Nemocenská s rizikovým těhotenstvím po skončení rodičovské

Dobrý den, po skončení rodičovské dovolené jsem hned nastoupila na nemocenskou s druhým rizikovým těhotenstvím (potvrzeno od lékaře).

Zaměstnavatel mi ale posléze sdělil, že s nemocenskou nesouhlasí, a že si mám prý zažádat o neplacené volno. Já se ale všude dočetla, že neplacené volno zaměstnavatel nemůže nařídit.

Na čí straně je pravda a jak mám nyní postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: M. S., 11.11.2016 22:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.11.2016 02:27 napsal/a:

Dobrý den,

Zcela upřímně, vůbec nerozumím informaci, kterou vám sdělil zaměstnavatel. Zaměstnavatel totiž nemá žádnou zákonnou možnost „nesouhlasit“ s nemocenskou.

Pokud Váš ošetřující lékař rozhodne, že váš zdravotní stav neumožňuje vykonávat zaměstnání, a vystaví vám neschopenku, tak proti tomu zaměstnavatel nemůže nijak protestovat.

Viz zákon o nemocenském pojištění – paragraf 97:

(1) Zaměstnavatel je povinen přijímat žádosti svých zaměstnaných osob o dávky a další podklady potřebné pro stanovení nároku na dávky a jejich výplatu a neprodleně je spolu s údaji potřebnými pro výpočet dávek předávat okresní správě sociálního zabezpečení; okresní správě sociálního zabezpečení je povinen neprodleně oznamovat též všechny skutečnosti, které mohou mít vliv na výplatu těchto dávek…

A to je v zásadě celé. O tom jestli váš zaměstnavatel s vaší pracovní neschopností souhlasí nebo ne se s ním nemusíte nijak bavit. Pouze mu předáte příslušné dokumenty vystavené lékařem a tím jakákoliv debata končí. A zaměstnavatel má následně zákonnou povinnost tyto dokumenty zpracovat a předat dále na OSSZ.

V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, Vám zaměstnavatel ani nesmí dát výpověď. Nemá žádnou možnost vás jakkoliv nutit, abyste si místo nemocenské vzala jen neplacené volno.

Jediný, kdo má nějakou pravomoc přezkoumat rozhodnutí ošetřujícího lékaře o pracovní neschopnosti je ČSSZ (resp. místě příslušná OSSZ).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze. Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mít 2 neschopenky, když mám 2x HPP

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je, když mám dva hlavní pracovní poměry a jsem na neschopence. Jak to mám doložit do obou prací. Má otázka zní, jestli mohu mít vystavenou neschopenku na oba zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď