Nemocenská DPČ + zaměstnání

Dobrý den, kombinuji dvě zaměstnání – HPP na částečný pracovní úvazek a DPČ ve výši cca 12.000.

Jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství, a jelikož mám zdravotní problémy, budu muset DPČ do kterého dojíždím a je pro mne náročnější ukončit.

Když nastoupím z DPČ na nemocenskou, mohu dál vykonávat práci na HPP v omezeném čase vycházek či z domu?

Bude se mi PPM vypočítávat z obou příjmů a za jaké období? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina K., 09.12.2016 06:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.12.2016 13:06 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nemocenské dávky obecně platí, že při jejich čerpání nesmíte vykonávat činnost, na základě které jsou nemocenské dávky vypláceny. Není tedy možné, abyste u jednoho zaměstnavatele byla v pracovní neschopnosti a současně pro toho stejného zaměstnavatele pracovala.

Viz paragraf 16, zákon o nemocenském pojištění:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Pokud ale máte dvě různá zaměstnání, pro dva různé zaměstnavatele, tak se každé z těchto zaměstnání posuzuje samostatně. Je tedy možné být v jedno zaměstnání v pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky a při tom dále vykonávat druhé zaměstnání.

Zde jen pozor na to, že vykonáváním druhého zaměstnání nesmíte narušovat léčebný režim u té pracovní neschopnosti.

To znamená, že musíte dodržovat rozsah a dobu, kdy máte povolené vycházky – tedy práci můžete vykonávat jen během těchto vycházek. A současně musíte dodržovat i léčebné pokyny. Jen příklad – pokud vám například lékař zakáže manipulovat s těžkými předměty, nebo nějakou jinou činnost, a vy toto budete ve druhém zaměstnání vykonávat, tak by se to dalo brát jako porušení podmínek léčebného režimu.

Také, pokud by to někdo kontroloval, jen těžko vysvětlíte, že jste v pracovní neschopnosti u zaměstnavatele A a nemůžete vykonávat nějakou pracovní činnost, přičemž ale úplně stejnou pracovní činnost vykonáváte pro zaměstnavatele B.

Opět jen příklad – pokud někdo pracuje jako učitel, zlomí si nohu a je doma. Nemůže chodit a tak je v pracovní neschopnosti. Pokud současně z domu vykonává práci pro jiného zaměstnavatele, třeba překládá z cizího jazyka, tak je vše v pořádku. Pokud by ale byl v pracovní neschopnosti a při tom v době vycházek dojížděl do jiné školy a zde učil, tak už by to asi byl problém.

Co se týká výpočtu PPM, tak tam záleží na tom, jestli budete v obou zaměstnáních splňovat podmínky pro nárok na PPM. Obě zaměstnání se posuzují samostatně, a z každého je PPM vypočítána zvlášť a vy pak dostáváte celkový součet těchto dvou částek.

PPM se počítá na základě příjmu z posledních 12 měsíců před zahájením PPM. Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti se, ale považuje za „vyloučené“ dny. Tedy nemocenské dávky, ani doba kdy jste v pracovní neschopnosti, se do výpočtu výše PPM nezahrnují.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Práce na DPP a nemocenská – rizikové těhotenství

-

Dobrý den, prosím o radu – jsem zaměstnána na DPP do 31. 12. 2020. Plat cca 13 000 Kč. Před 2 týdny jsem zjistila, že jsem těhotná, a gynekolog mě nechal doma na rizikovém těhotenství. Prosím, mám vůbec nárok na nemocenskou? A jak to bude prosím dál, když mi zaměstnavatel smlouvu již  neprodlouží? A od […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská – změna místa pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda v době nemoci, můžu strávit den u své přítelkyně, aniž bych měl problém s případnou kontrolou? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská nepřišla – zpoždění výplaty nemocenské

-

Dobrý den, mám nemocenskou od 22. 6. 2020 a za tento měsíc mi ještě nepřišly peníze. Rád bych věděl, kde se stala chyba a kdy mi peníze přijdou. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď