Neschopenka – nemocenské dávky a PPM ze dvou zaměstnání

Dobrý den,

když budu muset na neschopenku kvůli těhotenství (rizikové), už třeba ve čtvrtém měsíci. Jak se počítá částka, kterou dostanu v neschopnosti?

Mam pracovní smlouvu na dobu neurčitou, kterou bez ale danou na 20h týdne částku 6100,- A pak ještě na druhou firmu dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou také psanou na 20h týdne také na 6100,- počítá se z obou smluv nebo jen z jedné?

Jsem zaměstnaná u těchto firem od r. 2015 akorát jsem na dva měsíce v r. 2016 šla pracovat jinam a v záři 2016 se vrátila a mam smlouvy nové. Počítá se jen z posledního zaměstnání?

A druhý dotaz, jak se pak počítá MD po skončení pracovní neschopnosti před porodem do šestého měsíce po narození dítěte?

Rodičovská dovolená se pak už nepočítá podle platu že? Děkuji moc předem za odpověď

Posledně jsem psala dotaz někdy v březnu a dodnes žádná odpověď, tak bych byla opravdu rada, kdyby to tentokrát došlo za k vám, a odpověď jsem dostala :) děkuji

Dotaz poslal/a: Petra P., 22.06.2017 03:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.06.2017 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet výše nemocenských dávek (tedy jak nemocenské dávky době pracovní neschopnosti, tak i peněžitá pomoc v mateřství („mateřská“)) se obvykle počítají z posledního zaměstnání a to buď z doby posledních 12 měsíců před měsícem, kdy dojde k zahájení pracovní neschopnosti / nástupu na PPM, nebo případně z kratší doby. Výjimkou by byla situace, kdy byste v posledním zaměstnání měla méně než 7 dní, pak by se výpočet prováděl případně i z předchozího zaměstnání, ale to není váš případ.

Pokud pracujete od září 2016, pak by se to počítalo buď za aktuálních posledních 12 měsíců, nebo od doby zahájení pracovní pracovního poměru. Pokud byste do pracovní neschopnosti nastupovala už někdy nyní (červenec, srpen), pak by to nebylo z posledních 12 měsíců, ale z doby od zahájení zaměstnání do konce měsíce, který bude předcházet zahájení neschopenky/PPM.

Výpočet se provádí ze mzdy/platu (z hrubé mzdy). Pokud do zmíněného období pro PPM spadá třeba pracovní neschopnost, pak se nemocenské dávky do výpočtu výše PPM nezapočítávají. Tedy výše PPM po pracovní neschopnosti, se pak počítá z příjmu před pracovní neschopností.

V případě, že máte dvě zaměstnání současně, a v obou zaměstnáních jsou splněny podmínky nároku na konkrétní dávku, pak můžete mít nárok na dávku vyplývající z obou zaměstnání.

Například u pracovní neschopnosti si můžete nechat vystavit neschopenku 2x, tedy jednou pro každého zaměstnavatele. Z každého zaměstnání se pak vypočítá výše nemocenských dávek, a vy budete dostávat výsledný součet. Obdobné je to i u PPM.

V případě zaměstnání na dobu neurčitou s úvazkem 20 hodin, by vám měl vznikat jak nárok na nemocenské dávky, tak i na PPM. V případě dohody o pracovní činnosti (DPČ) za vás zaměstnavatel odvání pojištění pokud je-li příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, což také splňujete, měla byste mít nárok na nemocenské/PPM i z tohoto druhého zaměstnání.

U rodičovského příspěvek pak na výši příjmu záleží jen částečně. Rodičovský příspěvek je celkem 220 000 Kč. Na tuto částku je nárok bez ohledu na to, jestli jste před porodem pracovala nebo ne. Od toho, jaké jste měla před porodem příjmy, se odvíjí možnost volby výše/délky rodičovského příspěvek. Pokud máte nárok na PPM a podle výše vyměřovacího základu, si pak můžete zvolit kratší dobu čerpání rodičovského příspěvku. Aktuálně – do konce roku 2017 je maximální možná měsíční částka 11 500 Kč (tedy cca 19 měsíců). Od 1. 1. 2018 pak bude případně možné mít i vyšší měsíční rodičovský příspěvek, a tím jej pak dostávat i kratší dobu (maximum bude 70% z 30-ti násobku denního vyměřovacího základu pro PPM).

PS.: Pokud jsme vám v březnu neodpověděli, tak se omlouvám, ale z kapacitních důvodů opravdu nejsme schopni odpovědět na všechny dotazy. Takže je to tak trochu loterie :).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď