Nemocenská po skončení zaměstnání – ochranná doba?

Dobrý den, pracovala jsem do konce tohoto měsíce pro zaměstnavatele na hlavní pracovní poměr. Měla jsem smlouvu na dobu určitou. Dva dny před koncem měsíce jsem byla uznána na neschopenku. Zajímalo by mě, jak je to s nemocenskou po skončení zaměstnání? Vím, že za prvních 14 dní nemám nárok na žádné peníze, protože mi moje zaměstnání už skončilo, ale jak to bude dál? Platí tady nějaká ochranná doba? Četla jsem, že to je 7dní, ale jak to bude u mě, když bych na peníze měla mít nárok až od 13 dne po skončení zaměstnání? A u koho to mám případně vyřizovat? U bývalého zaměstnavatele nebo musím někam jinam? Můžete mi prosím poradit, nějak v tom nemám jasno. Jo a ještě jak to mám udělat s úřadem práce? Musím tam chodit už nyní, když jsem na neschopence, nebo až po tom, co mi neschopenka skončí? Děkuji za vaše odpovědi, Dagmara P.

Dotaz poslal/a: Dagmara P., 14.1.2014 14:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.1.2014 17:20 napsal/a:

Dobrý den Dagmaro, nepíšete sice, o jaký přesně pracovní vztah se jednalo, ale budu předpokládat, že šlo o klasický pracovní poměr (tedy ne DPP a DPČ, kde by v závislosti na sjednaném příjmu mohly platit trochu jiné věci, než budu psát).

Platí, že po skončení zaměstnání je ochranná doba 7 dní. Pokud onemocníte během 7 dnů od skončení pracovního poměru a nastoupíte do pracovní neschopnosti, máte nárok na nemocenské dávky.

To ale není tak úplně váš případ. Vy jste na pracovní neschopnost nastoupila ještě během trvání zaměstnání. Tedy ne v ochranné době. Fakticky se tím ale pro vás nic nemění. Jen jsem vám to chtěla upřesnit.

Od 15 dne od zahájení pracovní neschopnosti tedy budete mít nárok na nemocenské dávky, tak jako kdybyste byla stále zaměstnaná. Nárok na nemocenské dávky byste měla uplatnit ještě u svého bývalého zaměstnavatele – předáte mu IV díl tiskopisu „Žádost o nemocenské“. Ten byste měla dostat od svého ošetřujícího lékaře.

Platí současně to, že během prvních 14 dní nemáte nárok na náhradu mzdy, protože váš pracovní poměr již zanikl. Za poslední dva dny u zaměstnavatele byste měla nárok na dávku, pouze pokud by vám byla nařízena karanténa. Od 3 dne pracovní neschopnosti mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy, kterou jim platí zaměstnavatel, ale to platí jen tehdy, pokud trvá pracovní poměr, což není váš případ.

Co se týká evidence na Úřadu práce, tak podle zákona během pracovní neschopnosti nemůžete být zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání a ani vám v této době nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď