Nemocenská a těhotenství

Dobrý den

Nastoupila jsem do nového zaměstnání, kde jsem dostala smlouvu na dobu určitou.

Během 3 měsíců jsem onemocněla a léčím se s tím do dnes. Během mé nemocenské mi poslali pracovní poměr skončil. A já jako na potvoru jsem v té době otěhotněla.

Můj lékař z důvodu těhotenství mě dál nemůže léčit, takže mi chce neschopenku ukončit, ale gynekolog mě chce na rizikové těhotenství, ale nemůže od něj převzít moje marodní.

Chci se zeptat, když ukončíme marodní a přejdu na rizikové do 5 dnů bude mi neschopnost platit nebo tím, že jsem dostala výpověď, nemůžu již jít marodit?

Pracovní poměr mi skončil v prosinci

 

Dotaz poslal/a: Radka J., 23.03.2018 11:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.03.2018 08:11 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste nyní v pracovní neschopnosti důvodu nějaké nemoci, a během ní vám skončil pracovní poměr (již před delší dobou), tak již nebudete mít nárok na placenou nemocenskou. Vzhledem k tomu že vaše rizikové těhotenství, by byla nová pracovní neschopnost, tak by vám již nevznikl nárok na nemocenské dávky.

Zde se jedná o to, že jste fakticky nezaměstnaná, byť jste nyní v pracovní neschopnosti a dostáváte nemocenské dávky. V případě, že onemocníte po skončení pracovního poměru, nebo pokud byste měla být v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, pak vám po skončení zaměstnání může vznikat nárok na nemocenské dávky pouze v případě, že je pracovní neschopnost zahájena do 7 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru.

Ale ve vašem případě tato ochranná lhůta 7 dní již dávno vypršela. Na nemocenské dávky v souvislosti s rizikovým těhotenstvím tedy nárok mít nebudete.

Tím, že jste nyní nezaměstnaná, tak byste po skončení současné neschopenky měla zajít na Úřad práce. Pokud splňujete standardní podmínky – minimální „odpracovaná“ doba 12 měsíců za poslední dva roky, pak vám bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tu byste mohla dostávat po dobu 5 měsíců (alespoň tedy předpokládáme, že je vám méně než 50 roků).

Je také pravděpodobné, že nebudete mít nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), protože jak píšete, vaše těhotenství bylo zahájeno po skončení zaměstnání. I pokud byste byla těhotná ještě v době před tím, než váš pracovní poměr na dobu určitou skončil, pravděpodobně ani tak byste nemusela mít nárok na PPM. V takovém případě by zde byla ochranná doba až 180 dní a záleželo by tedy na kdy konktrétně by vám vycházel termín porodu.

Každopádně ale po narození miminka budete mít nárok na rodičovský příspěvek, u něj si pak můžete zvolit délku/výši až do částky 7600 Kč měsíčně (pak by vám byl rodičovský příspěvek vyplácen cca 29 měsíců od narození dítěte).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď