Ošetřovné, uzavření škol, práce v podpůrčí době od 14. 10. 2020

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zdali bude možné od 14. 10. 2020 při uzavření škol během čerpání ošetřovného (dcera 8 let) v průběhu podpůrčí doby pracovat.

Něco takového jako bylo na jaře. Mám možnost na 2 až 3 dny v týdnu zajistit pro dceru hlídání, kdy bych mohla chodit do práce.

Na kterých internetových stránkách se dají sledovat tyto aktuální informace?

Děkuji za odpověď.
Hezký den!

Dotaz poslal/a: Petra F., 13.10.2020 10:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.10.2020 11:15 napsal/a:

Dobrý den,

Zvláštní podmínky pro ošetřovné (OČR), které platily na jaře, když byly zavřené školy, měly platnost pouze do 30. 6. 2020. V tuto chvíli tedy platí běžné podmínky, které jsou dané příslušným zákonem.

To zahrnuje nárok na ošetřovné na zdravé dítě jen do 10 roků (na jaře bylo až do 13 roků), délka ošetřovného maximálně 9 kalendářních dní nebo 16 kalendářních dní u samoživitelů nebo samoživitelek, atd.

Vláda již minulý týden schválila, že by se ošetřovné mělo během podzimu prodloužit tak, aby pokrývalo celou dobu, co budou zavřené školy (viz např. zde).

Včera, když vláda vyhlašovala uzavření škol od středy 14. 10. 2020, tak premiér Babiš prohlásil, že ošetřovné bude ve výši 70% a s tím že to bude minimálně 400 Kč denně.

Aby tyto změny začaly platit (prodloužení doby ošetřovného, zavedení minimální částky 400 Kč, nebo i jiné změny), tak je potřeba změna zákona. Do té doby je to jen návrh vlády, který nemá platnost. Nejbližší zasedání parlamentu, kde by se toto mohlo schválit, proběhne příští týden 20. 10. 2020.

Ošetřovné by mělo být možné čerpat v přerušované podobně (jen za konkrétní dny), nebo se mohou rodiče v péči o dítě vystřídat (i několikrát), a každý tak čerpat ošetřovné jen za část doby.

Aktuální informace k tomu co platí, je možné najít přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věci v sekci Krizové ošetřovné na podzim 2020 – viz zde mpsv.cz. Předpokálám, že během několika dní se to vyjasní.

Změny, pokud je parlament schválí, by měly platit po celou dobu mimořádných opatření (tedy zřejmě zpětně od 14. 10. 2020 až do 30. 6. 2021)

Je možné, že těch změn bude nakonec více – i na jaře se podmínky pro ošetřovné měnily postupně asi 3x.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď