Odstěhování od matky k babičce

Dobrý den,

mám otázku. Chci se odstěhovat od mé matky k babičce v srpnu, kdy dosáhnu 18 let. Důvod odstěhování je složitější a je to nejlepší řešení. Babička mě chce plně podpořit. Ví, v jaké situaci jsem.

Chci se zeptat, jestli musí platit alimenty, když studuji. A jestli má babička nárok na nějaké příspěvky či já.

Budu ráda za odpověď je to naléhavé jsem už zoufalá.

Dotaz poslal/a: Patricie P., 06.03.2016 12:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.03.2016 18:03 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že rodiče mají vyživovací povinnost vůči svým dětem do doby, než se jsou schopni sami uživit (zde jen poznámka, že vyživovací povinnost platí i obráceně, děti pak mají vyživovací povinnost vůči svým rodičům).

Pokud studujete, tak až do věku 26 roků můžete být považována za nezaopatřené dítě – viz konkrétně zákon o státní sociální podpoře, paragraf 11:

§ 11

Nezaopatřené dítě

(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže

a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§ 12 až 15), nebo

b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo

c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost. Posuzování zdravotního stavu pro účely tohoto zákona upravuje zákon upravující organizaci a provádění sociálního zabezpečení58).

(2) Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené dítě také dítě, které je vedeno v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Pokud se tedy odstěhujete ke své babičce, tak Vaši rodiče i nadále (dokud trvá Vaše nezaopatřenost), mají povinnost Vás vyživovat, tedy platit výživné, resp. alimenty.

Pokud by tak nečinili „dobrovolně“, tedy po vzájemné dohodě, tak je nutné se obrátit na soud a požádat o určení výše výživného. Pokud by ani poté neplatili, pak jsou postupy jak výživné vymáhat soudně či exekučně.

Co se týká jiných příspěvků, tak zde těžko říci. Záleží i na majetkových poměrech, resp. příjmech Vaší babičky. Mohl by zde být nárok na přídavky na dítě, případně příspěvek na bydlení, ale to takto, bez bližších údajů neposoudím.

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

-

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce. Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho […]

Zobrazit odpověď

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Bude nějaká podpora pro lidi, kteří pracovali na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, Pracovala jsem na dohodu pro několik různých firem. Od začátku března, co začala epidemie, jsou ale tyhle firmy zavřené a já jsem bez příjmu. Zajímalo by mě, jestli to bude vláda nějak řešit. Jestli bude nějaká podpora pro lidi, co pracují na dohodu? Četla jsem něco o tom, že bych mohla dostat nějakou […]

Zobrazit odpověď