Ošetřovné při pobírání rodičovského příspěvku

Dobrý den,

Chci se zeptat, zda mám nárok na OČR, když pobírám na dceru Rodičovský příspěvek?

Chodím do práce na plný úvazek.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Monika, 30.11.2016 11:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.12.2016 17:15 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká ošetřovného z důvodu péče o dítě, na které je současně vyplácen rodičovský příspěvek, pak platí, že to je možné jen v situaci, kdy byste vy, jako příjemce rodičovského příspěvku vážně onemocněla, nebo utrpěla nějaký úraz, který by vám bránil v péči o dítě.

Jednou z podmínek rodičovského příspěvku totiž je to, že zajišťujete řádnou celodenní péči o dítě. Tedy „logika“ zákona je taková, že pokud je vyplácen rodičovský příspěvek, abyste mohla, zajistit péči od dítěte, pak již není potřeba vyplácet ošetřovné, abyste zajistila péči o nemocné dítě, protože to by se tyto dvě dávky duplikovaly.

Konkrétně čerpání ošetřovného na dítě, na které je čerpán rodičovský příspěvek je upraveno v paragrafu 39, zákon o nemocenském pojištění:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

Takže pokud byste byla nemocná vy, utrpěla nějaký úraz, byla hospitalizována ap., pak by někdo jiný mohl čerpat ošetřovné na dítě. Jinak to ale možné není.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na dítě po 9 dnech – prodloužení při delší nemoci dítěte

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co dělat v případech, kdy jde malé dítě na plánovanou operaci a bude doma nejméně 14 dní. Tj. klasické ošetřovné na 9 dní, mi nebude stačit. Lze toto ošetřovné nějak prodloužit? Stačilo by jej ukončit třeba v pátek, a od pondělí znovu podat např. další ošetřovné? Nebo něco jiného? Moc […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na ošetřovné (OČR) na vnuka, jako jeho babička?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Hlídám devítiletého vnuka, dcera dělá ve zdravotnictví a v dnešní době ji tam potřebují a vnuk by musel být doma sám. Mám jako babička právo čerpat ošetřovné? Jsem stále pracující a nemám už dovolenou. Ještě bych chtěla zmínit, že navíc bydlím na druhém konci republiky, jsem z Mostu a […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné střídání partnerů – zaměstnanec a OSVČ

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda může s dítětem být doma střídavě rodič zaměstnaný a rodič OSVČ. A hlavně, jak je to v případě, když dceři bude 2.11 10 let. Pochopila jsem, že záleží na tom, kdy došlo k uzavření škol. V případě, že je to před 10 rokem máme na ošetřovné nárok, až do opětovného […]

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné u syna 10 roků?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když má syn 10 let tak nemám právo na ošetřované. Děkuji

Zobrazit odpověď