Nárok na ošetřovné a rodičovský příspěvek současně

Dobrý den,

předčasně ukončuji rodičovskou dovolenou a jdu do nové práce. Pochopitelně bude problém, když dítě onemocní, brát si OČR v tří měsíční zkušební době. Zároveň nestíhám dočerpat rodičovský příspěvek a raději předčasně ukončuji.

Pokud dítě onemocní a vzal by si OČR manžel. Ten tedy s námi nežije. A teď tedy dotaz. Dostane vyplacené OČR, pokud já dobírám rodičovský příspěvek?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka Š., 20.03.2018 13:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.03.2018 18:50 napsal/a:

Dobrý den,

I v době, kdy jste v zaměstnání ve zkušební době, můžete být v pracovní neschopnosti a dostávat nemocenské dávky nebo být doma s dítětem na OČR. To, že jste ve zkušební době to nijak nevylučuje. Během zkušební doby je pouze určitým způsobem omezena možnost čerpání dovolené.

Ano, můžete to brát tak, že během zkušební doby si nechcete brát „nemocenskou“, aby zaměstnavatel neměl „záminku“ se vás zbavit už během zkušební doby. Na druhou stranu, pokud je o rozumný zaměstnavatel, tak musí tak nějak předpokládat, že pokud nastupujete do zaměstnání po rodičovské dovolené, a máte doma malé dítě, že je poměrně vysoká pravděpodobnost, že čas od času tento případ může nastat.

Každopádně ale obecně platí, že v případě, že s vámi otec dítěte nežije ve společné domácnosti, tak může čerpat ošetřovné na nemocné dítě, pouze v případě, že se jedná o dítě do 10 roků. Což je ale s největší pravděpodobností i váš případ – viz zákon o nemocenském pojištění, Zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39:

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem.

Současně ale dále platí, že v době kdy je na dané nemocné dítě čerpán rodičovský příspěvek, nebo peněžitá pomoc v mateřství, tak není možné na toto dítě uplatnit nárok na ošetřovné – viz stejný zákon a paragraf:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

Výjimkou by byla jen situace, kdy vy sama byste onemocněla nebo měla nějaký úraz. Není ale možné, abyste vy chodila do práce, pobírala rodičovský příspěvek, a otec dítěte čerpal ošetřovné na dítě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď