Nemocenská po ukončení pracovního poměru

Dobrý den,

Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské.

Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný.

Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se musím hned zaregistrovat na ÚP a dávky nemocenské mi skončí a budu pobírat pouze podporu v nezaměstnanosti?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jan S., 28.04.2018 08:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.04.2018 14:57 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď. V této době se na vás vztahuje ochrana v podobě zákazu výpovědi od zaměstnavatele – viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 53:

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je 

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,

Je ale možné, abyste dal výpověď vy, nebo aby byl pracovní poměr ukončen dohodou. Tato možnost není nijak omezena.

Pokud dáte výpověď vy a pracovní poměr vám skončí během pracovní neschopnosti, nic se pro vás nemění. Máte nárok i nadále dostávat nemocenské dávky. Stejně, jako v době, kdy jste byl ještě zaměstnaný.

Až vám pak skončí pracovní poměr, tak budete nezaměstnaný, a pak byste se měl obrátit na Úřad práce, a řešit zde evidenci jako uchazeč o zaměstnání, a případně i podporu v nezaměstnanosti (pokud splňujete příslušné podmínky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď