Nárok na nemocenskou při práci v zahraničí

Dobrý den,

31. 5. jsem ukončil pracovní poměr v zahraničí – EU. od 11. 6. jsem na UP v CR, podpora v nezaměstnanosti mi pravděpodobně nebude přiznána. Po úrazu jsem v pracovní neschopnosti. Rad bych se dotázal, zda budu mít nárok na nemocenskou.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Jan, 29.06.2015 07:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.07.2015 08:24 napsal/a:

Dobrý den,

Bohužel neuvádíte, kdy přesně se Vám úraz stal, tedy od jakého data jste v pracovní neschopnosti.

Obecně – v České republice – platí, že pokud onemocníte / máte nějaký úraz a z toho důvodu jste v pracovní neschopnosti, pak máte nárok na nemocenskou, pokud k tomuto dojde do 7 dní od ukončení posledního pracovního poměru. Jedná se o tzv. ochrannou lhůtu.

Pokud však k úrazu došlo, až v době kdy jste evidován na úřadu práce, pak Vám nárok na nemocenskou nevzniká, protože v době evidence na ÚP za Vás stát neplatí nemocenské pojištění a nárok na nemocenské dávky tak nevzniká.

Pokud Váš úraz nastal ještě v době, kdy jste byl zaměstnán v zahraničí, pak byste teoreticky mohl mít nárok na nemocenské dávky. Ty by Vám byly vypláceny ze zahraničí – ze země kde jste pracoval. Každá země EU má podobná pravidla pro nemocenské dávky. Konkrétní podmínky, včetně případné ochranné lhůty se ale liší. Někde je dokonce proplácena celá mzda (nemocenské dávky v některých zemích EU tedy odpovídají výši platu).

To, jestli máte nárok na nějaké dávky, tedy bude záležet na tom, kdy vlastně došlo k onomu úrazu a kde a jak jste pracoval (jestli Vám dané zaměstnání v zahraničí zakládalo účast na místním systému nemocenského pojištění).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze. Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mít 2 neschopenky, když mám 2x HPP

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je, když mám dva hlavní pracovní poměry a jsem na neschopence. Jak to mám doložit do obou prací. Má otázka zní, jestli mohu mít vystavenou neschopenku na oba zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď