Neschopenka – nemocenské dávky a PPM ze dvou zaměstnání

Dobrý den,

když budu muset na neschopenku kvůli těhotenství (rizikové), už třeba ve čtvrtém měsíci. Jak se počítá částka, kterou dostanu v neschopnosti?

Mam pracovní smlouvu na dobu neurčitou, kterou bez ale danou na 20h týdne částku 6100,- A pak ještě na druhou firmu dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou také psanou na 20h týdne také na 6100,- počítá se z obou smluv nebo jen z jedné?

Jsem zaměstnaná u těchto firem od r. 2015 akorát jsem na dva měsíce v r. 2016 šla pracovat jinam a v záři 2016 se vrátila a mam smlouvy nové. Počítá se jen z posledního zaměstnání?

A druhý dotaz, jak se pak počítá MD po skončení pracovní neschopnosti před porodem do šestého měsíce po narození dítěte?

Rodičovská dovolená se pak už nepočítá podle platu že? Děkuji moc předem za odpověď

Posledně jsem psala dotaz někdy v březnu a dodnes žádná odpověď, tak bych byla opravdu rada, kdyby to tentokrát došlo za k vám, a odpověď jsem dostala :) děkuji

Dotaz poslal/a: Petra P., 22.06.2017 03:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.06.2017 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet výše nemocenských dávek (tedy jak nemocenské dávky době pracovní neschopnosti, tak i peněžitá pomoc v mateřství („mateřská“)) se obvykle počítají z posledního zaměstnání a to buď z doby posledních 12 měsíců před měsícem, kdy dojde k zahájení pracovní neschopnosti / nástupu na PPM, nebo případně z kratší doby. Výjimkou by byla situace, kdy byste v posledním zaměstnání měla méně než 7 dní, pak by se výpočet prováděl případně i z předchozího zaměstnání, ale to není váš případ.

Pokud pracujete od září 2016, pak by se to počítalo buď za aktuálních posledních 12 měsíců, nebo od doby zahájení pracovní pracovního poměru. Pokud byste do pracovní neschopnosti nastupovala už někdy nyní (červenec, srpen), pak by to nebylo z posledních 12 měsíců, ale z doby od zahájení zaměstnání do konce měsíce, který bude předcházet zahájení neschopenky/PPM.

Výpočet se provádí ze mzdy/platu (z hrubé mzdy). Pokud do zmíněného období pro PPM spadá třeba pracovní neschopnost, pak se nemocenské dávky do výpočtu výše PPM nezapočítávají. Tedy výše PPM po pracovní neschopnosti, se pak počítá z příjmu před pracovní neschopností.

V případě, že máte dvě zaměstnání současně, a v obou zaměstnáních jsou splněny podmínky nároku na konkrétní dávku, pak můžete mít nárok na dávku vyplývající z obou zaměstnání.

Například u pracovní neschopnosti si můžete nechat vystavit neschopenku 2x, tedy jednou pro každého zaměstnavatele. Z každého zaměstnání se pak vypočítá výše nemocenských dávek, a vy budete dostávat výsledný součet. Obdobné je to i u PPM.

V případě zaměstnání na dobu neurčitou s úvazkem 20 hodin, by vám měl vznikat jak nárok na nemocenské dávky, tak i na PPM. V případě dohody o pracovní činnosti (DPČ) za vás zaměstnavatel odvání pojištění pokud je-li příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, což také splňujete, měla byste mít nárok na nemocenské/PPM i z tohoto druhého zaměstnání.

U rodičovského příspěvek pak na výši příjmu záleží jen částečně. Rodičovský příspěvek je celkem 220 000 Kč. Na tuto částku je nárok bez ohledu na to, jestli jste před porodem pracovala nebo ne. Od toho, jaké jste měla před porodem příjmy, se odvíjí možnost volby výše/délky rodičovského příspěvek. Pokud máte nárok na PPM a podle výše vyměřovacího základu, si pak můžete zvolit kratší dobu čerpání rodičovského příspěvku. Aktuálně – do konce roku 2017 je maximální možná měsíční částka 11 500 Kč (tedy cca 19 měsíců). Od 1. 1. 2018 pak bude případně možné mít i vyšší měsíční rodičovský příspěvek, a tím jej pak dostávat i kratší dobu (maximum bude 70% z 30-ti násobku denního vyměřovacího základu pro PPM).

PS.: Pokud jsme vám v březnu neodpověděli, tak se omlouvám, ale z kapacitních důvodů opravdu nejsme schopni odpovědět na všechny dotazy. Takže je to tak trochu loterie :).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď