Nemocenská a následná mateřská

Dobrý den,

chtěla jsme se zeptat. Jsem zaměstnaná od roku 2010. V květnu 2016 jsem nastoupila na nemocenskou, která stále trvá.

Nyní jsem ve 4 měsíci těhotenství, termín porodu mám v listopadu.

Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na PPM, pokud ano z čeho se bude vypočítávat, když budu déle než rok na nemocenské?

Moc děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Ivona K., 12.05.2017 15:43
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.05.2017 11:32 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi obecné podmínky nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) patří především tyto základní požadavky:

  1. V době podání žádosti o PPM musíte být účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnaná, kdy za vás nemocenské pojištění odvádí zaměstnavatel, nebo být OSVČ, který si hradí dobrovolné nemocenské pojištění sám)
  2. Nebo být v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (resp. od skončení účasti na nemocenském pojištění)
  3. V posledních dvou letech před podáním žádosti o PPM musíte splňovat podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 dní

V případě zaměstnání je to tak, že za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění (u většiny zaměstnaneckých poměrů, s výjimkou některých „dohod“ jako je DPP nebo DPČ, kde je povinnost odvádět nemocenské pojištění navázána na výši příjmu).

V případě zaměstnání pak účast na nemocenském pojištění trvá od zahájení pracovního poměru do jeho konce. Počítají se všechny dny, a to včetně víkendů, státních svátků, dovolené apod.

Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, by se tedy měla také započítávat do doby účasti na nemocenském pojištění (do oněch 270 dní). Každopádně pokud jste před pracovní neschopností pracovala, a nyní jste dlouhodobě v PN, tak i tak byste měla splňovat podmínky přiznání nároku na PPM (za předpokladu, že v době jejího zahájení budete stále zaměstnána, nebo případně v ochranné lhůtě 180 dní).

Co se pak týká výpočtu výše PPM, tak zde se obvykle vychází z příjmu za posledních 12 měsíců. Pokud ale v tomto období nemáte žádné příjmy, z nichž by se dal určit vyměřovací základ (a nemocenské dávky se z tohoto pohledu nepovažují za příjem), pak by se při výpočtu výše PPM mělo postupovat dále do minulosti, až do období, kdy jste měla nějaké příjmy, z nichž by se dal stanovit vyměřovací základ.

Ve vašem případě by se tedy výše PPM měla odvíjet z příjmů, které jste měla v zaměstnání před začátkem současné pracovní neschopnosti (za předpokladu že až do zahájení PPM nebudete pracovat a nebudete tak mít jiné příjmy než nemocenské dávky).

 

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď