Odstupné při končící rodičovské dovolené

Dobrý den, syn bude mít v květnu 3 roky.

Protože mi ho ve školce vezmou až od září, prodloužila jsem si pobírání rodičovského příspěvku do srpna 2018. V zaměstnání, kde jsem před MD pracovala, mé místo převzala manželka majitele firmy a nemají mi co nabídnout, proto budeme řešit ukončení pracovního poměru.

Chci se zeptat, zda mám nárok na odstupné a v jaké výši.

A druhá otázka: Musím v práci nahlásit prodloužené pobírání rodičovského příspěvku nebo můžeme vyřešit případné odstupné již v květnu?

Poslední dotaz: Nejsem si zcela jistá, ale sociální a zdravotní pojištění za mě hradí stát do konce srpna, je to tak?

Velice Vám děkuji za odpovědi na moje otázky a přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Eva C., 21.03.2018 10:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.03.2018 17:14 napsal/a:

Dobrý den,

Doba, kdy v zaměstnání čerpáte rodičovskou dovolenou a doba, po kterou pobíráte rodičovský příspěvek, jsou dvě různě věci, které spolu souvisí jen velmi volně.

Je tedy možné, abyste byla doma na rodičovské dovolené a již nedostávala rodičovský příspěvek, stejně jako je možné, abyste začala chodit do zaměstnání a dále dostávala rodičovský příspěvek.

Rodičovskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel do 3 roků dítěte (delší rodičovská dovolená v zásadě není možná, zaměstnavatel vám ale může poskytnout neplacené volno třeba do 4 roků dítěte). Rodičovský příspěvek je pak podmíněn pouze tím, že je pečováno o dítě – není zde žádná podmínka, že nesmíte chodit do zaměstnání nebo třeba mít nějaký příjem z brigády.

To znamená, že k datu, kdy vám končí rodičovská dovolená, kterou jste si sjednala se zaměstnavatelem, byste měla nastoupit do zaměstnání. Zaměstnavatel pak má povinnost „držet“ vám místo nebo vám nabídnout adekvátní náhradu.

Pochopitelně je také možné, abyste se dohodla, že do práce nenastoupíte. Pak je to věcí dohody mezi vámi a zaměstnavatelem. Nárok na odstupné byste mít měla. Do doby „zaměstnání“ by se vám měla započítávat i doba čerpání rodičovské dovolené, takže v zaměstnání jste déle než dva roky a máte nárok na odstupné v délce 3 měsíců.

Jak již ale bylo uvedeno, záleží na tom, jak to budete se zaměstnavatelem řešit. Nemůže vám dát jednoduše výpověď (kdy pak má podle zákona povinnost vyplatit vám odstupné), protože by vás měl po skončení rodičovské zaměstnat, nebo vám nabídnou adekvátní náhradu. Pokud bude pracovní poměr ukončován dohodou, pak je to o vaší vzájemné dohodě.

Pokud byste tedy ukončila PP ke konci rodičovské dovolené a následně byla doma s dítětem, pak zdravotní pojištění po dobu, kdy je vám vyplácen rodičovský příspěvek řešit nemusíte. Po dobu, kdy jste příjemcem RP za vás zdravotní pojištění hradí stát. Stejně tak byste mohla po ukončení pracovního poměru zajít na Úřad práce. Měla byste mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Ta by se vám sice za dobu, za kterou byste dostala odstupné nevyplácela, ale v době kdy, jste vedená na ÚP za vás stát opět hradí zdravotní pojištění.

Se sociálním pojištěním je to trochu jiné. To za vás stát neplatí ani v době kdy jste na rodičovské dovolené, ani v době kdy čerpáte rodičovský příspěvek, ani v době kdy jste nezaměstnaná.

Doba, kdy se staráte o dítě, do 4 roků se vám ale započítává do doby „minimální odpracované doby“ pro nárok na důchod (aktuálně je to 35 roků, za jedno dítě se vám do této doby započítávají 4 roky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Výše odstupného po dlouhodobé neschopnosti

-

Dobrý den, prosím o radu: Byla jsem zaměstnána na dobu neurčitou, 25. 2. 2020 jsem nastoupila pracovní neschopnost, která trvala do 30. 1. 2021 (necelý rok), od 1. února 2021 jsem chodila do zaměstnání, ovšem s tím, že z důvodu malého odbytu výrobků jsem některé dny měla překážku ze strany zaměstnavatele. K 28. 2. 2021 […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti

-

Dobrý den. Jsem na nemocenské od prosince dosud. Naše firma končí kvůli COVID a výpovědní lhůta je k 31. 3. 2021. Ale dnes mi volali z práce, že mám přijít podepsat výpověď už k 28. 2. 2021. Že dostanu odstupné, i když zůstanu na nemocenské. Je to možné, když podepíšu výpověď v nemocenské?? Děkuji za […]

Zobrazit odpověď

Žádost o neplacené volno u zaměstnavatele po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, chci se prosím zeptat. Dítě bude mít v březnu 2021 3 roky, do školky nastoupil v září 2020. Prodloužila jsem si rodičovský příspěvek do 4 let dítěte. Chci požádat zaměstnavatele o neplacené volno do těch 4 let (nechci prostě do této práce nastoupit) raději to budu řešit brigádou v jiné firmě. Pokud bude […]

Zobrazit odpověď

Platí se z odstupného sociální a zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, Na konci minulého měsíce mi skončila výpovědí doba a já jsem dostala vyplacenou poslední výplatu a také odstupné za 3 měsíce. Nějak se mi nezdá částka, kterou jsem dostala, a chtěla bych si to přepočítat. Zajímalo by mě, jak je to s odstupným? Platí se z něj sociální a zdravotní pojištění? Nějak mi to totiž […]

Zobrazit odpověď