Neschopenka na 2 adresy – změna místa pobytu

Dobrý den,

jsem na neschopence z důvodu těhotenství.

Na neschopence jsem v místě A a mám vycházky od 13:00 do 19:00. Od doktora mám povolené, že 3 dny tedy od pátku do neděle budu v místě B.

A otázka zní: kdy do místa B můžu odjet?

Protože ve čtvrtek mám napsaný, že mám být v místě A a v pátek už mám být v místě B.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Katka B., 04.07.2017 18:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.07.2017 19:24 napsal/a:

Dobrý den,

Osobně si myslím, že je úplně jedno, jestli se do místa B dopravíte ve čtvrtek v rámci povolených vycházek (a v tom případně ano, ve čtvrtek večer vás teoreticky může kontrola ještě hledat v místě A). Nebo jestli se tam dopravíte v pátek, tedy mimo dobu vycházek, kdy byste teoreticky již měla být v místě B.

Myslím, že to je „zanedbatelný“ detail. Zákon, kterým se neschopenka řídí, určuje pouze to, že máte nějaké vycházky od – do, které vám povoluje lékař, a které byste měla dodržovat. Stejně tak zákon umožňuje změnit místo pobytu (se souhlasem lékaře).

Mezní situace, kterých může nastávat celá řada, se pak řídí „zdravým rozumem“. Je jasné, že nemůžete ve čtvrtek ve 23:59:59 zapnout nějaký teleport, který by vás přenesl z místa A do místa B, tak, abyste zde byla v pátek v 0:00:01.

Může nastat celá řada různých situací, kdy jste v pracovní neschopnosti, kontrola vás nezastihne doma (na určeném místě), a přesto vám nic nehrozí. To, že vás případně nezastihne kontrola doma, znamená to, že vám vznikne povinnost dostavit se na příslušný úřad a tam podat vysvětlení.

Pokud jste nebyla zastižena z nějakého „oprávněného“ důvodu, pak se nic neděje. Pouze pokud nemůžete doložit nějaký oprávněný důvod, pak případně může být problém.

Takže pokud by nastala hypotetická situace, kdy byste odjela třeba ve čtvrtek v době vycházek, a po 19:00 ještě přišla kontrola do místa A, pak by dle mého mělo stačit předložit třeba jízdenku – tedy doklad, že jste cestovala z místa A do místa B, a že v době kontroly jste se nacházela na cestě, nebo již v místě B. Pokud nepojdete MHD, tak případně by mělo stačit svědectví nějaké osoby (třeba někoho kdo vás vezl apod.)

Myslím, že nyní řešíme hodně teoretický problém. Kontroloři znají rozsah vycházek a místo pobytu. Nemyslím i tedy že by vás šli kontrolovat zrovna v době, kdy se mění místo pobytu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost:

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď