Kdy může o rodičovskou žádat otec dítěte?

Dobry den.

Jsem na nemocenské po porodu, nemocenská mi byla prodloužena o měsíc z důvodu komplikaci. Nemam nárok na PPM.

Chci se zeptat, je možné nechat napsat rodičovský příspěvek na přítele, i když má práci na HPP na dobu neurčitou? Mě jde totiž i o to, že jsou na mě psané exekuce, tak aby nám to nestrhli.

A taky to vyřízeni, musela bych jet 300km daleko, kde mam trvaly pobyt. A co k tomu ves budeme potřebovat? Na UP mi řekli, že stačí Zadost o RP a moje potvrzeni z OSSZ o tom, že jsem brala nemocenskou, ale to mi přijde nějak málo.

Dekuji za odpověď a přeji hezky den

Dotaz poslal/a: Magda P., 08.03.2016 13:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.03.2016 17:47 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že o rodičovský příspěvek může požádat kterýkoliv z rodičů, vždy ale pouze jeden. O rodičovský příspěvek tedy může požádat i přítel, jako otec dítěte, s tím že pak není nutné, aby byl s dítětem doma, taková podmínka není.

U rodičovského příspěvku je sice podmínka, že musí být zajištěna řádná celodenní péče o dítě, ale tu nemusí zajišťovat přímo žadatel o RP. Tedy postačí, pokud o dítě budete pečovat Vy.

K vyřízení ročovského příspěvku pak kromě Vámi zmíněných dokumentů bude určitě potřeba ještě doložit osobní doklady (Váš i přítele) a dále pak rodný list dítěte. Váš přítel také bude muset doložit své příjmy (je na to přímo nějaký formulář, který by si měl nechat potvrdit od svého zaměstnavatele).

Na základě doloženého příjmu pak bude stanoven vyměřovací základ on pak může zvolit o jakou variantu RP budete žádat (například na 3 roky).

(3) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč až do částky 11500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší.

(4) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7600 Kč měsíčně, jestliže

a) lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce nepřevyšující 7600 Kč,

b) ke dni narození nejmladšího dítěte, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že v průběhu pobírání rodičovského příspěvku poskytovaného z důvodu péče o dříve narozené dítě v rodině uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě;

odstavec 3 věta druhá platí i zde.

(5) Nelze-li stanovit žádnému z rodičů v rodině k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ podle odstavců 3 a 4, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď