Výpověď pro nadbytečnost – z čeho se počítá odstupné?

Dobrý den,

dne 31. srpna jsem dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti, pracovní smlouvu jsem měla podepsanou od 1. září.(Předtím jsem od 25. července byla zaměstnána na dohodu). Ve výpovědi je psáno, že mám nárok na dvojnásobek průměrné mzdy.

Odstupné se předpokládám počítá z hrubé mzdy předchozího čtvrtletí.

Chtěla bych se zeptat, zda-li se můj pracovní poměr počítá jako roční nebo méně než rok nebo to nehraje roli, když je psán dvojnásobek průměrné mzdy.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra S., 04.07.2017 06:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.07.2017 19:35 napsal/a:

Dobrý den,

Nejsem si zcela jistá, zda rozumím tomu, na co se vlastně ptáte. Z dotazu pouze předpokládám, že výpověď jste zřejmě dostala nyní na konci června, se standardní dvouměsíční výpovědní lhůtou (tedy do 31. 8. 2017). A zaměstnavatel vám při ukončení pracovního poměru vyplatí dvouměsíční odstupné.

Pokud je tomu tak, pak co se týká výpočtu výše odstupného – pokud váš pracovní poměr trval od 1. Září 2016 do 31. srpna 2017, pak je to právě jeden rok. I kdyby to nebyl jeden rok, pokud zmíněná práce na dohodu byla pro stejného zaměstnavatele, pak by se zohledňovala i tato dohoda. Pokud postupně u zaměstnavatele vystřídáte válce různých pracovních smluv, pak by se měl počítat celkový součet – celková doba práce pro jednoho zaměstnavatele.

A nakonec je pochopitelně rozhodující to, co je uvedeno ve výpovědi. Zaměstnavatel vám nemůže dát nižší odstupné než to, na které máte dle zákona nárok (viz dále – paragraf 67, Zákoník práce, zákon číslo 262/2006). Současně vám ale může dát libovolně vysoké odstupné. Takže pokud byste měla dle zákona nárok třeba jen na jednoměsíční odstupné, ale zaměstnavatele vám nabídl dvouměsíční nebo delší odstupné, pak to ničemu nevadí.

§ 67

(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně

a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,

b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,

c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,

d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.

Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.

Výpočet výše odstupného se pak provádí z průměrného výdělku – viz paragraf 67, odstavec 3:

(3) Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek.

A průměrný výdělek se počítá z posledního kalendářního čtvrtletí – viz paragraf 353 a 354:

§ 353

(1) Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.

§ 354

(1) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Pobírání rodičovského příspěvku i 4 rok

-

Dobrý den, Na konci roku, mi končí tříletá rodičovská dovolená. Na úřadu práce budu žádat o pobírání rodičovského příspěvku i ve 4. roce. Tedy do konce roku 2022, kdy budou synovi 4 roky. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Požádala jsem zaměstnavatele o neplacená volno ve 4. roce. Pochopila jsem, že pro něj by bylo nejlepší, […]

Zobrazit odpověď

Výpověď ze zdravotních důvodů

-

Dobrý den, u stávajícího zaměstnavatele jsem zaměstnán od roku 2016 na pozici Programátor. Za dobu výkonu práce kromě práce na PC přibyly i pracovní povinnosti, obsluha stroje a s tím spojené práce jako zvedání a přemisťování těžkých břemen nebo přemisťování těžkých palet s materiálem. V roce 2019 jsem byl operován pro vyhřezlou plotýnku v bederní […]

Zobrazit odpověď

Nárok na odstupné ze zdravotních důvodů a výše odstupného

-

Dobrý den, dne 9. 2. 2021 jsem byl, uznám práce neschopným, z důvodu bolesti kyčelního kloubu a zároveň čekání do 12. 3. 2023 na operaci. Po celou dobu jsem navštěvoval lékaře a chodil na rehabilitaci. V květnu mě obvodní lékař řekl, že s touto nemocí není možné už nastoupit do práce a mám si jít […]

Zobrazit odpověď

Ústní dohoda o pracovní činnosti – jedná se o práci načerno?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: je ústní dohoda o pracovní činnosti platná? Je platná v tomto případě i ústní výpověď ze zaměstnání? Neměla jsem za 6 let dovolenou, nepočítaně hodin přesčasů a žádnou mzdu, jen správcovský byt k dispozici. Náleží mi nějaká odměna za práci a nějaké odstupné, pokud se nejednalo o práci načerno? […]

Zobrazit odpověď