Nemocenská a těhotenství

Dobrý den

Nastoupila jsem do nového zaměstnání, kde jsem dostala smlouvu na dobu určitou.

Během 3 měsíců jsem onemocněla a léčím se s tím do dnes. Během mé nemocenské mi poslali pracovní poměr skončil. A já jako na potvoru jsem v té době otěhotněla.

Můj lékař z důvodu těhotenství mě dál nemůže léčit, takže mi chce neschopenku ukončit, ale gynekolog mě chce na rizikové těhotenství, ale nemůže od něj převzít moje marodní.

Chci se zeptat, když ukončíme marodní a přejdu na rizikové do 5 dnů bude mi neschopnost platit nebo tím, že jsem dostala výpověď, nemůžu již jít marodit?

Pracovní poměr mi skončil v prosinci

 

Dotaz poslal/a: Radka J., 23.03.2018 11:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.03.2018 08:11 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste nyní v pracovní neschopnosti důvodu nějaké nemoci, a během ní vám skončil pracovní poměr (již před delší dobou), tak již nebudete mít nárok na placenou nemocenskou. Vzhledem k tomu že vaše rizikové těhotenství, by byla nová pracovní neschopnost, tak by vám již nevznikl nárok na nemocenské dávky.

Zde se jedná o to, že jste fakticky nezaměstnaná, byť jste nyní v pracovní neschopnosti a dostáváte nemocenské dávky. V případě, že onemocníte po skončení pracovního poměru, nebo pokud byste měla být v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, pak vám po skončení zaměstnání může vznikat nárok na nemocenské dávky pouze v případě, že je pracovní neschopnost zahájena do 7 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru.

Ale ve vašem případě tato ochranná lhůta 7 dní již dávno vypršela. Na nemocenské dávky v souvislosti s rizikovým těhotenstvím tedy nárok mít nebudete.

Tím, že jste nyní nezaměstnaná, tak byste po skončení současné neschopenky měla zajít na Úřad práce. Pokud splňujete standardní podmínky – minimální „odpracovaná“ doba 12 měsíců za poslední dva roky, pak vám bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tu byste mohla dostávat po dobu 5 měsíců (alespoň tedy předpokládáme, že je vám méně než 50 roků).

Je také pravděpodobné, že nebudete mít nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), protože jak píšete, vaše těhotenství bylo zahájeno po skončení zaměstnání. I pokud byste byla těhotná ještě v době před tím, než váš pracovní poměr na dobu určitou skončil, pravděpodobně ani tak byste nemusela mít nárok na PPM. V takovém případě by zde byla ochranná doba až 180 dní a záleželo by tedy na kdy konktrétně by vám vycházel termín porodu.

Každopádně ale po narození miminka budete mít nárok na rodičovský příspěvek, u něj si pak můžete zvolit délku/výši až do částky 7600 Kč měsíčně (pak by vám byl rodičovský příspěvek vyplácen cca 29 měsíců od narození dítěte).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď