Opakovaná žádost o rodičovský příspěvek

Můj syn mladší 2 let nastoupil od prosince 2016 do jeslí na dobu převyšující 46 hodin měsíčně. Z toho důvodu jsem podala žádost o ukončení pobírání rodičovského příspěvku.

Nevíte, prosím, zda bylo schváleno, že se od ledna 2017 nebude již docházka do jeslí sledovat?

Mohla bych v tom případě v lednu o rodičovský příspěvek opět požádat? Pokud ne, mohu o něj požádat od března, když v polovině března dosáhne syn věku 2 let?

Předem děkuji.

Dotaz poslal/a: Markéta S., 17.12.2016 18:22
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.12.2016 17:34 napsal/a:

Dobrý den,

I když se o změnách v tom, za jakých podmínek, a v jaké výši bude vyplácen rodičovský příspěvek v roce 2017, mluvilo již v první polovině roku, podle všeho tyto změny zatím nebyly a do konce roku ani nebudou schváleny.

Navržená úprava zákona o státní sociální podpoře – tedy zákona číslo 117/1995 Sb. Zatím neprošla hlasováním v poslanecké sněmovně a aktuálně je tato novela navržena na pořad 54 schůze PS, která má začínat od 10 ledna 2017. Viz přímo na webu Poslanecké sněmovny: https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=535

Takže pokud by se nestal nějaký nečekaný „zázrak“, což je vzhledem k aktuálnímu datu téměř nemožné, tak od 1. 1. 2017 se v podmínkách, za jakých je vyplácen RP, nic měnit nebude. Pokud bude změna schválena, pak zřejmě nejdříve v lednu, což by pak znamenalo, že reálně začne platit třeba až od poloviny roku 2017, možná dokonce až od roku 2018.

Každopádně co se týká vás, tak ano, jakmile bude mít dítě dva roky, tak si opětovně požádejte o výplatu rodičovského příspěvek. Na ten máte nárok až do 4 roků věku dítěte. Takže byste jej snad měla být schopná vyčerpat v plném rozsahu.

Platí, že u dětí starších dvou let se již docházka do školky/jeslí apod. nesleduje – viz paragraf 31 zákon o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.)

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď