Osamostatnění od rodičů – jak se posuzuje příjem

Dobrý den,

už si nevím rady, a tak se obracím na Vás. Je mi 23 let a bydlím s matkou. Chtěl bych se osamostatnit, ale nevím jak. Moje matka je na sociálních dávkách a je samoživitelka. Dohromady nás je v bytě čtyři.

Doslech jsem se, že když půjdu na pevný úvazek do pracovní činnosti, seberou matce nějaké peníze, protože to bude posuzováno za hromadný příjem. Takže jsem to pochopil, takže když si vydělám (10 000,-) tak je matce vezmou.

Ale takhle si nenašetřím na svůj byt. Aby to bylo chápáno dobře. Mám v úmyslu si najít práci na trvalý poměr a tak 3-4 měsíce bydlet u své matky, než si něco našetřím a půjdu s přítelkyní do svého.

A tak se chci zeptat, zda nejde nějak udělat, třeba s čestným prohlášením, že matce přispívám částkou, dejme tomu 3000,- měsíčně. A tu částku, co dám matce by jí popřípadě vzali, ale nic víc. Jde to nějak udělat na tu přechodnou dobu?

Sice nemáme doma moc dobré vztahy, ale nechci jí tím nějak poškodit. Sice mám nějaké ty brigády, ale z toho se nenašetří.

Proto Vás prosím o nějaké informace, popřípadě řešení.

Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Karel K., 02.03.2016 12:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.03.2016 18:14 napsal/a:

Dobrý den,

Zde se jedná o to, že pro různé sociální dávky je okruh společně posuzovaných osob vymezen různě.

Pokud by se jednalo třeba o příspěvek na bydlení, tak u něj je rozhodující příjem všech osob, které mají v daném bytě vedený trvalý pobyt. Pokud by se jednalo o tuto dávku, a vy byste začal mít příjem v udávané výši oněch 10 tisíc korun, pak by se to muselo uvést při dalším podání žádosti o dávku (dokládají se vždy příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí).

To, jestli dané peníze opravdu dáváte své matce, nebo je sám utratíte, se nijak nezohlední.

U dalších sociálních dávek, jako jsou například dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení) nebo i v případě dávek, jako jsou přídavky na dítě, se pak posuzují příjmy všech osob ve společné domácnosti.

A opět, rozhodující je výše příjmu, ten se nedá nijak „rozdělit“, jako že část dáváte do rodiny a část utrácíte. Příjem buď je, nebo není.

Z pohledu posuzování sociálních dávek je možné užít toto ustanovení zákona o státní sociální podpoře – paragraf 7:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Nenapadá mě nějaký způsob, jak byste i nadále mohl bydlet se svou rodinou, mít vlastní příjem, který by se současně nepromítal do příjmů celé rodiny, který je rozhodný pro nárok na různé sociální dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď

Pomoc samoživitelce při ztrátě zaměstnání

-

Dobrý den, díky koronaviru jsem přišla před měsícem o práci den ze dne. Jsem hlášena na UP, ale na dávky nemám nárok, protože mám odpracováno jen 6 měsíců (předtím jsem pracovala jen brigádně). Práci jsem si hledala a našla, ale do toho zavřely školy. Mám doma prvňáčka! Jsem samoživitelka!! O dítě se starám jen sama. […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnanost a nemocenská – nárok na sociální dávky

-

Dobrý den, prosím, mám dotaz: Od listopadu 2019 jsem nezaměstnaná, je mi vyměřena podpora v nezaměstnanosti (je mi 52 let). V lednu 2020 jsem byla cca 10 dní v nemocnici, jsem tedy od 16. 1. 2020 na nemocenské (bohužel lékař mi zatím nedoporučil nemocenskou ukončit). V červenci mi byla vyplacena asi poslední dávka v nezaměstnanosti. […]

Zobrazit odpověď

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď