Opakovaná žádost o rodičovský příspěvek

Můj syn mladší 2 let nastoupil od prosince 2016 do jeslí na dobu převyšující 46 hodin měsíčně. Z toho důvodu jsem podala žádost o ukončení pobírání rodičovského příspěvku.

Nevíte, prosím, zda bylo schváleno, že se od ledna 2017 nebude již docházka do jeslí sledovat?

Mohla bych v tom případě v lednu o rodičovský příspěvek opět požádat? Pokud ne, mohu o něj požádat od března, když v polovině března dosáhne syn věku 2 let?

Předem děkuji.

Dotaz poslal/a: Markéta S., 17.12.2016 18:22
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.12.2016 17:34 napsal/a:

Dobrý den,

I když se o změnách v tom, za jakých podmínek, a v jaké výši bude vyplácen rodičovský příspěvek v roce 2017, mluvilo již v první polovině roku, podle všeho tyto změny zatím nebyly a do konce roku ani nebudou schváleny.

Navržená úprava zákona o státní sociální podpoře – tedy zákona číslo 117/1995 Sb. Zatím neprošla hlasováním v poslanecké sněmovně a aktuálně je tato novela navržena na pořad 54 schůze PS, která má začínat od 10 ledna 2017. Viz přímo na webu Poslanecké sněmovny: https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=535

Takže pokud by se nestal nějaký nečekaný „zázrak“, což je vzhledem k aktuálnímu datu téměř nemožné, tak od 1. 1. 2017 se v podmínkách, za jakých je vyplácen RP, nic měnit nebude. Pokud bude změna schválena, pak zřejmě nejdříve v lednu, což by pak znamenalo, že reálně začne platit třeba až od poloviny roku 2017, možná dokonce až od roku 2018.

Každopádně co se týká vás, tak ano, jakmile bude mít dítě dva roky, tak si opětovně požádejte o výplatu rodičovského příspěvek. Na ten máte nárok až do 4 roků věku dítěte. Takže byste jej snad měla být schopná vyčerpat v plném rozsahu.

Platí, že u dětí starších dvou let se již docházka do školky/jeslí apod. nesleduje – viz paragraf 31 zákon o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.)

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Čerpání celého rodičovského příspěvku naráz

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda jde čerpat RP naráz nebo třeba na 2x? Děkuji za odpověď. Na mateřské jsem měla denní výměr 885,- Kč Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Rodičovská a dva hlavní pracovní poměry

-

Dobrý den, dotaz k rodičovské dovolené, která končí k 30. září 2020 (dítě 3 roky), do té doby pobírám rodičovský příspěvek. K zaměstnavateli, u kterého jsem pracovala, se nevracím z důvodu zrušené pozice. Do nové práce nastupuji na HPP k 1. 8. 2020. Budu v tu dobu mít dva hlavní pracovní poměry, mohu ten, kde mi […]

Zobrazit odpověď

Úřad práce po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, bude mi končit rodičovská dovolená (3 roky) a jsem zaměstnaná na dobu neurčitou ve služebním poměru. Těsně před koncem rodičovské dovolené se budeme stěhovat do jiného města, plánuji tedy podat výpověď a najít si zaměstnání blíže novému bydlišti, synka rovněž chceme dát do školky v místě nového bydliště. Po podání výpovědi se zřejmě […]

Zobrazit odpověď

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď