Odstupné při končící rodičovské dovolené

Dobrý den, syn bude mít v květnu 3 roky.

Protože mi ho ve školce vezmou až od září, prodloužila jsem si pobírání rodičovského příspěvku do srpna 2018. V zaměstnání, kde jsem před MD pracovala, mé místo převzala manželka majitele firmy a nemají mi co nabídnout, proto budeme řešit ukončení pracovního poměru.

Chci se zeptat, zda mám nárok na odstupné a v jaké výši.

A druhá otázka: Musím v práci nahlásit prodloužené pobírání rodičovského příspěvku nebo můžeme vyřešit případné odstupné již v květnu?

Poslední dotaz: Nejsem si zcela jistá, ale sociální a zdravotní pojištění za mě hradí stát do konce srpna, je to tak?

Velice Vám děkuji za odpovědi na moje otázky a přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Eva C., 21.03.2018 10:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.03.2018 17:14 napsal/a:

Dobrý den,

Doba, kdy v zaměstnání čerpáte rodičovskou dovolenou a doba, po kterou pobíráte rodičovský příspěvek, jsou dvě různě věci, které spolu souvisí jen velmi volně.

Je tedy možné, abyste byla doma na rodičovské dovolené a již nedostávala rodičovský příspěvek, stejně jako je možné, abyste začala chodit do zaměstnání a dále dostávala rodičovský příspěvek.

Rodičovskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel do 3 roků dítěte (delší rodičovská dovolená v zásadě není možná, zaměstnavatel vám ale může poskytnout neplacené volno třeba do 4 roků dítěte). Rodičovský příspěvek je pak podmíněn pouze tím, že je pečováno o dítě – není zde žádná podmínka, že nesmíte chodit do zaměstnání nebo třeba mít nějaký příjem z brigády.

To znamená, že k datu, kdy vám končí rodičovská dovolená, kterou jste si sjednala se zaměstnavatelem, byste měla nastoupit do zaměstnání. Zaměstnavatel pak má povinnost „držet“ vám místo nebo vám nabídnout adekvátní náhradu.

Pochopitelně je také možné, abyste se dohodla, že do práce nenastoupíte. Pak je to věcí dohody mezi vámi a zaměstnavatelem. Nárok na odstupné byste mít měla. Do doby „zaměstnání“ by se vám měla započítávat i doba čerpání rodičovské dovolené, takže v zaměstnání jste déle než dva roky a máte nárok na odstupné v délce 3 měsíců.

Jak již ale bylo uvedeno, záleží na tom, jak to budete se zaměstnavatelem řešit. Nemůže vám dát jednoduše výpověď (kdy pak má podle zákona povinnost vyplatit vám odstupné), protože by vás měl po skončení rodičovské zaměstnat, nebo vám nabídnou adekvátní náhradu. Pokud bude pracovní poměr ukončován dohodou, pak je to o vaší vzájemné dohodě.

Pokud byste tedy ukončila PP ke konci rodičovské dovolené a následně byla doma s dítětem, pak zdravotní pojištění po dobu, kdy je vám vyplácen rodičovský příspěvek řešit nemusíte. Po dobu, kdy jste příjemcem RP za vás zdravotní pojištění hradí stát. Stejně tak byste mohla po ukončení pracovního poměru zajít na Úřad práce. Měla byste mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Ta by se vám sice za dobu, za kterou byste dostala odstupné nevyplácela, ale v době kdy, jste vedená na ÚP za vás stát opět hradí zdravotní pojištění.

Se sociálním pojištěním je to trochu jiné. To za vás stát neplatí ani v době kdy jste na rodičovské dovolené, ani v době kdy čerpáte rodičovský příspěvek, ani v době kdy jste nezaměstnaná.

Doba, kdy se staráte o dítě, do 4 roků se vám ale započítává do doby „minimální odpracované doby“ pro nárok na důchod (aktuálně je to 35 roků, za jedno dítě se vám do této doby započítávají 4 roky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Kolik bude podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé neschopence?

-

Dobrý den, Jsem čtrnáct měsíců práce neschopen, tedy od 1. 6. 2022 do 16. 8. 2023. Jak mi bude vypočítaná případná podpora v nezaměstnanosti, pokud bych dal výpověď pro ztrátu zdravotní způsobilosti pro vykonávanou práci?

Zobrazit odpověď

Výpověď ze zdravotních důvodů bez nároku na odstupné

-

Dobrý den, vzhledem k mému, stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu, jsem požádala mého zaměstnavatele o převedení na jinou pracovní pozici. Ten mě vyzval k návštěvě  závodní lékařky, která po zhlédnutí mé zdravotní dokumentace od odborných lékařů napsala lékařský posudek: „pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost“. Od zaměstnavatele jsem dostala výpověď s dvouměsíční lhůtou bez odstupného! Je to […]

Zobrazit odpověď

Nárok na odstupné při výpovědi dohodou – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji u společnosti již 10,5 roku. Nadřízený za mnou přišel, že z důvodu snižování nákladů se mnou již nepočítají. Ať počítám s výpovědí dohodou k 30. 4. 2022. Mám nárok na odstupné i v případě že smlouvu mám od roku 2011 a stále mě jí prodlužují o rok? Nyní mám […]

Zobrazit odpověď

Podpora po RD – nová smlouva a zkušební doba

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně návratu do práce po rodičovské dovolené. Před porodem jsem měla smlouvu na dobu neurčitou na práci v kanceláři (asistentka nákupu). Mám se do práce vracet 6. 6. 2022 ale už nyní mi bylo řečeno, že pozice zanikla a není možné se vrátit na původní pozici. Byla mi nabídnuta práce skladníka, kde […]

Zobrazit odpověď