Jak se počítá ochranná lhůta pro mateřskou

Dobrý den,

předně by mne zajímalo, zda se do 180 dní ochranné lhůty započítávají víkendy?

A za druhé mi stále není jasné, jak dlouhá ochranná lhůta se mne bude týkat, když nepřetržitě pracuji od 1. 2. 2016, ale u dvou různých zaměstnavatelů.

První zaměstnání začalo 1. 2. 2016 a skončilo 31. 8. 2016 a do druhého jsem plynule nastoupila od 1. 9. 2016 a budu končit ke 30.11.2016.

Někde se píše, že když přijdu o zaměstnání v době těhotenství, týká se mne ochranná lhůta 180dní, jinde jsem se zase dočetla, že budu mít ochrannou lhůtu ve stejné délce, jakou dobu trvalo mé poslední zaměstnání.

Podotýkám, že 1. podmínku ve výši min. 270 odpracovaných dní v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou splňuji.

Dotaz poslal/a: Lenka H., 29.11.2016 15:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.11.2016 17:10 napsal/a:

Dobrý den,

Ochranná lhůta pro nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) vyplývá zpravidla z poslední pojištěné činnosti (z posledního zaměstnání nebo případně z pojištění osob samostatně výdělečně činných).

Ve vašem případě tedy ochranná lhůta plyne primárně na základě posledního zaměstnání – které jste měla od 1. 9. 2016 do 30. 11. 2016. Předchozí zaměstnání už pak má na délku ochranné lhůty vliv jen v konkrétních případech. Záleží na tom, kdy začalo těhotenství, pokud již v prvním zaměstnání, pak je to jiné, než pokud těhotenství začalo ve druhém zaměstnání.

Délka ochranné lhůty je maximálně 180 dní. Pokud poslední zaměstnání (doba pojištění) trvalo kratší dobu, pak je ochranná lhůta jen tolik dní, jaká byla délka posledního pojištění. Z posledního zaměstnání vám tedy vzniká ochranná lhůta 91 dní.

K těmto 91 dním z posledního zaměstnání ale může být připočteno dalších 89 dnů ochranné doby, které vám poplynou z prvního zaměstnání. Pokud jste již v době ukončení prvního zaměstnání byla těhotná, pak vám plyne ochranná lhůta i z tohoto zaměstnání a část ochranné doby z prvního zaměstnání se připočítá k té, která vám vzniká na základě druhého zaměstnání, tak aby celkový výsledek byl 180 dní.

Pokud jste ale otěhotněla, až v průběhu druhého zaměstnání pak je ochranná lhůta jen 91 dní

Konkrétněji viz přímo paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění:

§ 15

(1) Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57) nebo k nařízení karantény (§ 105) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.                 

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Jinak také platí, že ochranná lhůta pokrývá kalendářní dny. Tedy víkendy svátky apod. U vás tedy začíná 1. 1. 2016 a je buď do 2. 3. 2017 (91 dní) nebo do 30. 5. 2017 (180 dní).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dovolenou za PPM a její proplacení

-

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz ohledně PPM. Momentálně jsem už na nemocenské. Termín porodu mam 18. 11. 2020. Tzn., že na PPM nastoupím 7. 10. 20 a končit mi bude 21. 4. 21. Můj dotaz zní, co s mou dovolenou? Z tohoto roku mi zbyde 11,5 dne dovolené. To znamená, že po skončení PPM […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď