Neschopenka – nemocenské dávky a PPM ze dvou zaměstnání

Dobrý den,

když budu muset na neschopenku kvůli těhotenství (rizikové), už třeba ve čtvrtém měsíci. Jak se počítá částka, kterou dostanu v neschopnosti?

Mam pracovní smlouvu na dobu neurčitou, kterou bez ale danou na 20h týdne částku 6100,- A pak ještě na druhou firmu dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou také psanou na 20h týdne také na 6100,- počítá se z obou smluv nebo jen z jedné?

Jsem zaměstnaná u těchto firem od r. 2015 akorát jsem na dva měsíce v r. 2016 šla pracovat jinam a v záři 2016 se vrátila a mam smlouvy nové. Počítá se jen z posledního zaměstnání?

A druhý dotaz, jak se pak počítá MD po skončení pracovní neschopnosti před porodem do šestého měsíce po narození dítěte?

Rodičovská dovolená se pak už nepočítá podle platu že? Děkuji moc předem za odpověď

Posledně jsem psala dotaz někdy v březnu a dodnes žádná odpověď, tak bych byla opravdu rada, kdyby to tentokrát došlo za k vám, a odpověď jsem dostala :) děkuji

Dotaz poslal/a: Petra P., 22.06.2017 03:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.06.2017 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet výše nemocenských dávek (tedy jak nemocenské dávky době pracovní neschopnosti, tak i peněžitá pomoc v mateřství („mateřská“)) se obvykle počítají z posledního zaměstnání a to buď z doby posledních 12 měsíců před měsícem, kdy dojde k zahájení pracovní neschopnosti / nástupu na PPM, nebo případně z kratší doby. Výjimkou by byla situace, kdy byste v posledním zaměstnání měla méně než 7 dní, pak by se výpočet prováděl případně i z předchozího zaměstnání, ale to není váš případ.

Pokud pracujete od září 2016, pak by se to počítalo buď za aktuálních posledních 12 měsíců, nebo od doby zahájení pracovní pracovního poměru. Pokud byste do pracovní neschopnosti nastupovala už někdy nyní (červenec, srpen), pak by to nebylo z posledních 12 měsíců, ale z doby od zahájení zaměstnání do konce měsíce, který bude předcházet zahájení neschopenky/PPM.

Výpočet se provádí ze mzdy/platu (z hrubé mzdy). Pokud do zmíněného období pro PPM spadá třeba pracovní neschopnost, pak se nemocenské dávky do výpočtu výše PPM nezapočítávají. Tedy výše PPM po pracovní neschopnosti, se pak počítá z příjmu před pracovní neschopností.

V případě, že máte dvě zaměstnání současně, a v obou zaměstnáních jsou splněny podmínky nároku na konkrétní dávku, pak můžete mít nárok na dávku vyplývající z obou zaměstnání.

Například u pracovní neschopnosti si můžete nechat vystavit neschopenku 2x, tedy jednou pro každého zaměstnavatele. Z každého zaměstnání se pak vypočítá výše nemocenských dávek, a vy budete dostávat výsledný součet. Obdobné je to i u PPM.

V případě zaměstnání na dobu neurčitou s úvazkem 20 hodin, by vám měl vznikat jak nárok na nemocenské dávky, tak i na PPM. V případě dohody o pracovní činnosti (DPČ) za vás zaměstnavatel odvání pojištění pokud je-li příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, což také splňujete, měla byste mít nárok na nemocenské/PPM i z tohoto druhého zaměstnání.

U rodičovského příspěvek pak na výši příjmu záleží jen částečně. Rodičovský příspěvek je celkem 220 000 Kč. Na tuto částku je nárok bez ohledu na to, jestli jste před porodem pracovala nebo ne. Od toho, jaké jste měla před porodem příjmy, se odvíjí možnost volby výše/délky rodičovského příspěvek. Pokud máte nárok na PPM a podle výše vyměřovacího základu, si pak můžete zvolit kratší dobu čerpání rodičovského příspěvku. Aktuálně – do konce roku 2017 je maximální možná měsíční částka 11 500 Kč (tedy cca 19 měsíců). Od 1. 1. 2018 pak bude případně možné mít i vyšší měsíční rodičovský příspěvek, a tím jej pak dostávat i kratší dobu (maximum bude 70% z 30-ti násobku denního vyměřovacího základu pro PPM).

PS.: Pokud jsme vám v březnu neodpověděli, tak se omlouvám, ale z kapacitních důvodů opravdu nejsme schopni odpovědět na všechny dotazy. Takže je to tak trochu loterie :).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď