Nemocenská s rizikovým těhotenstvím po skončení rodičovské

Dobrý den, po skončení rodičovské dovolené jsem hned nastoupila na nemocenskou s druhým rizikovým těhotenstvím (potvrzeno od lékaře).

Zaměstnavatel mi ale posléze sdělil, že s nemocenskou nesouhlasí, a že si mám prý zažádat o neplacené volno. Já se ale všude dočetla, že neplacené volno zaměstnavatel nemůže nařídit.

Na čí straně je pravda a jak mám nyní postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: M. S., 11.11.2016 22:24

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.11.2016 02:27 napsal/a:
 

Dobrý den,

Zcela upřímně, vůbec nerozumím informaci, kterou vám sdělil zaměstnavatel. Zaměstnavatel totiž nemá žádnou zákonnou možnost „nesouhlasit“ s nemocenskou.

Pokud Váš ošetřující lékař rozhodne, že váš zdravotní stav neumožňuje vykonávat zaměstnání, a vystaví vám neschopenku, tak proti tomu zaměstnavatel nemůže nijak protestovat.

Viz zákon o nemocenském pojištění – paragraf 97:

(1) Zaměstnavatel je povinen přijímat žádosti svých zaměstnaných osob o dávky a další podklady potřebné pro stanovení nároku na dávky a jejich výplatu a neprodleně je spolu s údaji potřebnými pro výpočet dávek předávat okresní správě sociálního zabezpečení; okresní správě sociálního zabezpečení je povinen neprodleně oznamovat též všechny skutečnosti, které mohou mít vliv na výplatu těchto dávek…

A to je v zásadě celé. O tom jestli váš zaměstnavatel s vaší pracovní neschopností souhlasí nebo ne se s ním nemusíte nijak bavit. Pouze mu předáte příslušné dokumenty vystavené lékařem a tím jakákoliv debata končí. A zaměstnavatel má následně zákonnou povinnost tyto dokumenty zpracovat a předat dále na OSSZ.

V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, Vám zaměstnavatel ani nesmí dát výpověď. Nemá žádnou možnost vás jakkoliv nutit, abyste si místo nemocenské vzala jen neplacené volno.

Jediný, kdo má nějakou pravomoc přezkoumat rozhodnutí ošetřujícího lékaře o pracovní neschopnosti je ČSSZ (resp. místě příslušná OSSZ).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,