Ošetřování 14ti letého dítěte

Dobrý den,

mám nárok na ošetřování 14 letého dítěte při horečce – chřipce? Pracují na dobu neurčitou.

Doktor se nás snaží přesvědčit, že to zvládne samo. Nelíbí se mi, aby byla celý den sama doma s horečkou, nemáme doma babičku ani dědečka.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Blanka, 25.02.2016 06:23
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.02.2016 16:54 napsal/a:

Dobrý den,

v případě ošetřovného, tedy dávky vyplácené na základě nemocenského pojištění zaměstnancům, kteří zůstanou doma s nemocným, platí tyto podmínky (zákon o nemocenském pojištění):

§ 39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

a) ošetřování

  1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
  2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou,

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem. Pro účely tohoto zákona se v případě rozvodu manželství a svěření dítěte soudem do společné nebo do střídavé péče obou rodičů za domácnost považuje domácnost každého z těchto rodičů.

Zatímco u dítěte do 10 roků stačí, že se jedná o nemoc nebo úraz, u staršího dítěte, nebo obecně u jakéhokoliv jiného člena domácnosti, musí být splněna i podmínka že „vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou“.

Což je pak na zvážení právě ošetřujícího lékaře. Toto si opravdu netroufám nijak posuzovat, protože i „obyčejná“ chřipka může mít vážný průběh, kdy je ošetřování potřeba, nebo jen mírný, kdy dostačuje klid na lůžku, a žádné speciální ošetřování není potřeba. K posouzení, zda Vaše dítě bude vyžadovat vaše „ošetřování“, nemám ani dost informací, ani příslušnou kvalifikaci.

Ošetřovné je vypláceno po dobu maximálně 9 dnů (resp. případně pak i 16 kalendářních dnů, jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Mohu si vzít OČR na dospělou dceru?

-

Dobrý den, mám dospělou dceru, která je vdaná, má dvě děti 10 a 8 roků nebydlíme ve společné domácnosti. Dcera prodělala Covid je vážně nemocná, neobnovuje se jí imunita. Mám možnost si na ni vzít OČR. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné, když je žena v nemocnici

-

Dobrý den, mám dvouletého syna, jsem s ním na mateřské dovolené. Jdu na operaci, v nemocnici prý budu 5 dní, pak dalších min. 5-10dní musím jen ležet, pak už bych měla syna zvládnout. Vím, že manžel má nárok na ošetřovné, v době mé hospitalizace v nemocnici. Má ale nárok i na dny, když už budu doma, […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď