Neschopenka – nemocenské dávky a PPM ze dvou zaměstnání

Dobrý den,

když budu muset na neschopenku kvůli těhotenství (rizikové), už třeba ve čtvrtém měsíci. Jak se počítá částka, kterou dostanu v neschopnosti?

Mam pracovní smlouvu na dobu neurčitou, kterou bez ale danou na 20h týdne částku 6100,- A pak ještě na druhou firmu dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou také psanou na 20h týdne také na 6100,- počítá se z obou smluv nebo jen z jedné?

Jsem zaměstnaná u těchto firem od r. 2015 akorát jsem na dva měsíce v r. 2016 šla pracovat jinam a v záři 2016 se vrátila a mam smlouvy nové. Počítá se jen z posledního zaměstnání?

A druhý dotaz, jak se pak počítá MD po skončení pracovní neschopnosti před porodem do šestého měsíce po narození dítěte?

Rodičovská dovolená se pak už nepočítá podle platu že? Děkuji moc předem za odpověď

Posledně jsem psala dotaz někdy v březnu a dodnes žádná odpověď, tak bych byla opravdu rada, kdyby to tentokrát došlo za k vám, a odpověď jsem dostala :) děkuji

Dotaz poslal/a: Petra P., 22.06.2017 03:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.06.2017 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet výše nemocenských dávek (tedy jak nemocenské dávky době pracovní neschopnosti, tak i peněžitá pomoc v mateřství („mateřská“)) se obvykle počítají z posledního zaměstnání a to buď z doby posledních 12 měsíců před měsícem, kdy dojde k zahájení pracovní neschopnosti / nástupu na PPM, nebo případně z kratší doby. Výjimkou by byla situace, kdy byste v posledním zaměstnání měla méně než 7 dní, pak by se výpočet prováděl případně i z předchozího zaměstnání, ale to není váš případ.

Pokud pracujete od září 2016, pak by se to počítalo buď za aktuálních posledních 12 měsíců, nebo od doby zahájení pracovní pracovního poměru. Pokud byste do pracovní neschopnosti nastupovala už někdy nyní (červenec, srpen), pak by to nebylo z posledních 12 měsíců, ale z doby od zahájení zaměstnání do konce měsíce, který bude předcházet zahájení neschopenky/PPM.

Výpočet se provádí ze mzdy/platu (z hrubé mzdy). Pokud do zmíněného období pro PPM spadá třeba pracovní neschopnost, pak se nemocenské dávky do výpočtu výše PPM nezapočítávají. Tedy výše PPM po pracovní neschopnosti, se pak počítá z příjmu před pracovní neschopností.

V případě, že máte dvě zaměstnání současně, a v obou zaměstnáních jsou splněny podmínky nároku na konkrétní dávku, pak můžete mít nárok na dávku vyplývající z obou zaměstnání.

Například u pracovní neschopnosti si můžete nechat vystavit neschopenku 2x, tedy jednou pro každého zaměstnavatele. Z každého zaměstnání se pak vypočítá výše nemocenských dávek, a vy budete dostávat výsledný součet. Obdobné je to i u PPM.

V případě zaměstnání na dobu neurčitou s úvazkem 20 hodin, by vám měl vznikat jak nárok na nemocenské dávky, tak i na PPM. V případě dohody o pracovní činnosti (DPČ) za vás zaměstnavatel odvání pojištění pokud je-li příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, což také splňujete, měla byste mít nárok na nemocenské/PPM i z tohoto druhého zaměstnání.

U rodičovského příspěvek pak na výši příjmu záleží jen částečně. Rodičovský příspěvek je celkem 220 000 Kč. Na tuto částku je nárok bez ohledu na to, jestli jste před porodem pracovala nebo ne. Od toho, jaké jste měla před porodem příjmy, se odvíjí možnost volby výše/délky rodičovského příspěvek. Pokud máte nárok na PPM a podle výše vyměřovacího základu, si pak můžete zvolit kratší dobu čerpání rodičovského příspěvku. Aktuálně – do konce roku 2017 je maximální možná měsíční částka 11 500 Kč (tedy cca 19 měsíců). Od 1. 1. 2018 pak bude případně možné mít i vyšší měsíční rodičovský příspěvek, a tím jej pak dostávat i kratší dobu (maximum bude 70% z 30-ti násobku denního vyměřovacího základu pro PPM).

PS.: Pokud jsme vám v březnu neodpověděli, tak se omlouvám, ale z kapacitních důvodů opravdu nejsme schopni odpovědět na všechny dotazy. Takže je to tak trochu loterie :).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď