Ošetřovné pro otce v případě porodu manželky

Dobrý den, ráda bych se informovala, zda je možné, aby manžel měl nárok na ošetřovné v době po mém porodu. Jde o první dítě, nelze tedy počítat s tím, že by bylo ošetřovné na dítě (jsem na mateřské dovolené). Za jakých podmínek by mohl zůstat manžel se mnou po porodu doma?

Jedná se nám o to, že mám za sebou komplikované těhotenství a rádi bychom spolu jako nová rodina zůstali nějakou dobu společně doma. Bohužel manžel nemá dostatek dovolené a nárok na novou dovolenou mu vznikne až v novém roce.

Jaké případně jiné máme varianty, aby manžel mohl se mnou alespoň pár dní zůstat? Jeho zaměstnavatel bohužel neumožňuje home office, sick days či jiné podobné bonusy.

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Veronika K., 30.11.2016 10:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.12.2016 17:00 napsal/a:

Dobrý den,

Ano je možné, aby Váš manžel měl nárok na ošetřovné. A to buď na Vás, nebo i na Vaše dítě (a to i přes to, že jste nyní na mateřské). Zákon totiž přiznává nárok na ošetřovné v případě ošetřování ženy (členky společné domácnosti), pokud její fyzický stav po porodu vyžaduje ošetřování jinou fyzickou osobou. Viz paragraf 39, zákon o nemocenském pojištění:

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu       

a) ošetřování

2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

Pokud jste na mateřské nebo rodičovské (resp. čerpáte PPM nebo rodičovský příspěvek), pak sice za běžných podmínek není možné dostat ošetřovné na dítě, v případě porodu (nebo pokud byste třeba vážně onemocněla a byla hospitalizována apod.), to možné je:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

V zásadě je tedy jedno, jestli bude mít Váš manžel vypsáno ošetřovné na Vás (protože budete po porodu vyžadovat nezbytně nutně ošetřování jinou fyzickou osobou) nebo na dítě (protože v souvislosti s porodem nebudete schopná pečovat o dítě). Tedy přesněji – záleží pochopitelně na tom, jak „vyhodnotí“ váš zdravotní stav váš ošetřující lékař. Ale osobně myslím, že i lékaři jsou „lidi“ a nepochybuji, že ho „vyhodnotí“ tím správným způsobem, kdy usoudí, že 9 dní (maximální délka ošetřovného) po porodu (nebo po návratu z porodnice) potřebujete být ošetřována manželem :).

Nepíšete také, kdy přesně se má dítě narodit? Zřejmě ale asi letos (když zmiňujete, že manžel již nemá dovolenou). Tak to už se vás ihned po porodu nebude týkat změna, která by pravděpodobně měla platit od začátku roku (právě probíhá schvalování), kdy by měla být nově zavedena placená týdenní dovolená pro otce dítěte, kterou by mohli čerpat právě po porodu. Tato změna je aktuálně schvalována v poslanecké sněmovně. Záleží na tom, jestli a v jaké podobě bude schválena, je možné že pak na ni ještě budete mít v roce 2017 nárok (podle návrhu ji mělo být možné čerpat až do 6 měsíců věku dítěte).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Paragraf na dítě nad 10 roků

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, syn jde 25. listopadu 2020 na operaci varlete. Ale 9. listopadu 2020 dovrší věku 10let. mám ještě nárok na paragraf? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Do kdy je nárok na ošetřovné – děti dostanou vysvědčení už v pátek

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, do kdy je vlastně nárok na ošetřovné? Děti jsem si v květnu i v červnu nechala doma. Žijeme jednom domě, s mojí starou matkou, která je už hodně nemocná. Má problémy se srdcem, a taky cukrovku, a tak jsem nechtěla nic riskovat. Četla jsem, že na ošetřovný by měl být nárok až […]

Zobrazit odpověď