Neúspěšné ukončení studia na vyšší odborné škole – příspěvek na bydlení

Dobrý den,

Po maturitě jsem nastoupila na vyšší odbornou školu, ale bohužel jsem ji nedokončila úspěšně. Již přes rok pobírám příspěvek na bydlení. Teď v lednu jsem ale neuspěla u zkoušky a přestala jsem být studentem – na školu se budu hlásit zase hned v září.

Chci se zeptat, zda mám i přesto nárok na příspěvek na bydlení a co mam udělat, zda se přihlásit na úřad práce a hledat práci na půl rok, než mi začne opět škola?

Děkuji pěkně za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka K., 21.01.2016 23:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.01.2016 05:04 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve k Vašemu dotazu ohledně ukončení studia a registraci na ÚP. Určitě byste měla co nejdříve zajít na Úřad práce v místě Vašeho trvalého bydliště. Je to především z toho důvodu, že jakmile jste přestala být studentem, tak za Vás stát již nadále nehradí zdravotní pojištění.

Placení zdravotního pojištění je ze zákona povinné, jakmile nejste student, zaměstnanec nebo nejste v evidenci ÚP, tak máte povinnost platit si zdravotní pojištění sama. Pokud byste si ho neplatila, tak Vám u Vaší zdravotní pojišťovny začne „naskakovat“ dluh. Nemusí se sice jednat o velkou částku, ale časem by mohla narůst o úroky a pak by Vás to mohlo nepříjemně překvapit.

Zajeďte tedy na ÚP, kde Vás zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání, a od data kdy budete zaevidována, bude za Vás zdravotní zase hradit stát. Pokud by byl rozdíl mezi datem zařazení do evidence a datem ukončení studia, pak je dobré zajít i na Vaši zdravotní pojišťovnu a těch několik dní doplatit (pokud by to bylo jen několik dní, tak se bude jednat jen o poměrně malou částku).

To, jestli budete mít případně nárok na podporu v nezaměstnanosti, se odvíjí od toho, jestli jste během studia pracovala. Pokud ne, resp. pokud jste během studia nesplnila podmínku minimální odpracované doby (12 měsíců za poslední 2 roky, přičemž práce na DPP se zpravidla nezapočítává), pak nárok mít nebudete.

Co se dále týká příspěvku na bydlení, ten je podmíněn hlavně tím, že bydlíte v bytě, kde máte nájemní smlouvu a trvalý pobyt. To jestli jste/nejste student, popř. nezaměstnaná/zaměstnaná není až tak rozhodující (resp. pokud byste začala pracovat a měla nějaký vyšší příjem, tak by to pak roli hrálo). Osobně se tedy domnívám, že na příspěvek na bydlení by tato změna neměla mít žádný vliv. Každopádně byste ale tuto změnu měla oznámit (platí zde zákonná povinnost ohlašovat všechny změny).

To se týká i toho že jako student jste pravděpodobně měla nárok na přídavky na dítě. Pokud jste je pobírala, i zde je nutné oznámit změnu, jinak by docházelo k neoprávněnému pobírání dávky a mohlo by pák po Vás být vyžadováno vrácení takto vyplacené částky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Situace po vyčerpání podpůrčí doby

-

Situace: Jsem invalidní dle § 39 odst. 1 zák. č. 155/95   1 stupeň invalidity. Je mi přiznán nárok na průkaz osoby zvlášť tělesně postižené.  Diagnóza- těžká progredující  vestibulopatie,  s podezřením na neurodegenerativní vývoj postižení, hrubá porucha stability stoje, (ID 3 doporučeno, neurologem, psychologem  a specialistou doc MUDr. CSc.). Od roku 2016 jsem mimo pracovní proces. […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v nájemním bytě a doplatek na bydlení

-

Dobrý den, prosím chci se zeptat. V současné době jsme společně s dcerou a přítelem přestěhováni do nájemního bytu, který bohužel i s elektřinou stojí měsíčně 11 000 Kč. Já jsem nezaměstnaná a beru podporu jen cca  8 500 Kč. A přítel má plat pouze 10 073 Kč čistého. Samozřejmě si zažádáme o příspěvek na bydlení. Ale […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nájemní smlouva

-

Dobrý den, chci se zeptat: Když mám nájemní smlouvu, mám nárok na příspěvek na bydlení? Slyšela jsem, že musí být pronájem smlouva? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď