Nemocenská vs. ošetřovné

Dobrý den.

Občas se nám stává, že omarodíme se synem oba dva – jsme pak spolu doma a léčíme se navzájem. Jak potom co nejvýhodněji pro nás řešit „papíry“ do práce?

Lze nějak kombinovat nemocenskou s ošetřovačkou? Nemocenská je až od 4. dne nemoci, ošetřovné je pro změnu nižší.

Virózy máme většinou na týden až dva.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Beáta, 24.11.2016 12:07
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.11.2016 16:53 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve co se týká výše nemocenských dávek vs. ošetřovného. Obě dvě tyto dávky jsou vypláceny ve stejné výši. Jak nemocenské dávky, tak i ošetřovné je vypláceno ve výši 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu.

Ten rozdíl možná vzniká tím, že se si pletete nemocenské dávky a náhradu mzdy od zaměstnavatele. V případě pracovní neschopnosti je to tak, že za 1 až 3 den, nedostáváte nic.

Za 4 až 14 den pracovní neschopnosti dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele za skutečně neodpracované směny. Tato náhrada mzdy, kterou platí zaměstnavatel je opravdu vyšší než nemocenské dávky.

Od 15 dne pracovní neschopnosti jsou vypláceny nemocenské dávky. A ty jsou ve stejné výši, jako ošetřovné.

Rozdíl mezi nemocenskými dávkami a ošetřovným je také v tom, že ošetřovné může být vypláceno maximálně 9 kalendářních dní, nemocenské dávky nejsou takto omezeny (resp. délka podpůrčí doby u nemocenských dávek je 380 dní a i pak je možnost prodloužení).

Nenapadá mě ale žádný způsob, jak „kombinovat“ pracovní neschopnost, kdy je pobírána náhrada mzdy a nemocenské dávky, a pracovní neschopnost, kdy je vypláceno ošetřovné.

Pokud jste doma s nemocným synem, pak můžete mít nárok na ošetřovné. V takovém případě ale nemůžete sama dostávat nemocenské dávky nebo náhradu mzdy. Nebo můžete být z důvodu nemoci sama v pracovní neschopnosti a dostávat náhradu mzdy a po té případně i nemocenské dávky. Pak jsou ale vždy první 3 dny neplacené.

Nedá se to nijak udělat, abyste tyto první tři dny dostávala ošetřovné, a pak hned náhradu mzdy. To opravdu nejde. Jak na ošetřování nemocného dítěte, tak na pracovní neschopnost z důvodu vaší nemoci je vždy vystavena jiná neschopenka od jiného lékaře. Na dítě vám ji vystaví ošetřující lékař dítěte, na vás by ji vystavil váš lékař. Tyto době neschopenky se pak nemohou „překrývat“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď