Neomezené kontroly u nemocných – kdy může přijít kontrola?

Dobrý den,

dnes mi gynekolog sdělil, že dnešním dnes vešel v platnost nový zákon. Že prý může ČSSZ přijít nemocným na kontrolu kdykoliv, i o půlnoci.
Celkem kolem toho vznikla debata, ale na internetu jsme nic nenašli. Prosím o Váš názor.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela H., 21.11.2017 19:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.11.2017 06:28 napsal/a:

Dobrý den,

O podobné změně zákona mi není nic známo. Na druhou stranu doba, kdy by mohla proběhnout kontrola dodržování režimu práce neschopné osob, tedy léčebného režimu nebo režimu povolených vycházek nebyla a není nijak konkrétně časově vymezena. To znamená, že dlouhodobě platilo a platí, že kontrola v době, kdy jste na neschopence (v pracovní neschopnosti), může proběhnout v podstatě kdykoliv.

Tedy klidně i brzy ráno nebo pozdě večer, o víkendu, ve státní svátky. Není stanoveno žádné omezení. Na druhou stranu je „všeobecně přijímáno“, že v době od 22:00 do 6:00 je noční klid. Z toho se pak dá odvodit, že v této době by kontrola probíhat neměla.

Každopádně ale platí, že pokud vás náhodnou kontrola během pracovní neschopnosti nezastihne doma (nebo neslyšíte zvonek, nebo vám nefunguje zvonek, nebo cokoliv jiného), pak to nezaznamená, že by vám automaticky byla „zrušena“ neschopenka nebo udělena nějaká pokuta.

Kontrolor, který u vás provede kontrolu, by vám ve schránce měl ponechat záznam o tom, že jste nebyla zastižena. Jakmile se toto dozvíte, měla byste se ihned obrátit na příslušný Úřad (zpravidla tedy místní OSSZ), kde byste měla podat vysvětlení. Je poměrně logické, že pokud by vás kontrolor hledal o půlnoci, tak můžete snadno argumentovat třeba tím, že jste spala. A na to pak na Úřadu mohou jen těžko něco říci.

Ve své podstatě to, že vás kontrola nezastihne doma, nemusí nezbytně nutně znamenat ztrátu nároku na nemocenské dávky. Jednak máte možnost svoji nepřítomnost nějak věrohodně vysvětlit. A také máte vždy možnost se proti případným sankcím bránit. Pokud byste měla mít nějaký postih z toho, že vás kontrola nezastihne (vy neotevřete) o půlnoci cizímu člověku, pak by to každá soud „smetl ze stolu“.

Na druhou stranu si dokáži představit situaci, kdy jde kontrola „na jisto“ na základě nějakého podnětu třeba od souseda, a ví, že práce neschopný člověk není o večer doma, ale sedí v nejbližší hospodě. Pak dává smysl, aby měl kontrolor oprávnění provádět kontrolu i později večer a na dotyčného si „počkat“. Ale myslím, že toto jsou naprosto výjimečné situace, kterých se běžně nemusíte nijak obávat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď