Odstěhování od matky k babičce

Dobrý den,

mám otázku. Chci se odstěhovat od mé matky k babičce v srpnu, kdy dosáhnu 18 let. Důvod odstěhování je složitější a je to nejlepší řešení. Babička mě chce plně podpořit. Ví, v jaké situaci jsem.

Chci se zeptat, jestli musí platit alimenty, když studuji. A jestli má babička nárok na nějaké příspěvky či já.

Budu ráda za odpověď je to naléhavé jsem už zoufalá.

Dotaz poslal/a: Patricie P., 06.03.2016 12:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.03.2016 18:03 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že rodiče mají vyživovací povinnost vůči svým dětem do doby, než se jsou schopni sami uživit (zde jen poznámka, že vyživovací povinnost platí i obráceně, děti pak mají vyživovací povinnost vůči svým rodičům).

Pokud studujete, tak až do věku 26 roků můžete být považována za nezaopatřené dítě – viz konkrétně zákon o státní sociální podpoře, paragraf 11:

§ 11

Nezaopatřené dítě

(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže

a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§ 12 až 15), nebo

b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo

c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost. Posuzování zdravotního stavu pro účely tohoto zákona upravuje zákon upravující organizaci a provádění sociálního zabezpečení58).

(2) Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené dítě také dítě, které je vedeno v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Pokud se tedy odstěhujete ke své babičce, tak Vaši rodiče i nadále (dokud trvá Vaše nezaopatřenost), mají povinnost Vás vyživovat, tedy platit výživné, resp. alimenty.

Pokud by tak nečinili „dobrovolně“, tedy po vzájemné dohodě, tak je nutné se obrátit na soud a požádat o určení výše výživného. Pokud by ani poté neplatili, pak jsou postupy jak výživné vymáhat soudně či exekučně.

Co se týká jiných příspěvků, tak zde těžko říci. Záleží i na majetkových poměrech, resp. příjmech Vaší babičky. Mohl by zde být nárok na přídavky na dítě, případně příspěvek na bydlení, ale to takto, bez bližších údajů neposoudím.

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď