Ošetřovné, uzavření škol, práce v podpůrčí době od 14. 10. 2020

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zdali bude možné od 14. 10. 2020 při uzavření škol během čerpání ošetřovného (dcera 8 let) v průběhu podpůrčí doby pracovat.

Něco takového jako bylo na jaře. Mám možnost na 2 až 3 dny v týdnu zajistit pro dceru hlídání, kdy bych mohla chodit do práce.

Na kterých internetových stránkách se dají sledovat tyto aktuální informace?

Děkuji za odpověď.
Hezký den!

Dotaz poslal/a: Petra F., 13.10.2020 10:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.10.2020 11:15 napsal/a:

Dobrý den,

Zvláštní podmínky pro ošetřovné (OČR), které platily na jaře, když byly zavřené školy, měly platnost pouze do 30. 6. 2020. V tuto chvíli tedy platí běžné podmínky, které jsou dané příslušným zákonem.

To zahrnuje nárok na ošetřovné na zdravé dítě jen do 10 roků (na jaře bylo až do 13 roků), délka ošetřovného maximálně 9 kalendářních dní nebo 16 kalendářních dní u samoživitelů nebo samoživitelek, atd.

Vláda již minulý týden schválila, že by se ošetřovné mělo během podzimu prodloužit tak, aby pokrývalo celou dobu, co budou zavřené školy (viz např. zde).

Včera, když vláda vyhlašovala uzavření škol od středy 14. 10. 2020, tak premiér Babiš prohlásil, že ošetřovné bude ve výši 70% a s tím že to bude minimálně 400 Kč denně.

Aby tyto změny začaly platit (prodloužení doby ošetřovného, zavedení minimální částky 400 Kč, nebo i jiné změny), tak je potřeba změna zákona. Do té doby je to jen návrh vlády, který nemá platnost. Nejbližší zasedání parlamentu, kde by se toto mohlo schválit, proběhne příští týden 20. 10. 2020.

Ošetřovné by mělo být možné čerpat v přerušované podobně (jen za konkrétní dny), nebo se mohou rodiče v péči o dítě vystřídat (i několikrát), a každý tak čerpat ošetřovné jen za část doby.

Aktuální informace k tomu co platí, je možné najít přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věci v sekci Krizové ošetřovné na podzim 2020 – viz zde mpsv.cz. Předpokálám, že během několika dní se to vyjasní.

Změny, pokud je parlament schválí, by měly platit po celou dobu mimořádných opatření (tedy zřejmě zpětně od 14. 10. 2020 až do 30. 6. 2021)

Je možné, že těch změn bude nakonec více – i na jaře se podmínky pro ošetřovné měnily postupně asi 3x.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné střídání partnerů – zaměstnanec a OSVČ

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda může s dítětem být doma střídavě rodič zaměstnaný a rodič OSVČ. A hlavně, jak je to v případě, když dceři bude 2.11 10 let. Pochopila jsem, že záleží na tom, kdy došlo k uzavření škol. V případě, že je to před 10 rokem máme na ošetřovné nárok, až do opětovného […]

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné u syna 10 roků?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když má syn 10 let tak nemám právo na ošetřované. Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné (OČR) a nemocenská kvůli karanténě

-

Dobrý den, Mám dotaz ohledně OČR a PN. Nyní jsem se synem na OČR. Příští týden jdeme na testy a v případě pozitivity nás čeká karanténa a PN. Když ukončím třeba na 10 dní OČR a budu mít PN z důvodu karantény, mohu se pak opět vrátit na OČR, pokud se škola neotevře? Děkuji

Zobrazit odpověď

Ako je to s OČR a podzimními prázdninami?

-

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s očr a podzimními prázdninami? Som samoživiteľka a pracujem v nepretržitom provoze v systéme krátky dlhý týždeň. Od 26.10. do 1.11. mi v práci vychádza zrovna dlhý týždeň, čo znamená že by som mala pracovať Po., Ut., Pá., So., Ne. Jenomže podľa uznesenia vlády ČR v tomno […]

Zobrazit odpověď