Nemocenská v případě DPČ

Dobrý den,

Chci se zeptat, zda při práci na DPČ, mám vždy nárok na nemocenskou (při splnění podmínek více než 2500Kč/měsíčně a delší doba trvání – 1rok)?

Jsem zaměstnaná na DPČ, smlouvu mám na rok, plat mám vyšší než 2 500Kč/měsíčně. Momentálně jsem nemocná a ptala jsem se šéfové, zda mám nárok na nemocenskou.

Řekla mi, že bohužel, ale tady jsme se v podstatě dočetla, že ano.

Je možné to mít nějak vepsané do smlouvy? Nic jsem tedy nenašla, ale tak nejsem žádný specialista… může to být mezi řádky.

děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana P., 24.11.2016 15:49

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.11.2016 17:14 napsal/a:
 

Dobrý den,

Podmínky a nárok na nemocenské dávky se řídí příslušným zákonem. Abyste měla nárok na nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti, musíte být účastníkem nemocenského pojištění. U zaměstnanců na hlavní pracovní poměr NP běžně odvádí zaměstnavatel. Pokud se jedná o práci na DPČ (dohoda o pracovní činnosti) nebo na DPP (dohoda i provedení práce) je to jiné.

U práce na DPP je nemocenské pojištění odvedeno jen za ty měsíce, ve kterých váš příjem překročí 10 tisíc korun za měsíc.

U práce na DPČ je nemocenské pojištění odváděno, jen pokud je ve smlouvě sjednán příjem ve výši nejméně 2500 Kč. Pokud v dohodě o pracovní činnosti není sjednán žádný příjem, nebo pokud je sjednaný příjem nižší, pak nemocenské pojištění odváděno není.

Viz paragraf 6, zákon o nemocenském pojištění:

Podmínky účasti zaměstnanců na pojištění

(1) Zaměstnanci jsou účastni pojištění, jestliže

a) vykonávají zaměstnání

  1. na území České republiky; za výkon zaměstnání na území České republiky se považuje i přechodný výkon práce mimo území České republiky, je-li místo výkonu práce trvale v České republice, nebo
  2. v cizině pro zaměstnavatele se sídlem na území České republiky, pokud místo výkonu práce je trvale v cizině a nejsou povinně účastni důchodového pojištění podle předpisů státu, ve kterém trvale vykonávají zaměstnání, a mají trvalý pobyt na území České republiky nebo jiného členského státu Evropské unie, a

b) sjednaná částka započitatelného příjmu z tohoto zaměstnání za kalendářní měsíc činí aspoň částku rozhodnou pro účast na pojištění (dále jen "rozhodný příjem").

(2) Rozhodný příjem činí 2 500 Kč. Částka rozhodného příjmu se zvýší od 1. ledna kalendářního roku, pokud jedna desetina součinu všeobecného vyměřovacího základu stanoveného podle zákona o důchodovém pojištění, který o dva roky předchází tomuto kalendářnímu roku, a přepočítacího koeficientu stanoveného podle zákona o důchodovém pojištění pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu bude po zaokrouhlení na celou pětisetkorunu směrem dolů vyšší než dosud platná částka rozhodného příjmu; rozhodný příjem se stanoví ve výši této desetiny po tomto zaokrouhlení. Výši rozhodného příjmu stanoveného podle věty druhé vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů sdělením.

(3) Zahraniční zaměstnanec je účasten pojištění, pokud je podle zákona o důchodovém pojištění dobrovolně účasten důchodového pojištění jako zaměstnanec zahraničního zaměstnavatele73) a na předepsaném tiskopisu se přihlásil k pojištění.

(4) Ustanovení odstavců 1 až 3 se nevztahují na zaměstnance činné na základě dohody o provedení práce.

Takže ano, částečně záleží na tom, co přesně je uvedeno ve smlouvě. Pokud zde není sjednán příjem, nebo je sjednán na nižší částku než 2500 Kč, nárok na nemocenské dávky mít nemusíte. Jinak byste ale nárok na nemocenské dávky mít měla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,