Nemocenské dávky u pracovního úrazu?

Dobrý den,

Chci se zeptat, došlo u mě k přetížení a vyčerpání ze zaměstnání.

Jsem na nemocenské, myslela jsem, že to bude otázka měsíce, kdy si odpočinu a bude to v pořádku.

Bohužel se můj zdravotní stav po dvou měsících nezlepšil a začala jsem chodit k psychologovi, který diagnostikoval syndrom vyhoření z práce.

Budu na neschopence muset setrvat minimálně další 4 měsíce, co bude probíhat psychoterapie. Vztahuje se i na toto, že by mi měl zaměstnavatel doplácet do výše platu, jako je tomu u pracovního úrazu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie P., 14.04.2017 06:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.04.2017 12:41 napsal/a:

Dobrý den,

U syndromu vyhoření by se určitě nedalo hovořit o „pracovním úrazu“. Mohlo by se jedině jednat o nemoc z povolání (což by bylo trochu něco jiného).

Seznam nemocí z povolání, na které se pak vztahuje případné odškodnění, je upraven Nařízením vlády číslo 290/1995 Sb. (Nařízení vlády, kterým se stanoví seznam nemocí z povolání), které bylo naposledy aktualizováno s platností od 1. 1. 2015.

V tomto seznamu nemocí z povolání ale syndrom vyhoření zařazen není. Takže i když syndrom vyhoření může být důvodem k dlouhodobé pracovní neschopnosti, nejedná se o nemoc z povolání.

V některých jiných zemích už ale syndrom vyhoření spadá mezi nemoci z povolání, a je možné, že tomu tak bude v budoucnu i v ČR, ale to pro vás v tuto chvíli není až tak podstatné.

Mám tedy za to, že v tuto chvíli nemáte nárok na žádné odškodnění. Budete i nadále dostávat pouze standardní nemocenské dávky vyplývající z vaší pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,