Pracovní neschopnost a ukončení pracovní smlouvy

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jsem zaměstnaná od 1. 9. 2016 do 30. 6. 2017. Dozvěděla jsem se, že jsem těhotná a od 17. 3. 2017 jsem na neschopence a na mateřskou bych měla nastoupit cca v srpnu.

Moje otázka zní, co mám dělat po ukončení smlouvy, kam si mám zajít nebo zavolat nebo co se bude dít, jestli jakoby až do mateřské budu bez peněz nebo jestli budu nadále na neschopence.

Vůbec si nevím rady a nevím, „co mám dělat“?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Vendula Š., 27.06.2017 21:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.06.2017 12:03 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončení pracovního poměru (ve vašem případě na dobu určitou uplynutím sjednané doby), nemá na probíhající pracovní neschopnost a na vyplácené nemocenské dávky, žádný bezprostřední dopad. Vaše „neschopenka“ může i nadále pokračovat. A i nadále vám mohou být vypláceny nemocenské dávky.

Pokud i nadále trvají důvody pro pracovní neschopnost (v dotazu nepíšete, jestli je to kvůli rizikovému těhotenství, nebo jestli se jedná o nějaké jiné zdravotní důvody), pak se nic nemění. Dokonce i nárok na nemocenské dávky („lístek na peníze) nebo pak uplatnění nároku na PPM (žádost o peněžitou pomoc v mateřství), řešíte se svým bývalým zaměstnavatelem.

V době, kdy vám bude případně vznikat nárok na PPM – tedy v době 6 – 8 týdnů před porodem, pak ukončíte neschopenku, a podáte žádost o PPM. Ve vašem případě se nedá hovořit o tom, že byste měla „mateřskou dovolenou“ (nebudete zaměstnaná, nemáte tedy kde čerpat dovolenou). Budete mít ale případně nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství po dobu 28 týdnů – při narození jednoho dítěte).

Pokud jsou splněny příslušné podmínky – což se u vás zdá být v pořádku, pak v době 6 – 8 týdnů před porodem, začnete namísto nemocenských dávek, dostávat PPM. Hlavními podmínkami pro nárok na PPM je to, že v době jejího zahájení jste zaměstnávaná nebo v ochranné době, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (což je i váš případ). A současně musí být splněna minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky (ve vašem případě je to v posledním zaměstnání cca 302 dní).

Takže ve výsledku vlastně nemusíte dělat vůbec nic. Neschopenka bude i nadále trvat a něco „dělat“ budete až v příslušné době před porodem.

Případně – pokud jste před tímto zaměstnáním pracovala ještě někde jinde, a splňujete podmínku minimální „odpracované doby“ (doby důchodového pojištění), v rozsahu 12 měsíců za poslední dva roky, tak ještě případně můžete ukončit neschopenku a jít na Úřad práce, kde byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Je otázka co by vám vycházelo výhodněji po finanční stránce – rozdíl asi nebude příliš velký. Na ÚP byste pak ale již nemusela řešit vycházky (zase byste tam ale musela několikrát zajít na pravidelné schůzky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď

Neprodloužení smlouvy, neschopenka, těhotenství a nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, momentálně jsem těhotná a 30. 7. mi končí pracovní smlouva, kterou mi zaměstnavatel neprodlouží. Dnes 21.7 jsem nastoupila na neschopenku. Termín porodu mám 28. 12. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když jsem posledních pět let byla zaměstnaná. Také se chci poptat, jak to bude po ukončení smlouvy, jestli […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď