Nemocenská a ukončení pracovní smlouvy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat…

Dne 30. 6. 2017 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou (netuším, zda-li mi smlouvu prodlouží). Od 24. 4. 2017 jsem na neschopence a včera sem zjistila, že sem těhotná.

Od ledna 2016 do listopadu 2016 sem pracovala na DPP (administrátor webových stránek). Od listopadu 2016 a vlastně až do toho konce června normálně na HPP (ve skladu).

Chtěla bych se zeptat, jak dál pokračovat?

Pokud zůstanu nadále na neschopence až do konce června a potom hned na rizikové (v minulosti problémy s vaječníky – cysty-srůsty), zda-li mám nárok na nějakou peněžitou pomoc?

Popřípadě kolik dní je ochranná lhůta a zda-li budu mít nárok na mateřskou.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Denisa K., 30.05.2017 10:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.05.2017 16:36 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste v pracovní neschopnosti a máte uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, pak tato smlouva může zaniknout i během doby, kdy jste na neschopence (platí, že během pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď, ale to se netýká situace, kdy smlouva končí k předem sjednanému datu).

Pokud byste i po ukončení pracovní smlouvy byla nadále nemocná, resp., trvaly by důvody pracovní neschopnosti, tak se tím pro vás nic nemění, neschopenka by trvala dále a vy byste dostávala nemocenské dávky.

Pokud byste ale, jak píšete, současnou pracovní neschopnost ukončila a zahájila novou z důvodu rizikového těhotenství, muselo by se tak stát ještě v době trvání pracovní smlouvy nebo nejpozději do 7 dní od jejího skončení. Pokud byste současnou pracovní neschopnost ukončila třeba až 14 dní po skončení zaměstnání a pak chtěla zahájit novou pracovní neschopnost, již byste neměla nárok na nemocenské dávky.

Co se týká nároku na peněžitou pomoc v mateřství, tedy na PPM („mateřskou“), tak je zde ochranná lhůta, která je 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední činnosti ze které vám plynulo nemocenské pojištění).

Prakticky to znamená, že pokud by vaše zaměstnání skončilo k 30. 6. 2017, pak byste musela PPM zahájit do 180 dní, tedy do 27. 12. 2016 (reálně tedy o něco dříve, protože si nejsem jistá, jak v době kolem vánoc fungují úřady).

Zahájení PPM je možné v době 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, takže by vám tedy termínem porodu měl vycházet na období cca 7. 2. 2018 – 21. 1. 2018.

Pokud již znáte plánovaný termín porodu (případě se zeptejte svého lékaře/lékařky), pak si to můžete sama spočítat, jestli vám to ještě vychází.

Ještě je ale otázka jak to máte s účastí na nemocenském pojištění. U PPM je kromě výše uvedeného (tedy abyste v době zahájení PPM byla buď zaměstnána, nebo v ochranné lhůtě), požadováno abyste v posledních dvou letech před zahájením PPM splňovala podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní.

Pokud poslední zaměstnání trvalo/bude trvat od 1. 11. 2016 do 30. 6. 2017, pak je to 241 dní nemocenského pojištění. Píšete, že před tím jste pracovala na DPP. U dohody o provedení práce vám nemocenské pojištění zaměstnavatel platí pouze za ty měsíce, kdy je příjem vyšší než 10000 Kč měsíčně. Takže si to opět musíte spočítat sama, jestli vám to vychází – jestli jste v době práce na DPP byla alespoň jeden měsíc nemocensky pojištěna, pak by to mělo dohromady dávat alespoň těch 270 dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď