Nemocenská – přivýdělek?

Dobrý den,

již od 20. 07. 2015 jsem v pracovní neschopnosti. Pracovala jsem jako asistentka v advokátní kanceláři. Mám přetrvávající problémy s chůzí a ráda bych si přivydělala např. jako pokladní.

Prosím o informaci, zda je toto možné. Vycházky mám stanovené od 12:00 do 18:00 hod.

Je možné alespoň v této době pracovat?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Zdeňka F., 02.02.2016 13:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.02.2016 18:02 napsal/a:

Dobrý den,

Možnost pracovat během pracovní neschopnosti v zásadě není omezena. Respektive pro přesnost, během pracovní neschopnosti, kdy pobíráte nemocenské dávky, nemůžete vykonávat stejnou pracovní činnost na základě, které vám vznikl nárok na nemocenskou. A současně cokoliv děláte, nesmí narušovat léčebný režim stanovený ošetřujícím lékařem.

Pokud ale máte povoleny vycházky, pak by v zásadě nemělo ničemu vadit, pokud v této době „vycházky“ budete vykonávat práci například jako pokladní pro jiného zaměstnavatele.

Názorným (i když spíše teoretickým) příkladem je člověk, zaměstnaný na plný úvazek jako řidič. Kromě toho si občas přivydělává překládáním z angličtiny. Nemocenské dávky bude pravděpodobně dostávat z nemocenského pojištění své hlavní činnosti (práce řidiče).

Aby o dávky nepřišel, nesmí během pracovní neschopnosti vykonávat tuto práci, u níž jsou dávky náhradou za dočasně přerušený běžný příjem. Může však pokračovat (s níže uvedenou výjimkou) ve své vedlejší činnosti, tedy překládání. A to nezávisle na tom, zda jde o další pracovní poměr u stejného zaměstnavatele (například dohodu o pracovní činnosti), nebo si takto přivydělává jako osoba samostatně výdělečně činná.

Pozor jen na to, že zde je opravdu rozhodující nařízený léčebný režim. Pokud by Vám například lékař zakázal namáhavou fyzickou práci, hlasité mluvení (to jsou jen teoretické příklady, které mě teď napadly, neberete to tedy doslova), nebo cokoliv jiného co by bylo v rozporu s vykonávanou činností pokladní, pak by se to bralo jako porušení podmínek nároku na nemocenské dávky.

Pokud tomu tak nebude, tak můžete mít příjem i z tohoto vedlejšího zaměstnání a nárok na nemocenské dávky to nijak neohrozí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď