Ukončení pracovního poměru na nemocenské a ÚP?

Dobrý den, chci se zeptat.

Když jsem nastoupila do zaměstnaní, a pak onemocněla a vzala si nemocenskou, a oni mě pak propustili, mám se pak přihlásit na pracovní úřad nebo zůstat nadále na té nemocenské?

A taky v jaké výši se vyplácí nemocenská, pokud již nejsem zaměstnaná?

děkuji mnohokrát

Dotaz poslal/a: Nikola P., 09.02.2016 08:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.02.2016 10:08 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že nemáte žádnou povinnost chodit na Úřad práce, ale je to Vaše dobrovolná volba. Dále pak platí, že v době, kdy jste v pracovní neschopnosti (na nemocenské), tak Vás Úřad práce ani nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání – viz Zákon o zaměstnanosti - č. 435/2004 Sb. – viz § 25

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Takže z toho vyplývá, že na Úřad práce byste měla jít až ve chvíli, kdy Váš ošetřující lékař ukončí Vaši pracovní neschopnost.

Co se týká nemocenských dávek – na ty ukončení pracovního poměru nemá žádný vliv. I nadále byste měla dostávat stejnou nemocenskou, jako v době, kdy Váš pracovní poměr ještě trval.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru?

-

Dobrý den, je mi 60 let a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z organizačních důvodů (firma ukončuje provoz). Ukončení pracovního poměru mám 28. 2. 2022. Dne 7. 3. 2022, mám nástup do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a na koho si mám nechat vystavit neschopenku? Anebo, by pro mě bylo […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské ve zkušební době – kolik dostanu za jeden měsíc?

-

Dobrý den, v srpnu 2021 jsem po 4 letech na dohodu ukončila zaměstnání (můj hrubý příjem byl 32 000 Kč). Pak jsem byla od 1.9 – 12.10 registrovaná na UP, 13.10 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Zaměstnavatel se však po 6 dnech rozhodl, že novou pozici otevírat nebude a ukončil můj poměr ve zkušební době. Zde […]

Zobrazit odpověď