Ošetřovné a víkendy

Dobrý den, prosím vás, když sem doma na ošetřovaném jen dvakrát do týdne některý týden jen jednou počítají se mi i víkendy?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie, 24.03.2021 13:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.03.2021 14:17 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky nároku na ošetřovné, jsou určeny zákonem o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.).

Aktuální krizové ošetřovné, na které je nárok v souvislosti s omezením školní výuky (nebo od března i provozu mateřských školek), je dále upraveno zákonem o krizovém ošetřovném – zákon 438/2020 Sb.

Zde je přímo uvedeno v paragrafu 5 (zákon 438/2020 Sb.):

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Z uvedeného vyplývá, že není možné požadovat ošetřovné jenom za víkendy. Jinak ale ničemu nevadí, pokud část týdne pracujete a jen část týdne pečujete o dítě.

Pokud vám v daném kalendářním týdnu, vzniká nárok na ošetřovné alespoň za jeden „pracovní“ den (tj. z důvodu péče o dítě, neodpracujete alespoň jednu směnu, a za ni vám vznikne nárok na ošetřovné), tak můžete uplatnit nárok na ošetřovné i za víkend.

U aktuálního krizového ošetřovného, máte možnost čerpat ošetřovné přerušovaně – resp. na konci měsíce vyplníte žádost, ve které uvedete dny, kdy jste pečovala o dítě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď