Neschopenka po celou dobu těhotenství

Dobrý den,

jsem na začátku těhotenství a mám neschopenku, ráda bych se zeptala, kdybych byla na neschopence celé těhotenství, zda budu mít nárok na mateřskou, na kterou se nastupuje cca 6 týdnů před porodem? Zaměstnaná jsem 2 roky v kuse.

Popřípadě jak by to bylo, kdybych nastoupila do práce po prvním trimestru, ale musela bych se třeba za 2 měsíce vrátit na neschopenku.

Dotaz poslal/a: Andrea S., 09.04.2018 17:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.04.2018 16:01 napsal/a:

Dobrý den,

To, že byste byla po celou dobu těhotenství v pracovní neschopnosti, v zásadě ničemu nevadí – nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství) to v podstatě neovlivňuje – nemá to žádný vliv.

Nárok na „mateřskou“ máte při splnění podmínek. Sem patří především to, že v době zahájení PPM (což je v době 6 – 8 týdnů před porodem), máte účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel v rámci povinných odvodů na sociální pojištění. Do doby účasti na nemocenském pojištění se započítávají všechny dny od zahájení pracovního poměru – včetně víkendů, svátků, dovolené, nebo i doby, kdy jste v pracovní neschopnosti.

Druhou podmínkou pro nárok na mateřskou je pak to, že v době zahájení PPM jste zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění), nebo v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

To, že jste případně v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství nebo i jakýkoliv jiný důvod), tedy nehraje žádnou roli. Podstatné je to, že jste zaměstnána.

Pokud budete po celou dobu těhotenství v PN, pak to nemá vliv ani na výši PPM. Ta se počítá na základě příjmů za posledních 12 měsíců před zahájením PPM. Nemocenské dávky se ale do tohoto výpočtu nezahrnují.

Takže v zásadě není žádný rozdíl mezi tím, když budete po celou dobu v PN, nebo když se po prvním trimestru vrátíte na nějakou dobu do zaměstnání a pak případně zase zahájíte PN.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď