Nemocenská DPČ + zaměstnání

Dobrý den, kombinuji dvě zaměstnání – HPP na částečný pracovní úvazek a DPČ ve výši cca 12.000.

Jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství, a jelikož mám zdravotní problémy, budu muset DPČ do kterého dojíždím a je pro mne náročnější ukončit.

Když nastoupím z DPČ na nemocenskou, mohu dál vykonávat práci na HPP v omezeném čase vycházek či z domu?

Bude se mi PPM vypočítávat z obou příjmů a za jaké období? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina K., 09.12.2016 06:40

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.12.2016 13:06 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pro nemocenské dávky obecně platí, že při jejich čerpání nesmíte vykonávat činnost, na základě které jsou nemocenské dávky vypláceny. Není tedy možné, abyste u jednoho zaměstnavatele byla v pracovní neschopnosti a současně pro toho stejného zaměstnavatele pracovala.

Viz paragraf 16, zákon o nemocenském pojištění:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Pokud ale máte dvě různá zaměstnání, pro dva různé zaměstnavatele, tak se každé z těchto zaměstnání posuzuje samostatně. Je tedy možné být v jedno zaměstnání v pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky a při tom dále vykonávat druhé zaměstnání.

Zde jen pozor na to, že vykonáváním druhého zaměstnání nesmíte narušovat léčebný režim u té pracovní neschopnosti.

To znamená, že musíte dodržovat rozsah a dobu, kdy máte povolené vycházky – tedy práci můžete vykonávat jen během těchto vycházek. A současně musíte dodržovat i léčebné pokyny. Jen příklad – pokud vám například lékař zakáže manipulovat s těžkými předměty, nebo nějakou jinou činnost, a vy toto budete ve druhém zaměstnání vykonávat, tak by se to dalo brát jako porušení podmínek léčebného režimu.

Také, pokud by to někdo kontroloval, jen těžko vysvětlíte, že jste v pracovní neschopnosti u zaměstnavatele A a nemůžete vykonávat nějakou pracovní činnost, přičemž ale úplně stejnou pracovní činnost vykonáváte pro zaměstnavatele B.

Opět jen příklad – pokud někdo pracuje jako učitel, zlomí si nohu a je doma. Nemůže chodit a tak je v pracovní neschopnosti. Pokud současně z domu vykonává práci pro jiného zaměstnavatele, třeba překládá z cizího jazyka, tak je vše v pořádku. Pokud by ale byl v pracovní neschopnosti a při tom v době vycházek dojížděl do jiné školy a zde učil, tak už by to asi byl problém.

Co se týká výpočtu PPM, tak tam záleží na tom, jestli budete v obou zaměstnáních splňovat podmínky pro nárok na PPM. Obě zaměstnání se posuzují samostatně, a z každého je PPM vypočítána zvlášť a vy pak dostáváte celkový součet těchto dvou částek.

PPM se počítá na základě příjmu z posledních 12 měsíců před zahájením PPM. Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti se, ale považuje za „vyloučené“ dny. Tedy nemocenské dávky, ani doba kdy jste v pracovní neschopnosti, se do výpočtu výše PPM nezahrnují.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,