Nemocenská v souvislosti s porodem pro OSVČ

Dobrý den, jsem OSVČ a termín porodu mám 16. 8. 2017.

Nemocenské pojištění jsem si nestihla platit 270 dní před porodem. Při konzultaci se sociálkou mi bylo sděleno, že mi stačí 3 splátky nemocenského pojištění a budu mít nárok na nemocenskou související s porodem.

Platila jsem si tedy 5 měsíců 155 Kč/měsíčně. Dnes mi však jiná paní ze sociálky volala a sdělila mi, že potřebuji od lékaře vystavit neschopenku. Opravdu musím? Znamená to pak tedy, že budu muset dodržovat termín povolených vycházek?

Nebydlím ani v místě podnikání (100 km vzdálenost), co se stane, když tam přijde kontrola?

Děkuji předem za odpověď.

Dotaz poslal/a: Katka O., 12.07.2017 12:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.07.2017 13:45 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak můžete mít nárok na nemocenské dávky v souvislosti s porodem, a to v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu. Pak se jedná o „standardní“ pracovní neschopnost – potřebujete tedy neschopenku.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 57 a 59:

§ 57

Vznik dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

§ 59

Ukončování dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která má nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jakékoliv pojištěné činnosti, k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud pojištěnka nezačala pobírat peněžitou pomoc v mateřství dříve,

V domě, kdy jste v pracovní neschopnosti, pak platí standardní podmínky – ty mimo jiné zahrnují i režim povelných vycházek.

V době mimo povolené vycházky se také musíte zdržovat na adrese, která je uvedena na neschopence. Ta ale může být „jakákoliv“ nemusí to být jen adresa trvalého bydliště.

V případě OSVČ dále platí, že v době kdy dostáváte nemocenské dávky současně nemůžete osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost – viz paragraf 16:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď