Nemocenská v těhotenství a neomezené vycházky

Dobrý den,

jsem zaměstnaná a půjdu na neschopenku. Jsem těhotná, ve 4 měsíci.

Chtěla jsme se zeptat, zda mám nárok na neomezené vycházky? Můj trvalý pobyt je jinde, než pracuji. Na bytě jsem s přítelem.

A když bych neměla omezené vycházky, tak bychom se vůbec nevidívali. Je tedy možné v těhotenství mít neomezené vycházky?

Díky

Dotaz poslal/a: Lalinka V., 16.07.2017 11:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.07.2017 16:29 napsal/a:

Dobrý den,

I když budete v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství – tedy jste v podstatě zdravá, pouze je u vás nějaký rizikový faktor s ohledem na těhotenství – jedná se stále o klasickou pracovní neschopnost. Pro rizikové těhotenství tak platí stejná pravidla a podmínky, které musíte (jako práce neschopná) dodržovat.

Zákon umožňuje vašemu lékaři, aby vám standardně povolil vycházky pouze v době od 7 do 19 hodin, a to maximálně na 6 hodin denně.

Je zde sice možnost určité výjimky, kdy lékař může povolit mimořádný režim vycházek. Kdy máte v podstatě neomezené vycházky, resp. jejich dobu si určujete individuálně. Zde ale zákon hovoří o „mimořádně náročném léčebném plánu, probíhající intenzivní léčbě, nepříznivých vedlejších účincích léčby nebo celkově závažném zdravotním stavu“. A to zřejmě opravdu nebude váš případ. Viz paragraf 56, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.

Můžete se zkusit zeptat svého lékaře, ale obávám se, že vzhledem k tomu, že i váš lékař u těchto „neomezených“ vycházek potřebuje souhlas „shora“ (od ČSSZ), tak i kdyby vám chtěl vyjít vstříc, tak nemá jak.

Na druhou stranu, zmiňujete, že žijete v bytě s přítelem? V době pracovní neschopnosti ale nemusíte být jen v místě trvalého bydliště. Na neschopence můžete mít uvedenu libovolnou adresu. Musí to být adresa, kde se po dobu pracovní neschopnosti budete zdržovat, a kde vás případně může zastihnout kontrola. Jestli to ale bude u vás doma, kde máte trvalé bydliště, nebo v bytě vašeho přítele, je už úplně jedno.

Místo pobytu během neschopenky také můžete (se souhlasem lékaře) změnit – viz:

(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci podle věty první povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)] také v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, je pojištěnec povinen tuto změnu místa pobytu předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění; o souhlas orgánu nemocenského pojištění žádá tento orgán pojištěnec.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď