Odhlášení trvalého bydliště nežádoucímu nájemníkovi

Dobrý den,

jsem majitelka bytu, a v mém bytě, má trvalé bydliště můj bratr, který i byt užívá, ale nadále si to nepřejeme, jelikož bere drogy, hraje automaty atd.

Stal se tedy pro nás nežádoucím, bojím se, aby mi neodcizil věci v bytě, mohu ho odhlásit a vykázat z bytu? A za jakých podmínek.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Marie R., 16.10.2016 07:10
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.11.2016 12:27 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že vy, jako majitelka bytu, máte plné právo rozhodovat o tom, kdo zde bydlí a za jakých podmínek.

Můžete tedy pochopitelně požadovat vystěhování vašeho bratra (jako nežádoucího nájemníka), z vašeho bytu a zároveň zrušení jeho trvalého pobytu v tomto bytě.

Konkrétní postup, jak toho dosáhnout, pak bude záležet na různých okolnostech. Tak například na tom, jestli Váš bratr má s vámi uzavřenou nějakou nájemní smlouvu. Nebo jestli zde bydlí jen na „dobré“ slovo.

Pokud je uzavřena nájemní smlouva, tak v souladu s podmínkami této smlouvy proveďte její výpověď. A to nejlépe písemnou formou. Sepište výpověď z bytu a tu si nechte od bratra potvrdit. Pokud to nebude chtít udělat, pošlete mu ji doporučeně, a příslušný podací lístek a kopii výpovědi si schovejte. V písemné výpovědi pak musí být uvedeno konkrétní datum, k jakému má váš bratr byt vyklidit.

Pokud to nebude respektovat, a k danému datu byt nevyklidí, pak se obraťte na soud a požádejte o vydání soudního rozhodnutí. K žádosti přiložte případně nájemní smlouvu. Pokud není, popište na základě, jaké dohody váš bratr byt užívá. I ústní dohoda může být považována za platnou smlouvu. Současně přiložte onu výpověď a doklad o jejím zaslání. V žádosti pak požadujete, aby soud nařídil vyklizení bytu k nějakému konkrétnímu termínu.

Soud by pak měl vydat příslušné rozhodnutí, které pak je možné vymáhat a provést „nedobrovolné“ vystěhování vašeho bratra z bytu.

Jakmile bude váš bratr z bytu vystěhován, je možné obrátit se na místní obecní úřad, a zde požádat o zrušení trvalého pobytu vašeho bratra. Opět je dobré přiložit všechny dokumenty – hlavně tedy soudní rozhodnutí o vystěhování. Úřad pak případně může nařídit i místní šetření, kdy si bude ověřovat, že daná osoba v daném bytě skutečně nežije. Následně pak provede zrušení trvalého pobytu (resp. trvalé bydliště vašeho bratra bude nově vedeno na obecním úřadu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď

Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt

-

Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím. Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme. Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště. Zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Vlastním nemovitost, kde nebydlím – musím platit poplatek za popelnici?

-

Dobrý den, nedávno jsem koupila nemovitost, kterou opravuji a ještě v ní nebydlím, tudíž trvalý pobyt mám stále jinde. Jaké povinnosti mám vůči MÚ/Obecnímu Úřadu? Popelnici zatím nepotřebuji, musím ji i tak přihlásit?

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro důchodce v rodinném domě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli dva lidé v důchodu, (jsou rozvedení), bydlí spolu v přízemí v rodinném domě, trvalý pobyt mají nahlášený. Mají nárok na příspěvek na bydlení? Jejich měsíční důchod je cca 8 000Kč, druhý cca 12 000Kč. V domě, který má stejné číslo popisné, bydlí další rodina v patře, která hospodaří […]

Zobrazit odpověď