopnosti, pak se do podpůrčí doby u nové pracovní neschopnosti bude započítávat i doba předchozích pracovních neschopností. Pokud byste tedy byl v práci jen několik málo dní, pak ano, hrozí, že nebudete mít nárok na nemocenské dávky

Pokud v zaměstnání strávíte dobu delší než 190 kalendářních dní, pak už se předchozí pracovní neschopnost nezohledňuje. Viz opět § 26:

(2) Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby uvedené v odstavci 1 doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. Předchozí období dočasné pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby, i když při nich nemocenské nenáleželo. Věta první a druhá se nepoužije v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Přivýdělek a nemocenská OSVČ

-

Dobrý den, jsem OSVČ a jsem dlouhodobě na nemocenské se zlomeným obratlem. Pracuji jako kosmetička a nemohu ještě tuto práci vykonávat. Mohu si přivydělat doma prodáváním dárkových poukázek přes PC, i když se přivýdělek týká mé práce? Tím bych si zajistila zakázky v novém roce, kdy už budu práceschopná. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru na dobu určitou a nárok na nemocenskou

-

Dobrý den, pracuji na pracovní poměr na dobu určitou, která končí 31. 12. 2021. Chci se zeptat, jaké by byly podmínky vyplácení nemocenských dávek v případě, že bych nastoupila na neschopenku po ukončení pracovního poměru, tj. 1. 1. 2021 (nebo asi spíše od 3. 1. 2021)? Případně – byl by rozdíl, pokud bych na neschopenku […]

Zobrazit odpověď

Prodloužení nemocenské při dlouhodobé pracovní neschopnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat. Moje maminka je na nemocenské poslední dva roky (přerušovaně samozřejmě), má po onkologické léčbě a má výhřez plotýnky, problém s SI skloubením. Bohužel se jí opakovaně nedaří vrátit do práce, takže se opakovaně dostává na neschopenku (v posledních dvou letech). Momentálně si již žádala o prodloužení na […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné či nemocenská v případě souběhu nemoci (COVID) matky a dítěte

-

Dobrý den, ráda bych zjistila, jak správně postupovat v případě, že jsem zároveň nemocná já i dítě (COVID pozitivní). Je správně, zažádat si u svého doktora o nemocenskou nebo žádat u pediatra o ošetřovné? Pokud se mohu rozhodnout sama, je pro mě nějaká z těchto variant výhodnější, s ohledem na současnou situaci? Předem děkuji za […]

Zobrazit odpověď