Nemocenská a důchod

Dobrý den,

mám dotaz týkající se nemocenské a důchodu. V 11/2014 jsem onemocněla ještě jako zaměstnanec v jedné firmě. V 1/2015 jsem dala výpověď a byla stále na nemocenské. Momentálně řeším následující problém.

Stále jsem na té jedné nemocenské, byl mi přiznán důchod I. Stupně a do měsíce mi bude odebrána neschopenka. Bohužel na tom stále nejsem zdravotně dobře. Budu se tedy muset přihlásit na úřad práce, ale ráda bych byla ještě na neschopence.

Dočetla jsem se, že na úřadu práce neschopenka neexistuje. Taky jsem se dočetla, že existuje nějaká ochranná lhůta po ukončení zaměstnání. Platí těch 7 dnů i v mém případě, když jsem dala výpověď v 1/2015 a u tohoto zaměstnavatele byla na nemocenské od 11/2014 do 7/2015? Běží i po tomhle ta lhůta? A mám vůbec nárok na nemocenskou, když mám důchod I. stupně?

Děkuji za vaši odpověď

S pozdravem

L.B.

Dotaz poslal/a: Lenka B., 25.06.2015 11:41
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.06.2015 05:48 napsal/a:

Dobrý den,

Pokusím se Vám postupně odpovědět na Vaše dotazy.

Pokud jste v pracovní neschopnosti (neschopenka), pak v zásadě nemá smysl chodit na Úřad práce. Podle zákona Vás na Úřadu práce nemohou přijmout do evidence uchazečů o zaměstnání v době, kdy jste na neschopence. Na Úřad práce byste tedy měla jít až při ukončení neschopenky.

Ochranná lhůta se vztahuje k poslednímu zaměstnání. Tady je otázka, proč jste ukončovala pracovní poměr? V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, Vás zaměstnavatel nemůže propustit. Mohla jste tedy zůstat v zaměstnání a ukončení pracovního poměru řešit až po skončení nemocenské.

Máte pravdu v tom, že v době, kdy budete evidována na Úřadu práce, tak není placená nemocenská. Úřad práce za vás neplatí nemocenské pojištění, nevzniká vám tedy nárok na nemocenské dávky. Pokud byste na tom zdravotně nebyla dobře, pak si pochopitelně můžete nechat vystavit potvrzení od doktora, které by Vás mělo omluvit z případných návštěv na ÚP.

V závislosti na délce Vašeho předchozího zaměstnání byste pak (po ukončení současné pracovní neschopnosti) zřejmě měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď