Jak se počítá ochranná lhůta pro mateřskou

Dobrý den,

předně by mne zajímalo, zda se do 180 dní ochranné lhůty započítávají víkendy?

A za druhé mi stále není jasné, jak dlouhá ochranná lhůta se mne bude týkat, když nepřetržitě pracuji od 1. 2. 2016, ale u dvou různých zaměstnavatelů.

První zaměstnání začalo 1. 2. 2016 a skončilo 31. 8. 2016 a do druhého jsem plynule nastoupila od 1. 9. 2016 a budu končit ke 30.11.2016.

Někde se píše, že když přijdu o zaměstnání v době těhotenství, týká se mne ochranná lhůta 180dní, jinde jsem se zase dočetla, že budu mít ochrannou lhůtu ve stejné délce, jakou dobu trvalo mé poslední zaměstnání.

Podotýkám, že 1. podmínku ve výši min. 270 odpracovaných dní v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou splňuji.

Dotaz poslal/a: Lenka H., 29.11.2016 15:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.11.2016 17:10 napsal/a:

Dobrý den,

Ochranná lhůta pro nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) vyplývá zpravidla z poslední pojištěné činnosti (z posledního zaměstnání nebo případně z pojištění osob samostatně výdělečně činných).

Ve vašem případě tedy ochranná lhůta plyne primárně na základě posledního zaměstnání – které jste měla od 1. 9. 2016 do 30. 11. 2016. Předchozí zaměstnání už pak má na délku ochranné lhůty vliv jen v konkrétních případech. Záleží na tom, kdy začalo těhotenství, pokud již v prvním zaměstnání, pak je to jiné, než pokud těhotenství začalo ve druhém zaměstnání.

Délka ochranné lhůty je maximálně 180 dní. Pokud poslední zaměstnání (doba pojištění) trvalo kratší dobu, pak je ochranná lhůta jen tolik dní, jaká byla délka posledního pojištění. Z posledního zaměstnání vám tedy vzniká ochranná lhůta 91 dní.

K těmto 91 dním z posledního zaměstnání ale může být připočteno dalších 89 dnů ochranné doby, které vám poplynou z prvního zaměstnání. Pokud jste již v době ukončení prvního zaměstnání byla těhotná, pak vám plyne ochranná lhůta i z tohoto zaměstnání a část ochranné doby z prvního zaměstnání se připočítá k té, která vám vzniká na základě druhého zaměstnání, tak aby celkový výsledek byl 180 dní.

Pokud jste ale otěhotněla, až v průběhu druhého zaměstnání pak je ochranná lhůta jen 91 dní

Konkrétněji viz přímo paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění:

§ 15

(1) Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57) nebo k nařízení karantény (§ 105) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.                 

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Jinak také platí, že ochranná lhůta pokrývá kalendářní dny. Tedy víkendy svátky apod. U vás tedy začíná 1. 1. 2016 a je buď do 2. 3. 2017 (91 dní) nebo do 30. 5. 2017 (180 dní).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď