Nemocenská a těhotenství

Dobrý den

Nastoupila jsem do nového zaměstnání, kde jsem dostala smlouvu na dobu určitou.

Během 3 měsíců jsem onemocněla a léčím se s tím do dnes. Během mé nemocenské mi poslali pracovní poměr skončil. A já jako na potvoru jsem v té době otěhotněla.

Můj lékař z důvodu těhotenství mě dál nemůže léčit, takže mi chce neschopenku ukončit, ale gynekolog mě chce na rizikové těhotenství, ale nemůže od něj převzít moje marodní.

Chci se zeptat, když ukončíme marodní a přejdu na rizikové do 5 dnů bude mi neschopnost platit nebo tím, že jsem dostala výpověď, nemůžu již jít marodit?

Pracovní poměr mi skončil v prosinci

 

Dotaz poslal/a: Radka J., 23.03.2018 11:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.03.2018 08:11 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste nyní v pracovní neschopnosti důvodu nějaké nemoci, a během ní vám skončil pracovní poměr (již před delší dobou), tak již nebudete mít nárok na placenou nemocenskou. Vzhledem k tomu že vaše rizikové těhotenství, by byla nová pracovní neschopnost, tak by vám již nevznikl nárok na nemocenské dávky.

Zde se jedná o to, že jste fakticky nezaměstnaná, byť jste nyní v pracovní neschopnosti a dostáváte nemocenské dávky. V případě, že onemocníte po skončení pracovního poměru, nebo pokud byste měla být v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, pak vám po skončení zaměstnání může vznikat nárok na nemocenské dávky pouze v případě, že je pracovní neschopnost zahájena do 7 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru.

Ale ve vašem případě tato ochranná lhůta 7 dní již dávno vypršela. Na nemocenské dávky v souvislosti s rizikovým těhotenstvím tedy nárok mít nebudete.

Tím, že jste nyní nezaměstnaná, tak byste po skončení současné neschopenky měla zajít na Úřad práce. Pokud splňujete standardní podmínky – minimální „odpracovaná“ doba 12 měsíců za poslední dva roky, pak vám bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tu byste mohla dostávat po dobu 5 měsíců (alespoň tedy předpokládáme, že je vám méně než 50 roků).

Je také pravděpodobné, že nebudete mít nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), protože jak píšete, vaše těhotenství bylo zahájeno po skončení zaměstnání. I pokud byste byla těhotná ještě v době před tím, než váš pracovní poměr na dobu určitou skončil, pravděpodobně ani tak byste nemusela mít nárok na PPM. V takovém případě by zde byla ochranná doba až 180 dní a záleželo by tedy na kdy konktrétně by vám vycházel termín porodu.

Každopádně ale po narození miminka budete mít nárok na rodičovský příspěvek, u něj si pak můžete zvolit délku/výši až do částky 7600 Kč měsíčně (pak by vám byl rodičovský příspěvek vyplácen cca 29 měsíců od narození dítěte).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď