Nemocenská vs. ošetřovné

Dobrý den.

Občas se nám stává, že omarodíme se synem oba dva – jsme pak spolu doma a léčíme se navzájem. Jak potom co nejvýhodněji pro nás řešit „papíry“ do práce?

Lze nějak kombinovat nemocenskou s ošetřovačkou? Nemocenská je až od 4. dne nemoci, ošetřovné je pro změnu nižší.

Virózy máme většinou na týden až dva.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Beáta, 24.11.2016 12:07
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.11.2016 16:53 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve co se týká výše nemocenských dávek vs. ošetřovného. Obě dvě tyto dávky jsou vypláceny ve stejné výši. Jak nemocenské dávky, tak i ošetřovné je vypláceno ve výši 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu.

Ten rozdíl možná vzniká tím, že se si pletete nemocenské dávky a náhradu mzdy od zaměstnavatele. V případě pracovní neschopnosti je to tak, že za 1 až 3 den, nedostáváte nic.

Za 4 až 14 den pracovní neschopnosti dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele za skutečně neodpracované směny. Tato náhrada mzdy, kterou platí zaměstnavatel je opravdu vyšší než nemocenské dávky.

Od 15 dne pracovní neschopnosti jsou vypláceny nemocenské dávky. A ty jsou ve stejné výši, jako ošetřovné.

Rozdíl mezi nemocenskými dávkami a ošetřovným je také v tom, že ošetřovné může být vypláceno maximálně 9 kalendářních dní, nemocenské dávky nejsou takto omezeny (resp. délka podpůrčí doby u nemocenských dávek je 380 dní a i pak je možnost prodloužení).

Nenapadá mě ale žádný způsob, jak „kombinovat“ pracovní neschopnost, kdy je pobírána náhrada mzdy a nemocenské dávky, a pracovní neschopnost, kdy je vypláceno ošetřovné.

Pokud jste doma s nemocným synem, pak můžete mít nárok na ošetřovné. V takovém případě ale nemůžete sama dostávat nemocenské dávky nebo náhradu mzdy. Nebo můžete být z důvodu nemoci sama v pracovní neschopnosti a dostávat náhradu mzdy a po té případně i nemocenské dávky. Pak jsou ale vždy první 3 dny neplacené.

Nedá se to nijak udělat, abyste tyto první tři dny dostávala ošetřovné, a pak hned náhradu mzdy. To opravdu nejde. Jak na ošetřování nemocného dítěte, tak na pracovní neschopnost z důvodu vaší nemoci je vždy vystavena jiná neschopenka od jiného lékaře. Na dítě vám ji vystaví ošetřující lékař dítěte, na vás by ji vystavil váš lékař. Tyto době neschopenky se pak nemohou „překrývat“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Prodloužení pracovní neschopnosti na delší dobu než 1 rok

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v době zaměstnání jsem šla na neschopenku. V srpnu mi vyprší roční podpůrčí doba. Mohu žádat o prodloužení pracovní neschopnosti, když zaměstnavatel již neexistuje? Jsem po těžké operaci. Děkuji

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Možnost vycestovat do zahraničí během neschopenky

-

Dobrý den, mám zlomenou ruku a dlouhodobě jsem v léčení. Zajímalo by mě, zda ke konci neschopnosti a při rehabilitaci, bych mohl vycestovat do lázní v zahraničí? Vlastně bych tímto podpořil ozdravný proces rehabilitace, který bych si sám také hradil. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet neschopenky – z čeho se počítá nemocenská

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Od 1. 7. 2020 jsem na nemocenské. Chtěla jsem si vypočítat výši, ale bohužel se v tom nevyznám. Bylo uvedeno průměrný měsíční příjem za 12 měsíců a průměr za poslední kalendářní čtvrtletí. Takže rok zpět za 7/2019 hrubý měsíční příjem činil 44500,- Kč (byly v tom prémie). Od 1. […]

Zobrazit odpověď