Neschopenka po celou dobu těhotenství

Dobrý den,

jsem na začátku těhotenství a mám neschopenku, ráda bych se zeptala, kdybych byla na neschopence celé těhotenství, zda budu mít nárok na mateřskou, na kterou se nastupuje cca 6 týdnů před porodem? Zaměstnaná jsem 2 roky v kuse.

Popřípadě jak by to bylo, kdybych nastoupila do práce po prvním trimestru, ale musela bych se třeba za 2 měsíce vrátit na neschopenku.

Dotaz poslal/a: Andrea S., 09.04.2018 17:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.04.2018 16:01 napsal/a:

Dobrý den,

To, že byste byla po celou dobu těhotenství v pracovní neschopnosti, v zásadě ničemu nevadí – nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství) to v podstatě neovlivňuje – nemá to žádný vliv.

Nárok na „mateřskou“ máte při splnění podmínek. Sem patří především to, že v době zahájení PPM (což je v době 6 – 8 týdnů před porodem), máte účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel v rámci povinných odvodů na sociální pojištění. Do doby účasti na nemocenském pojištění se započítávají všechny dny od zahájení pracovního poměru – včetně víkendů, svátků, dovolené, nebo i doby, kdy jste v pracovní neschopnosti.

Druhou podmínkou pro nárok na mateřskou je pak to, že v době zahájení PPM jste zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění), nebo v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

To, že jste případně v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství nebo i jakýkoliv jiný důvod), tedy nehraje žádnou roli. Podstatné je to, že jste zaměstnána.

Pokud budete po celou dobu těhotenství v PN, pak to nemá vliv ani na výši PPM. Ta se počítá na základě příjmů za posledních 12 měsíců před zahájením PPM. Nemocenské dávky se ale do tohoto výpočtu nezahrnují.

Takže v zásadě není žádný rozdíl mezi tím, když budete po celou dobu v PN, nebo když se po prvním trimestru vrátíte na nějakou dobu do zaměstnání a pak případně zase zahájíte PN.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď