Nemocenská a těhotenství

Dobrý den

Nastoupila jsem do nového zaměstnání, kde jsem dostala smlouvu na dobu určitou.

Během 3 měsíců jsem onemocněla a léčím se s tím do dnes. Během mé nemocenské mi poslali pracovní poměr skončil. A já jako na potvoru jsem v té době otěhotněla.

Můj lékař z důvodu těhotenství mě dál nemůže léčit, takže mi chce neschopenku ukončit, ale gynekolog mě chce na rizikové těhotenství, ale nemůže od něj převzít moje marodní.

Chci se zeptat, když ukončíme marodní a přejdu na rizikové do 5 dnů bude mi neschopnost platit nebo tím, že jsem dostala výpověď, nemůžu již jít marodit?

Pracovní poměr mi skončil v prosinci

 

Dotaz poslal/a: Radka J., 23.03.2018 11:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.03.2018 08:11 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste nyní v pracovní neschopnosti důvodu nějaké nemoci, a během ní vám skončil pracovní poměr (již před delší dobou), tak již nebudete mít nárok na placenou nemocenskou. Vzhledem k tomu že vaše rizikové těhotenství, by byla nová pracovní neschopnost, tak by vám již nevznikl nárok na nemocenské dávky.

Zde se jedná o to, že jste fakticky nezaměstnaná, byť jste nyní v pracovní neschopnosti a dostáváte nemocenské dávky. V případě, že onemocníte po skončení pracovního poměru, nebo pokud byste měla být v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, pak vám po skončení zaměstnání může vznikat nárok na nemocenské dávky pouze v případě, že je pracovní neschopnost zahájena do 7 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru.

Ale ve vašem případě tato ochranná lhůta 7 dní již dávno vypršela. Na nemocenské dávky v souvislosti s rizikovým těhotenstvím tedy nárok mít nebudete.

Tím, že jste nyní nezaměstnaná, tak byste po skončení současné neschopenky měla zajít na Úřad práce. Pokud splňujete standardní podmínky – minimální „odpracovaná“ doba 12 měsíců za poslední dva roky, pak vám bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tu byste mohla dostávat po dobu 5 měsíců (alespoň tedy předpokládáme, že je vám méně než 50 roků).

Je také pravděpodobné, že nebudete mít nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), protože jak píšete, vaše těhotenství bylo zahájeno po skončení zaměstnání. I pokud byste byla těhotná ještě v době před tím, než váš pracovní poměr na dobu určitou skončil, pravděpodobně ani tak byste nemusela mít nárok na PPM. V takovém případě by zde byla ochranná doba až 180 dní a záleželo by tedy na kdy konktrétně by vám vycházel termín porodu.

Každopádně ale po narození miminka budete mít nárok na rodičovský příspěvek, u něj si pak můžete zvolit délku/výši až do částky 7600 Kč měsíčně (pak by vám byl rodičovský příspěvek vyplácen cca 29 měsíců od narození dítěte).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď