Nemocenská v souvislosti s porodem pro OSVČ

Dobrý den, jsem OSVČ a termín porodu mám 16. 8. 2017.

Nemocenské pojištění jsem si nestihla platit 270 dní před porodem. Při konzultaci se sociálkou mi bylo sděleno, že mi stačí 3 splátky nemocenského pojištění a budu mít nárok na nemocenskou související s porodem.

Platila jsem si tedy 5 měsíců 155 Kč/měsíčně. Dnes mi však jiná paní ze sociálky volala a sdělila mi, že potřebuji od lékaře vystavit neschopenku. Opravdu musím? Znamená to pak tedy, že budu muset dodržovat termín povolených vycházek?

Nebydlím ani v místě podnikání (100 km vzdálenost), co se stane, když tam přijde kontrola?

Děkuji předem za odpověď.

Dotaz poslal/a: Katka O., 12.07.2017 12:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.07.2017 13:45 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak můžete mít nárok na nemocenské dávky v souvislosti s porodem, a to v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu. Pak se jedná o „standardní“ pracovní neschopnost – potřebujete tedy neschopenku.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 57 a 59:

§ 57

Vznik dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

§ 59

Ukončování dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která má nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jakékoliv pojištěné činnosti, k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud pojištěnka nezačala pobírat peněžitou pomoc v mateřství dříve,

V domě, kdy jste v pracovní neschopnosti, pak platí standardní podmínky – ty mimo jiné zahrnují i režim povelných vycházek.

V době mimo povolené vycházky se také musíte zdržovat na adrese, která je uvedena na neschopence. Ta ale může být „jakákoliv“ nemusí to být jen adresa trvalého bydliště.

V případě OSVČ dále platí, že v době kdy dostáváte nemocenské dávky současně nemůžete osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost – viz paragraf 16:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď