Neschopenka kvůli lázním, když jsem doma a pobírám příspěvek na péči

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Když budu doma, a budu pobírat příspěvek na péči na svoji postiženou švagrovou, jak to mám udělat s neschopenkou kvůli lázním. Jsem po onkologické léčbě a mám jet do lázní s kompletní lázeňskou péči, ale je to podmíněné neschopenkou.

Momentálně jsme se dostali do situace, kdy budu muset zůstat doma ze zaměstnání a o švagrovou se starat tudíž nebudu v pracovním poměru. Je tedy možné mít neschopenku, když budu doma a starat se o ni a pobírat příspěvek na péči (četla jsem, že nemusím být vedena na úřadu práce, protože pojištění platí v tomto případě stát).

Tak nevím kde uplatňovat neschopnost. Je to komplikované, ale děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva N., 14.02.2016 06:05
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.02.2016 03:36 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu „mícháte“ několik různých věcí. Tak nejprve – příspěvek na péči vždy dostává osoba, která onu péči potřebuje. Tedy ne Vy jako pečující osoba, ale Vaše švagrová (výjimkou jsou situace, kdy je postižený částečně nebo úplně zbaven svéprávnosti).

Nárok na tento příspěvek se tedy vztahuje především ke zdravotní a sociální situaci Vaší švagrové. S tím jestli Vy pracujete, jste nezaměstnaná nebo v pracovní neschopnosti to nijak nesouvisí.

Viz konkrétně:

§ 7 (1) Příspěvek na péči (dále jen „příspěvek“) se poskytuje osobám závislým na pomoci jiné fyzické osoby. Tímto příspěvkem se stát podílí na zajištění sociálních služeb nebo jiných forem pomoci podle tohoto zákona při zvládání základních životních potřeb osob. Náklady na příspěvek se hradí ze státního rozpočtu.

Druhá věc je pak ta, že tzv. pečující osoba můžete tuto skutečnost nahlásit na Úřad práce, a v takovém případě pak za ni stát platí zdravotní pojištění, a současně se pak tato doba započítává i do doby pro nárok na starobní důchod.

Nevím, jak Vám to přesně vychází časově s ukončením zaměstnání a s případnou léčbou v lázních. Je možné, abyste ještě v době zaměstnání nastoupila do pracovní neschopnosti a léčbu v lázních absolvovala během ní.

Nebo můžete po skončení zaměstnání být nějakou dobu nezaměstnaná – pokud splňujete podmínky, mohla byste v této době mít třeba i nárok na podporu v nezaměstnanosti. Zde by opět nebyl problém s neschopenkou a léčbou v lázních, jen by vám po dobu pracovní neschopnosti zřejmě nebyla vyplácena podpora v nezaměstnanosti.

A po vyčerpání podpůrčí doby u podpory v nezaměstnanosti, pokud byste ani nadále neplánovala pracovat, se můžete nahlásit jako ona pečující osoba. To má opravdu vliv především na placení sociální resp. zdravotního pojištění, k příspěvku na péči se to až tak neváže.

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na konci pracovního poměru

-

Dobrý den, pracovní poměr jsem ukončila výpovědí a měl skončit 31. 1. 2021. Dne 28. 1. 2021 mi byla vystavena neschopenka z důvodu onemocnění COVID. Po ukončení neschopenky k 21. 2. jsem se následující den dostavila k zaměstnavateli pro ukončení pracovního poměru. Předložili mi zápočtový list, kde byl pracovní poměr ukončen k 31. 1. 2021. […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na nějakou kompenzaci za karanténu jako OSVČ?

-

Dobrý večer, chtěla bych poradit. Jsem OSVČ a jsem nucena byt v karanténě, protože manžel je pozitivní. Platím si od nového roku paušální daň a tak nevím, jestli mam nárok na nějakou kompenzaci. Děkuji

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti

-

Dobrý den. Jsem na nemocenské od prosince dosud. Naše firma končí kvůli COVID a výpovědní lhůta je k 31. 3. 2021. Ale dnes mi volali z práce, že mám přijít podepsat výpověď už k 28. 2. 2021. Že dostanu odstupné, i když zůstanu na nemocenské. Je to možné, když podepíšu výpověď v nemocenské?? Děkuji za […]

Zobrazit odpověď

Ukončení neschopenky při ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 24. 9. 2020 jsem nastoupila do zaměstnání na HPP s 3 měsíční zkušební dobou. 12. 10. 2020 jsem onemocněla a 19. 2. 2021 mi zaměstnavatel doporučené poslal výpověď ve zkušební době. Chci se zeptat, jestli tedy musím ukončit neschopenku, když už nejsem zaměstnanec a přihlásit se na UP? Nejsem ještě zdravá tak […]

Zobrazit odpověď