Nemocenská a ukončení pracovní smlouvy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat…

Dne 30. 6. 2017 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou (netuším, zda-li mi smlouvu prodlouží). Od 24. 4. 2017 jsem na neschopence a včera sem zjistila, že sem těhotná.

Od ledna 2016 do listopadu 2016 sem pracovala na DPP (administrátor webových stránek). Od listopadu 2016 a vlastně až do toho konce června normálně na HPP (ve skladu).

Chtěla bych se zeptat, jak dál pokračovat?

Pokud zůstanu nadále na neschopence až do konce června a potom hned na rizikové (v minulosti problémy s vaječníky – cysty-srůsty), zda-li mám nárok na nějakou peněžitou pomoc?

Popřípadě kolik dní je ochranná lhůta a zda-li budu mít nárok na mateřskou.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Denisa K., 30.05.2017 10:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.05.2017 16:36 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste v pracovní neschopnosti a máte uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, pak tato smlouva může zaniknout i během doby, kdy jste na neschopence (platí, že během pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď, ale to se netýká situace, kdy smlouva končí k předem sjednanému datu).

Pokud byste i po ukončení pracovní smlouvy byla nadále nemocná, resp., trvaly by důvody pracovní neschopnosti, tak se tím pro vás nic nemění, neschopenka by trvala dále a vy byste dostávala nemocenské dávky.

Pokud byste ale, jak píšete, současnou pracovní neschopnost ukončila a zahájila novou z důvodu rizikového těhotenství, muselo by se tak stát ještě v době trvání pracovní smlouvy nebo nejpozději do 7 dní od jejího skončení. Pokud byste současnou pracovní neschopnost ukončila třeba až 14 dní po skončení zaměstnání a pak chtěla zahájit novou pracovní neschopnost, již byste neměla nárok na nemocenské dávky.

Co se týká nároku na peněžitou pomoc v mateřství, tedy na PPM („mateřskou“), tak je zde ochranná lhůta, která je 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední činnosti ze které vám plynulo nemocenské pojištění).

Prakticky to znamená, že pokud by vaše zaměstnání skončilo k 30. 6. 2017, pak byste musela PPM zahájit do 180 dní, tedy do 27. 12. 2016 (reálně tedy o něco dříve, protože si nejsem jistá, jak v době kolem vánoc fungují úřady).

Zahájení PPM je možné v době 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, takže by vám tedy termínem porodu měl vycházet na období cca 7. 2. 2018 – 21. 1. 2018.

Pokud již znáte plánovaný termín porodu (případě se zeptejte svého lékaře/lékařky), pak si to můžete sama spočítat, jestli vám to ještě vychází.

Ještě je ale otázka jak to máte s účastí na nemocenském pojištění. U PPM je kromě výše uvedeného (tedy abyste v době zahájení PPM byla buď zaměstnána, nebo v ochranné lhůtě), požadováno abyste v posledních dvou letech před zahájením PPM splňovala podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní.

Pokud poslední zaměstnání trvalo/bude trvat od 1. 11. 2016 do 30. 6. 2017, pak je to 241 dní nemocenského pojištění. Píšete, že před tím jste pracovala na DPP. U dohody o provedení práce vám nemocenské pojištění zaměstnavatel platí pouze za ty měsíce, kdy je příjem vyšší než 10000 Kč měsíčně. Takže si to opět musíte spočítat sama, jestli vám to vychází – jestli jste v době práce na DPP byla alespoň jeden měsíc nemocensky pojištěna, pak by to mělo dohromady dávat alespoň těch 270 dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď