OČR – Ošetřování člena rodiny

Dobrý den, bylo vystaveno OČR lékařem na 9 dní.

Po té bylo dítě shledáno stále nemocným a lékař vystavil nové OČR od následujícího dne. Jedno OČR ukončil, druhé vystavil s jinou diagnózou. Bude toto druhé OČR proplaceno.

Děkuji mnohokrát

Dotaz poslal/a: Zdena Š., 09.03.2016 09:24
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 18:04 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na „ošetřovné“ tedy nemocenskou dávku, tak platí, že na něj je nárok v případě že se staráte o nemocné dítě do 10 roků nebo o jiného člena domácnosti, který potřebuje pomoc jiné osoby:

§ 39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

a) ošetřování

  1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
  2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

Na ošetřovné je nárok po dobu 9 dní (resp. 16 dní, pokud byste byla „samoživitelka“):

§ 40

(1) Podpůrčí doba u ošetřovného činí nejdéle

a) 9 kalendářních dnů,

b) 16 kalendářních dnů, jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku.

Tato podpůrčí doba se vztahuje k jedné diagnóze. Tedy platí, že i kdyby dítě bylo nemocné delší dobu, tak ošetřovné je možné čerpat právě jen oněch 9 (resp. 16 dní).

Výjimkou je právě Vaše situace, kdy je stanovena nová diagnóza, tedy jedná se v zásadě o dva nezávislé případy. V takovém případě byste pak měla mít nárok na ošetřovné po dobu dalších 9 dní (resp. 16 dní).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď