Nemocenská a následná mateřská

Dobrý den,

chtěla jsme se zeptat. Jsem zaměstnaná od roku 2010. V květnu 2016 jsem nastoupila na nemocenskou, která stále trvá.

Nyní jsem ve 4 měsíci těhotenství, termín porodu mám v listopadu.

Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na PPM, pokud ano z čeho se bude vypočítávat, když budu déle než rok na nemocenské?

Moc děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Ivona K., 12.05.2017 15:43

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.05.2017 11:32 napsal/a:
 

Dobrý den,

Mezi obecné podmínky nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) patří především tyto základní požadavky:

  1. V době podání žádosti o PPM musíte být účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnaná, kdy za vás nemocenské pojištění odvádí zaměstnavatel, nebo být OSVČ, který si hradí dobrovolné nemocenské pojištění sám)
  2. Nebo být v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (resp. od skončení účasti na nemocenském pojištění)
  3. V posledních dvou letech před podáním žádosti o PPM musíte splňovat podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 dní

V případě zaměstnání je to tak, že za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění (u většiny zaměstnaneckých poměrů, s výjimkou některých „dohod“ jako je DPP nebo DPČ, kde je povinnost odvádět nemocenské pojištění navázána na výši příjmu).

V případě zaměstnání pak účast na nemocenském pojištění trvá od zahájení pracovního poměru do jeho konce. Počítají se všechny dny, a to včetně víkendů, státních svátků, dovolené apod.

Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, by se tedy měla také započítávat do doby účasti na nemocenském pojištění (do oněch 270 dní). Každopádně pokud jste před pracovní neschopností pracovala, a nyní jste dlouhodobě v PN, tak i tak byste měla splňovat podmínky přiznání nároku na PPM (za předpokladu, že v době jejího zahájení budete stále zaměstnána, nebo případně v ochranné lhůtě 180 dní).

Co se pak týká výpočtu výše PPM, tak zde se obvykle vychází z příjmu za posledních 12 měsíců. Pokud ale v tomto období nemáte žádné příjmy, z nichž by se dal určit vyměřovací základ (a nemocenské dávky se z tohoto pohledu nepovažují za příjem), pak by se při výpočtu výše PPM mělo postupovat dále do minulosti, až do období, kdy jste měla nějaké příjmy, z nichž by se dal stanovit vyměřovací základ.

Ve vašem případě by se tedy výše PPM měla odvíjet z příjmů, které jste měla v zaměstnání před začátkem současné pracovní neschopnosti (za předpokladu že až do zahájení PPM nebudete pracovat a nebudete tak mít jiné příjmy než nemocenské dávky).

 

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,