Osamostatnění od rodičů – jak se posuzuje příjem

Dobrý den,

už si nevím rady, a tak se obracím na Vás. Je mi 23 let a bydlím s matkou. Chtěl bych se osamostatnit, ale nevím jak. Moje matka je na sociálních dávkách a je samoživitelka. Dohromady nás je v bytě čtyři.

Doslech jsem se, že když půjdu na pevný úvazek do pracovní činnosti, seberou matce nějaké peníze, protože to bude posuzováno za hromadný příjem. Takže jsem to pochopil, takže když si vydělám (10 000,-) tak je matce vezmou.

Ale takhle si nenašetřím na svůj byt. Aby to bylo chápáno dobře. Mám v úmyslu si najít práci na trvalý poměr a tak 3-4 měsíce bydlet u své matky, než si něco našetřím a půjdu s přítelkyní do svého.

A tak se chci zeptat, zda nejde nějak udělat, třeba s čestným prohlášením, že matce přispívám částkou, dejme tomu 3000,- měsíčně. A tu částku, co dám matce by jí popřípadě vzali, ale nic víc. Jde to nějak udělat na tu přechodnou dobu?

Sice nemáme doma moc dobré vztahy, ale nechci jí tím nějak poškodit. Sice mám nějaké ty brigády, ale z toho se nenašetří.

Proto Vás prosím o nějaké informace, popřípadě řešení.

Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Karel K., 02.03.2016 12:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.03.2016 18:14 napsal/a:

Dobrý den,

Zde se jedná o to, že pro různé sociální dávky je okruh společně posuzovaných osob vymezen různě.

Pokud by se jednalo třeba o příspěvek na bydlení, tak u něj je rozhodující příjem všech osob, které mají v daném bytě vedený trvalý pobyt. Pokud by se jednalo o tuto dávku, a vy byste začal mít příjem v udávané výši oněch 10 tisíc korun, pak by se to muselo uvést při dalším podání žádosti o dávku (dokládají se vždy příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí).

To, jestli dané peníze opravdu dáváte své matce, nebo je sám utratíte, se nijak nezohlední.

U dalších sociálních dávek, jako jsou například dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení) nebo i v případě dávek, jako jsou přídavky na dítě, se pak posuzují příjmy všech osob ve společné domácnosti.

A opět, rozhodující je výše příjmu, ten se nedá nijak „rozdělit“, jako že část dáváte do rodiny a část utrácíte. Příjem buď je, nebo není.

Z pohledu posuzování sociálních dávek je možné užít toto ustanovení zákona o státní sociální podpoře – paragraf 7:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Nenapadá mě nějaký způsob, jak byste i nadále mohl bydlet se svou rodinou, mít vlastní příjem, který by se současně nepromítal do příjmů celé rodiny, který je rozhodný pro nárok na různé sociální dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď