Nemocenska pri HPP a sucasne DPP, DPC

Dobry den,

chcela by som sa spytat, z coho sa pocita nemocenska ak:

som zamestnana na HPP na dobu neurcitu, zaciatkom roka 2014 som nastupila na matersku/ nasledne rodicovsku (do 3 rokov veku dietata), v roku 2015 som pracovala popri trvajucom HPP aj na DPP a DPC (prijem sa v jednotlivych mesiacoch lisil, raz bol nad 10.000/ resp. 2.500 czk inokedy pod) a po skonceni RD som nastupila na PN (rizikove tehotenstvo).

Som stale zamestnana u toho isteho zamestnavatela na dobu neurcitu.

Ovplyvni mi vysku nemocenskeho aj DPP (DPC) ak som presiahla uvedene hranice alebo sa to rata z hlavneho PP?

Moze mat DPP/ DPC vplyv aj na vysku PPM?

Dakujem krasne za odpoved.

Dotaz poslal/a: Ludmila B., 12.06.2017 10:46
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 14:51 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že máte více různých zaměstnání, pak pokud jsou v těchto zaměstnáních splněny příslušné podmínky, může být nárok na PPM z každého z těchto zaměstnání. V takovém případě by se z každého zaměstnání vypočítal příslušný vyměřovací základ, a vy byste pak měla nárok na celkovou výslednou částku na základě všech těchto zaměstnání.

V případě, že jste zaměstnána na HPP, kde jste po skončení rodičovské v pracovní neschopnosti, tak budete mít určitě nárok na PPM, na základě tohoto zaměstnání. U ostatních zmíněných pracovních smluv bude záležet, zda byly splněny podmínky.

Přiznám se, že se ve vašem popisu příliš neorientuji, takže odpovím spíše jen obecně.

Nárok na PPM je za splnění dvou podmínek. Tedy, že v době zahájení PPM jste zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), a současně splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní. Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Při práci na DPP (dohoda o provedení práce), vzniká účast na nemocenském pojištění jen v těch měsících, kdy váš příjem překročí 10000 Kč měsíčně. Pokud jste měla nepravidelné příjmy, pak je poměrně pravděpodobné, že na základě DPP v roce 2015, podmínka minimální doby nemocenského pojištění, nebude splněna (navíc se započítává doba jen za poslední dva roky).

Obdobné je to pak i při práci na DPČ (dohoda o pracovní činnosti). Tam jste účastníkem nemocenského pojištění, jen v ty měsíce, kdy máte sjednán příjem vyšší než 2500 Kč. Opět, byste na základě DPČ měla nárok na PPM, musela byste mít nejméně 270 kalendářních dní nemocenského pojištění, za poslední dva roky, plynoucích z této činnosti.

Vzhledem k tomu, že pro každou pojištěnou činnost (HPP a popř. DPP či DPČ), se nárok na PPM posuzuje samostatně, pak mám za to, že budete mít PPM jen na základě HPP. Podle vašeho popisu se domnívám, že u zmíněné DPP a DPČ podmínky na PPM nejsou splněny.

Jak jsem již ale psal, ve vašem dotazu jsem se příliš nezorientoval. Mohl jsem si tedy váš dotaz chybně vyložit.  Můžete se případně obrátit i na místní pobočku OSSZ, kde by vám to měli propočítat na základě přesnějších informací. Nebo si můžete zavolat na call centrum ČSSZ, kde se řeší nemocenské dávky (PPM spadá pod nemocenské dávky), na číslo 571 811 081 viz: http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-centra/.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď