Pracovní neschopnost a ukončení pracovní smlouvy

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jsem zaměstnaná od 1. 9. 2016 do 30. 6. 2017. Dozvěděla jsem se, že jsem těhotná a od 17. 3. 2017 jsem na neschopence a na mateřskou bych měla nastoupit cca v srpnu.

Moje otázka zní, co mám dělat po ukončení smlouvy, kam si mám zajít nebo zavolat nebo co se bude dít, jestli jakoby až do mateřské budu bez peněz nebo jestli budu nadále na neschopence.

Vůbec si nevím rady a nevím, „co mám dělat“?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Vendula Š., 27.06.2017 21:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.06.2017 12:03 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončení pracovního poměru (ve vašem případě na dobu určitou uplynutím sjednané doby), nemá na probíhající pracovní neschopnost a na vyplácené nemocenské dávky, žádný bezprostřední dopad. Vaše „neschopenka“ může i nadále pokračovat. A i nadále vám mohou být vypláceny nemocenské dávky.

Pokud i nadále trvají důvody pro pracovní neschopnost (v dotazu nepíšete, jestli je to kvůli rizikovému těhotenství, nebo jestli se jedná o nějaké jiné zdravotní důvody), pak se nic nemění. Dokonce i nárok na nemocenské dávky („lístek na peníze) nebo pak uplatnění nároku na PPM (žádost o peněžitou pomoc v mateřství), řešíte se svým bývalým zaměstnavatelem.

V době, kdy vám bude případně vznikat nárok na PPM – tedy v době 6 – 8 týdnů před porodem, pak ukončíte neschopenku, a podáte žádost o PPM. Ve vašem případě se nedá hovořit o tom, že byste měla „mateřskou dovolenou“ (nebudete zaměstnaná, nemáte tedy kde čerpat dovolenou). Budete mít ale případně nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství po dobu 28 týdnů – při narození jednoho dítěte).

Pokud jsou splněny příslušné podmínky – což se u vás zdá být v pořádku, pak v době 6 – 8 týdnů před porodem, začnete namísto nemocenských dávek, dostávat PPM. Hlavními podmínkami pro nárok na PPM je to, že v době jejího zahájení jste zaměstnávaná nebo v ochranné době, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (což je i váš případ). A současně musí být splněna minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky (ve vašem případě je to v posledním zaměstnání cca 302 dní).

Takže ve výsledku vlastně nemusíte dělat vůbec nic. Neschopenka bude i nadále trvat a něco „dělat“ budete až v příslušné době před porodem.

Případně – pokud jste před tímto zaměstnáním pracovala ještě někde jinde, a splňujete podmínku minimální „odpracované doby“ (doby důchodového pojištění), v rozsahu 12 měsíců za poslední dva roky, tak ještě případně můžete ukončit neschopenku a jít na Úřad práce, kde byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Je otázka co by vám vycházelo výhodněji po finanční stránce – rozdíl asi nebude příliš velký. Na ÚP byste pak ale již nemusela řešit vycházky (zase byste tam ale musela několikrát zajít na pravidelné schůzky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď