Nemocenská vs. ošetřovné

Dobrý den.

Občas se nám stává, že omarodíme se synem oba dva – jsme pak spolu doma a léčíme se navzájem. Jak potom co nejvýhodněji pro nás řešit „papíry“ do práce?

Lze nějak kombinovat nemocenskou s ošetřovačkou? Nemocenská je až od 4. dne nemoci, ošetřovné je pro změnu nižší.

Virózy máme většinou na týden až dva.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Beáta, 24.11.2016 12:07
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.11.2016 16:53 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve co se týká výše nemocenských dávek vs. ošetřovného. Obě dvě tyto dávky jsou vypláceny ve stejné výši. Jak nemocenské dávky, tak i ošetřovné je vypláceno ve výši 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu.

Ten rozdíl možná vzniká tím, že se si pletete nemocenské dávky a náhradu mzdy od zaměstnavatele. V případě pracovní neschopnosti je to tak, že za 1 až 3 den, nedostáváte nic.

Za 4 až 14 den pracovní neschopnosti dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele za skutečně neodpracované směny. Tato náhrada mzdy, kterou platí zaměstnavatel je opravdu vyšší než nemocenské dávky.

Od 15 dne pracovní neschopnosti jsou vypláceny nemocenské dávky. A ty jsou ve stejné výši, jako ošetřovné.

Rozdíl mezi nemocenskými dávkami a ošetřovným je také v tom, že ošetřovné může být vypláceno maximálně 9 kalendářních dní, nemocenské dávky nejsou takto omezeny (resp. délka podpůrčí doby u nemocenských dávek je 380 dní a i pak je možnost prodloužení).

Nenapadá mě ale žádný způsob, jak „kombinovat“ pracovní neschopnost, kdy je pobírána náhrada mzdy a nemocenské dávky, a pracovní neschopnost, kdy je vypláceno ošetřovné.

Pokud jste doma s nemocným synem, pak můžete mít nárok na ošetřovné. V takovém případě ale nemůžete sama dostávat nemocenské dávky nebo náhradu mzdy. Nebo můžete být z důvodu nemoci sama v pracovní neschopnosti a dostávat náhradu mzdy a po té případně i nemocenské dávky. Pak jsou ale vždy první 3 dny neplacené.

Nedá se to nijak udělat, abyste tyto první tři dny dostávala ošetřovné, a pak hned náhradu mzdy. To opravdu nejde. Jak na ošetřování nemocného dítěte, tak na pracovní neschopnost z důvodu vaší nemoci je vždy vystavena jiná neschopenka od jiného lékaře. Na dítě vám ji vystaví ošetřující lékař dítěte, na vás by ji vystavil váš lékař. Tyto době neschopenky se pak nemohou „překrývat“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď