Ošetřování 14ti letého dítěte

Dobrý den,

mám nárok na ošetřování 14 letého dítěte při horečce – chřipce? Pracují na dobu neurčitou.

Doktor se nás snaží přesvědčit, že to zvládne samo. Nelíbí se mi, aby byla celý den sama doma s horečkou, nemáme doma babičku ani dědečka.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Blanka, 25.02.2016 06:23
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.02.2016 16:54 napsal/a:

Dobrý den,

v případě ošetřovného, tedy dávky vyplácené na základě nemocenského pojištění zaměstnancům, kteří zůstanou doma s nemocným, platí tyto podmínky (zákon o nemocenském pojištění):

§ 39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

a) ošetřování

  1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
  2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou,

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem. Pro účely tohoto zákona se v případě rozvodu manželství a svěření dítěte soudem do společné nebo do střídavé péče obou rodičů za domácnost považuje domácnost každého z těchto rodičů.

Zatímco u dítěte do 10 roků stačí, že se jedná o nemoc nebo úraz, u staršího dítěte, nebo obecně u jakéhokoliv jiného člena domácnosti, musí být splněna i podmínka že „vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou“.

Což je pak na zvážení právě ošetřujícího lékaře. Toto si opravdu netroufám nijak posuzovat, protože i „obyčejná“ chřipka může mít vážný průběh, kdy je ošetřování potřeba, nebo jen mírný, kdy dostačuje klid na lůžku, a žádné speciální ošetřování není potřeba. K posouzení, zda Vaše dítě bude vyžadovat vaše „ošetřování“, nemám ani dost informací, ani příslušnou kvalifikaci.

Ošetřovné je vypláceno po dobu maximálně 9 dnů (resp. případně pak i 16 kalendářních dnů, jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při rotační výuce prvního stupně pro zdravotníky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda s rotační výukou na prvním stupni ZŠ zaniká nárok na krizové ošetřovné pro zdravotníky. Synovi je 9 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, dne 31. 3. 2021 mi rozvázal zaměstnavatel smlouvu. Smlouvu jsem měla do 31. 3. 2021. Od prosince jsem na krizovém ošetřovném a kvůli uzavření škol a rotační výuce musím být i nadále doma s dětma. Prosím o radu, jak mám teď pokračovat. Děkuji

Zobrazit odpověď