Odhlášení trvalého pobytu osobě, která zde již nežije

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak je to s odhlášením trvalého bydliště při změně majitele domu.

Přítel dostal od otce dům, ale má tam hlášený trvalý pobyt strýc, který byl z tohoto domu již před lety vyplacen.

Chceme dům rekonstruovat a bohužel tento pán je nám v tom překážkou, nechceme se ani do ničeho nějak extra pouštět kvůli případným komplikacím.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Zuzana, 07.04.2017 13:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2017 12:41 napsal/a:

Dobrý den,

První možností „jak odhlásit trvalé bydliště“ vašemu strýci je se s ním zkusit domluvit, že on sám si změní adresu trvalého pobytu na nějakou jinou.

Pokud by z nějakého důvodu taková dohoda nebyla možná, pak v případě, že strýc již nemá žádné užívací právo k danému domu (tedy nemá zde třeba nájemní smlouvu, nebo nějaké věcné břemeno jako je např. „právo dožití“ apod.) ,se můžete obrátit na místní úřad (městský, obecní), oddělení evidence obyvatel (obvykle tam kde se vydávají občanské průkazy).

Na základě ustanovení v paragraf 12, zákona o evidenci obyvatel (zákon číslo 133/2000 Sb.), pak můžete požadovat „zrušení“ trvalého pobytu vašeho strýce:

§ 12

Zrušení údaje o místu trvalého pobytu

(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,

a) byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných, neúplných nebo padělaných dokladů nebo nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností,

b) byl-li objekt, na jehož adrese je občan hlášen k trvalému pobytu, odstraněn nebo zanikl nebo je podle zvláštních právních předpisů nezpůsobilý k užívání za účelem bydlení, nebo

c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.

(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c). Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů uvedených v odstavci 1 písm. c) ohlašovně prokázat.

Bude potřeba doložit vaše užívací/vlastnické právo k dané nemovitosti (kupní smlouva, darovací smlouva apod., popř. výpis z katastru). A dále pak je potřeba doložit, že se daná osoba v domě skutečně nezdržuje a nežije zde.

K tomu může posloužit třeba svědectví některého ze sousedů, kteří vám potvrdí, že dotyčná osoba se v posledních 3 měsících nebo déle v dané nemovitosti nevyskytovala, nežila zde.

Na základě toho pak ohlašovna provede změnu místa trvalého bydliště vašeho strýce a zaeviduje novou adresu – což bude adresa ohlašovny, resp. městského úřadu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

-

Dobrý den mám dotaz: Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů. A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá. Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a […]

Zobrazit odpověď

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení, jsem vdaná – počítá se příjem muže?

-

Dobrý den, chtěla jsem se informovat, zda když jsem vdaná, ale v bytě hlášená pouze já a děti, zda se bude počítat do příspěvku na bydlení i příjem mého muže. O dávku jsem žádala, ale příjmy manžela po mně nikdo nechtěl, díky za info..

Zobrazit odpověď