Neplacené volno a rizikové těhotenství, nemocenská a rodičovský příspěvek

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, 30. 8. mi končí rodičovská dovolená, měla bych nastoupit do práce, kterou mám na dobu neurčitou.

Chtěla bych požádat o neplacené volno do 4 roků dítěte, nemám hlídání, ovšem musím se na něm se svým zaměstnavatelem dohodnout. S mužem bychom rádi ještě jedno miminko. A tak se chci zeptat:

1. pokud bych otěhotněla během neplaceného volna a šla na rizikové těhotenství, mám nárok na nemocenskou? Na internetu jsem četla jiné informace (že nárok nemám), paní na sociální správě mi zase tvrdila, že mám, protože budoucí maminky jsou chráněné a mají výjimku. Jak to tedy je?

2. mohu pobírat zároveň nemocenskou a zároveň dobírat rodičovský příspěvek? Opět jsme narazila na protichůdné informace.

3. Kamarádky hodně řeší prodloužení rodičovského příspěvku na 4 roky, když nenastoupí do zaměstnání s tím, aby nemusely platit zdravotní a sociální pojištění, ale to bych stejně neplatila, i kdybych byla nezaměstnaná, protože pečuji o dítě do 4 let, je to tak?

Děkuji Vám za Váš čas

Dotaz poslal/a: Alena N., 24.02.2016 15:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.02.2016 16:46 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že v době neplaceného volna nemá zaměstnanec nárok na nemocenské dávky. To vyplývá z logiky, že nemocenské dávky jsou vypláceny, jako náhrada mzdy v době, kdy zaměstnanec z důvodu nemoci či úrazu nemůže pracovat. Viz zákon číslo 187/2006 Sb. Zákon o nemocenském pojištění:

§ 28

..

(5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo služební plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno. Ustanovení věty první neplatí v případě, kdy pojištěnka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, v případě, kdy pojištěnec byl uznán dočasně práce neschopným podle § 57 odst. 1 písm. e) a f) a v případě pracovního nebo služebního volna poskytnutého z důvodů ošetřování nebo péče uvedených v § 39 odst. 1 písm. a) nebo b).

Současně ale stejný odstavec uvádí výjimku právě pro ženy, které mají nárok na nemocenské dávky v souvislosti s porodem – je odkazován jiný paragraf a to číslo 57:

§ 57 Vznik dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

e) pojištěnce v době nároku na výplatu peněžité pomoci v mateřství, jestliže mu závažné dlouhodobé onemocnění znemožňuje pečovat o dítě; dlouhodobým onemocněním se pro účely tohoto zákona rozumí takové onemocnění, které podle poznatků lékařské vědy má trvat déle než jeden měsíc,

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Takže tedy, v době neplaceného volna, jako takového, byste na nemocenské dávky nárok neměla.

Mohla byste je ale mít v době před porodem a po porodu, pokud byste v té době současně nečerpala peněžitou pomoc v mateřství. Nevím, co Vám přesně řekli na ČSSZ, protože já osobně jinou výjimku, ve vztahu těhotná žena, a nemocenské dávky, neznám.

K dalšímu dotazu, obecně je možné pobírat současně rodičovský příspěvek i nemocenské dávky (to, co není možné, je pobírat rodičovský příspěvek a ošetřovné – tedy pokud byste pracovala a musela zůstat doma s nemocným dítětem, tak v době pobírání RP nemáte možnost získat ošetřovné).

Pokud byste tedy pracovala, tak je možné i nadále pobírat rodičovský příspěvek (pokud jsou splněny podmínky zajištění péče o dítě). A v takovém případě, pokud jste pak v pracovní neschopnosti, a máte nemocenské dávky, může i tak pokračovat pobírání RP.

K poslednímu dotazu. Pokud pobíráte rodičovský příspěvek, platí za vás zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění za vás nikdo neplatí, ale doba, kdy pobíráte RP se započítává jako „náhradní“ doba do nároku na důchod (tedy do limitu minimální odpracované doby).

V době kdy jste nezaměstnaná a vedená v evidenci úřadu práce, za vás zdravotní pojištění hradí stát, sociální opět nikdo. A doba na úřadu práce se nezapočítává do nároku na důchod.

Dále pak, můžete být osoba pečující o dítě do 7 roků (stačí to nahlásit na zdravotní pojišťovnu). Pak je plátcem zdravotního pojištění opět stát. A sociální opět nikdo neplatí a tato doba se stejně jako nezaměstnanost nezahrnuje do nároku na důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Čerpám rodičovskou dovolenou při dvojčatech, která mi končí 31. 12. 2020 (děti dovrší věku 3 let v březnu 2021). Zaměstnavatel mne informoval, že k 1. 1. 2021 není možné nastoupit zpět na původní pozici, ale nabídl možnost nastoupit na obdobnou pozici u jiné firmy, se kterou […]

Zobrazit odpověď

Má žena na rodičovské dovolené nárok na neschopenku?

-

Dobrá den, Jsem momentálně na rodičovské dovolené s dvouletým synem a jsem opět těhotná. Před narozením syna jsem byla doma na rizikovém těhotenství, a dostávala nemocenskou. Zajímalo by mě jak je to s neschopenkou, pokud jsem teď na rodičovské? Předpokládám, že by mě doktorka zase nechala na rizikovém? Nevím, ale jestli během rodičovské mohu být na neschopence? […]

Zobrazit odpověď

Souběh rodičovského příspěvku a mateřské (peněžité pomoci v mateřství)

-

Vážená paní, Vážený pane, chci se touto cestou dotázat, zda je možnost, aby manžel pobíral PPM (splňuje podmínky nároku na dávku) a zároveň na toto stejné dítě bych pobírala RP? Někde mi tvrdí, že to nelze a někde zase ano a opírají se o z.č. 117/1995, §30b, odst.3 „Má-li v rodině jeden z rodičů v […]

Zobrazit odpověď