Pracovní neschopnost a ukončení pracovní smlouvy

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jsem zaměstnaná od 1. 9. 2016 do 30. 6. 2017. Dozvěděla jsem se, že jsem těhotná a od 17. 3. 2017 jsem na neschopence a na mateřskou bych měla nastoupit cca v srpnu.

Moje otázka zní, co mám dělat po ukončení smlouvy, kam si mám zajít nebo zavolat nebo co se bude dít, jestli jakoby až do mateřské budu bez peněz nebo jestli budu nadále na neschopence.

Vůbec si nevím rady a nevím, „co mám dělat“?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Vendula Š., 27.06.2017 21:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.06.2017 12:03 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončení pracovního poměru (ve vašem případě na dobu určitou uplynutím sjednané doby), nemá na probíhající pracovní neschopnost a na vyplácené nemocenské dávky, žádný bezprostřední dopad. Vaše „neschopenka“ může i nadále pokračovat. A i nadále vám mohou být vypláceny nemocenské dávky.

Pokud i nadále trvají důvody pro pracovní neschopnost (v dotazu nepíšete, jestli je to kvůli rizikovému těhotenství, nebo jestli se jedná o nějaké jiné zdravotní důvody), pak se nic nemění. Dokonce i nárok na nemocenské dávky („lístek na peníze) nebo pak uplatnění nároku na PPM (žádost o peněžitou pomoc v mateřství), řešíte se svým bývalým zaměstnavatelem.

V době, kdy vám bude případně vznikat nárok na PPM – tedy v době 6 – 8 týdnů před porodem, pak ukončíte neschopenku, a podáte žádost o PPM. Ve vašem případě se nedá hovořit o tom, že byste měla „mateřskou dovolenou“ (nebudete zaměstnaná, nemáte tedy kde čerpat dovolenou). Budete mít ale případně nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství po dobu 28 týdnů – při narození jednoho dítěte).

Pokud jsou splněny příslušné podmínky – což se u vás zdá být v pořádku, pak v době 6 – 8 týdnů před porodem, začnete namísto nemocenských dávek, dostávat PPM. Hlavními podmínkami pro nárok na PPM je to, že v době jejího zahájení jste zaměstnávaná nebo v ochranné době, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (což je i váš případ). A současně musí být splněna minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky (ve vašem případě je to v posledním zaměstnání cca 302 dní).

Takže ve výsledku vlastně nemusíte dělat vůbec nic. Neschopenka bude i nadále trvat a něco „dělat“ budete až v příslušné době před porodem.

Případně – pokud jste před tímto zaměstnáním pracovala ještě někde jinde, a splňujete podmínku minimální „odpracované doby“ (doby důchodového pojištění), v rozsahu 12 měsíců za poslední dva roky, tak ještě případně můžete ukončit neschopenku a jít na Úřad práce, kde byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Je otázka co by vám vycházelo výhodněji po finanční stránce – rozdíl asi nebude příliš velký. Na ÚP byste pak ale již nemusela řešit vycházky (zase byste tam ale musela několikrát zajít na pravidelné schůzky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď