Nemocenská s rizikovým těhotenstvím po skončení rodičovské

Dobrý den, po skončení rodičovské dovolené jsem hned nastoupila na nemocenskou s druhým rizikovým těhotenstvím (potvrzeno od lékaře).

Zaměstnavatel mi ale posléze sdělil, že s nemocenskou nesouhlasí, a že si mám prý zažádat o neplacené volno. Já se ale všude dočetla, že neplacené volno zaměstnavatel nemůže nařídit.

Na čí straně je pravda a jak mám nyní postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: M. S., 11.11.2016 22:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.11.2016 02:27 napsal/a:

Dobrý den,

Zcela upřímně, vůbec nerozumím informaci, kterou vám sdělil zaměstnavatel. Zaměstnavatel totiž nemá žádnou zákonnou možnost „nesouhlasit“ s nemocenskou.

Pokud Váš ošetřující lékař rozhodne, že váš zdravotní stav neumožňuje vykonávat zaměstnání, a vystaví vám neschopenku, tak proti tomu zaměstnavatel nemůže nijak protestovat.

Viz zákon o nemocenském pojištění – paragraf 97:

(1) Zaměstnavatel je povinen přijímat žádosti svých zaměstnaných osob o dávky a další podklady potřebné pro stanovení nároku na dávky a jejich výplatu a neprodleně je spolu s údaji potřebnými pro výpočet dávek předávat okresní správě sociálního zabezpečení; okresní správě sociálního zabezpečení je povinen neprodleně oznamovat též všechny skutečnosti, které mohou mít vliv na výplatu těchto dávek…

A to je v zásadě celé. O tom jestli váš zaměstnavatel s vaší pracovní neschopností souhlasí nebo ne se s ním nemusíte nijak bavit. Pouze mu předáte příslušné dokumenty vystavené lékařem a tím jakákoliv debata končí. A zaměstnavatel má následně zákonnou povinnost tyto dokumenty zpracovat a předat dále na OSSZ.

V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, Vám zaměstnavatel ani nesmí dát výpověď. Nemá žádnou možnost vás jakkoliv nutit, abyste si místo nemocenské vzala jen neplacené volno.

Jediný, kdo má nějakou pravomoc přezkoumat rozhodnutí ošetřujícího lékaře o pracovní neschopnosti je ČSSZ (resp. místě příslušná OSSZ).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po skončení pracovního poměru?

-

Prosím vás, začala jsem marodit 5 dní, před ukončením pracovního poměru. A pracovní neschopnost stále trvá, i když mi už zaměstnání skončilo. Vím, že prvních 14 dní, mi za neschopenku platí zaměstnavatel. Ale nevím, jak to bude dál? Budu mít dál nárok na nemocenskou, nebo mám ukončit neschopenku, a jít na Úřad práce? Moc děkuju!

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, Od 23. 8. jsem v pracovní neschopnosti, pracovní smlouvu mám do 30.9 2021. Zaměstnavatel mi oznámil, že novou od 1.10 nemůže v pracovní neschopnosti dát, po ukončení nemoci mě vezme zpět. Chtěla jsem se prosím zeptat, nevím jak dlouho budu ještě nemocná, teď v době nemoci sociální a zdravotní pojištění bude platit stát? Já […]

Zobrazit odpověď

Do kolika dní se musí hlásit na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám prosbu. Do kolika dní se musí moje přítelkyně hlásit na Úřad práce, když jí ve středu 22. 9. 2021 ukončil doktor po roce nemocenskou? Někdo říká, že to stačí do 8 dnů a jiní zase, že to musí být do 3 dnů? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Zpětné uznání pracovního úrazu

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Měl jsem pracovní úraz, kdy jsem přišel o článek malíčku, bohužel jsem to nenahlásil jako pracovní úraz. Prosím o info, zda se dá to změnit na pracovní úraz Zaměstnavatel mne od toho odrazoval, a teď dělá, jako kdyby se nic nestalo. Stále jsem v pracovní neschopnosti. Prosím jak postupovat, […]

Zobrazit odpověď