Odhlášení trvalého bydliště

Dobrý den,

moje dcerka, 17 let studuje v zahraničí. Trvalé bydliště má od narození v mém bytě, který mám na své jméno v osobním vlastnictví. Dcera nemá v plánu se v nejbližší době ani po studií vracet do ČR.

Má otázka zní: mohu ji zrušit u mě trvalé bydliště? Je toto možné uskutečnit do jejích 18 let nebo i po 18.tých narozeninách? Co k tomu potřebuji a kde to nahlásit? Musím za ni odevzdat OP? V případě návratu se zase může o trvalé bydliště přihlásit?

Ještě bych ráda věděla, jaké to má výhody, že by byla odhlášena (platby) a naopak jaké nevýhody? Má trvalé bydliště vliv i na moznosti mít spoření?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: M.E., 18.09.2016 12:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.09.2016 02:15 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká možnosti zrušit trvalý pobyt vaší dceři, tak ano v zásadě to je možné, ale až ve chvíli, kdy bude Vaše dcera plnoletá.

Zrušení, resp. změna trvalého pobytu je v zásadě možná pouze dvěma způsoby. Tím prvním je to, že dotyčná osoba se přihlásí k trvalému pobytu na jiném místě. Pak původní místo trvalého pobytu zaniká.

Druhou možností je pak zrušení trvalého pobytu i bez souhlasu / vědomí dané osoby. Pak je trvalé bydliště změněno na místní obecní/městský úřad.

Můžete se obrátit na místní obecní úřad (resp. městský) a zde podat návrh na zrušení trvalého bydliště. V návrhu byste měla uvést, že Vaše dcera s vámi nepobývá ve společné domácnosti a že ani nevíte, kde se trvale nachází.

V takovém případě pak zpravidla úřad nařídí místní šetření. Tedy na místo se dostaví úředník, který se třeba vyptává sousedů, zda tam dotyčná osoba, u které je žádáno o zrušení trvalého pobytu, skutečně nežije. Zpravidla jsou vyžadování dva svědkové. Také je určena lhůta, během které dotyčná osoba (vaše dcera) může případně podat námitku proti zrušení trvalého pobytu.

Pokud je prokázáno, že daná osoba v místě trvalého pobytu skutečně nežije, pak je trvalý pobyt „zrušen“ resp., změněn a novým místem trvalého pobytu je obecní úřad.

Z výhod, které toto může mít, mě napadají snad jen třeba poplatky za svoz odpadu, které jsou ve většině obcí navázané právě na počet osob, které v daném domě/bytě mají trvalý pobyt. Dalším častým důvodem pro rušení trvalého pobytu bývají exekuce. Jinak mě žádné významnější výhody pro rušení TP nenapadají.

Stejně tak ani změna trvalého pobytu na obecné úřad nepřináší ani žádné významnější nevýhody. Jednou z nevýhod je to, že pokud úřady posílají nějakou korespondenci, pak pokud neznají jinou adresu, tak korespondenci zasílají na místo trvalého pobytu. Úřední korespondence by pak chodila obecní úřad.

Trvalé bydliště na obecním úřadu nijak neomezuje možnost mít účet v bance, chodit do zaměstnání, pobírat různé sociální dávky nebo mít třeba spoření. Kde by mohl být případný problém, je třeba, pokud by vaše dcera žádala v ČR o nějaký úvěr nebo hypotéku. Banky nemají příliš důvěry k lidem s trvalým pobytem na obecním úřadu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Trvalé bydliště:

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď

Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt

-

Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím. Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme. Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště. Zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď