Ošetřování 14ti letého dítěte

Dobrý den,

mám nárok na ošetřování 14 letého dítěte při horečce – chřipce? Pracují na dobu neurčitou.

Doktor se nás snaží přesvědčit, že to zvládne samo. Nelíbí se mi, aby byla celý den sama doma s horečkou, nemáme doma babičku ani dědečka.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Blanka, 25.02.2016 06:23
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.02.2016 16:54 napsal/a:

Dobrý den,

v případě ošetřovného, tedy dávky vyplácené na základě nemocenského pojištění zaměstnancům, kteří zůstanou doma s nemocným, platí tyto podmínky (zákon o nemocenském pojištění):

§ 39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

a) ošetřování

  1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
  2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou,

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem. Pro účely tohoto zákona se v případě rozvodu manželství a svěření dítěte soudem do společné nebo do střídavé péče obou rodičů za domácnost považuje domácnost každého z těchto rodičů.

Zatímco u dítěte do 10 roků stačí, že se jedná o nemoc nebo úraz, u staršího dítěte, nebo obecně u jakéhokoliv jiného člena domácnosti, musí být splněna i podmínka že „vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou“.

Což je pak na zvážení právě ošetřujícího lékaře. Toto si opravdu netroufám nijak posuzovat, protože i „obyčejná“ chřipka může mít vážný průběh, kdy je ošetřování potřeba, nebo jen mírný, kdy dostačuje klid na lůžku, a žádné speciální ošetřování není potřeba. K posouzení, zda Vaše dítě bude vyžadovat vaše „ošetřování“, nemám ani dost informací, ani příslušnou kvalifikaci.

Ošetřovné je vypláceno po dobu maximálně 9 dnů (resp. případně pak i 16 kalendářních dnů, jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď