Ošetřovné, uzavření škol, práce v podpůrčí době od 14. 10. 2020

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zdali bude možné od 14. 10. 2020 při uzavření škol během čerpání ošetřovného (dcera 8 let) v průběhu podpůrčí doby pracovat.

Něco takového jako bylo na jaře. Mám možnost na 2 až 3 dny v týdnu zajistit pro dceru hlídání, kdy bych mohla chodit do práce.

Na kterých internetových stránkách se dají sledovat tyto aktuální informace?

Děkuji za odpověď.
Hezký den!

Dotaz poslal/a: Petra F., 13.10.2020 10:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.10.2020 11:15 napsal/a:

Dobrý den,

Zvláštní podmínky pro ošetřovné (OČR), které platily na jaře, když byly zavřené školy, měly platnost pouze do 30. 6. 2020. V tuto chvíli tedy platí běžné podmínky, které jsou dané příslušným zákonem.

To zahrnuje nárok na ošetřovné na zdravé dítě jen do 10 roků (na jaře bylo až do 13 roků), délka ošetřovného maximálně 9 kalendářních dní nebo 16 kalendářních dní u samoživitelů nebo samoživitelek, atd.

Vláda již minulý týden schválila, že by se ošetřovné mělo během podzimu prodloužit tak, aby pokrývalo celou dobu, co budou zavřené školy (viz např. zde).

Včera, když vláda vyhlašovala uzavření škol od středy 14. 10. 2020, tak premiér Babiš prohlásil, že ošetřovné bude ve výši 70% a s tím že to bude minimálně 400 Kč denně.

Aby tyto změny začaly platit (prodloužení doby ošetřovného, zavedení minimální částky 400 Kč, nebo i jiné změny), tak je potřeba změna zákona. Do té doby je to jen návrh vlády, který nemá platnost. Nejbližší zasedání parlamentu, kde by se toto mohlo schválit, proběhne příští týden 20. 10. 2020.

Ošetřovné by mělo být možné čerpat v přerušované podobně (jen za konkrétní dny), nebo se mohou rodiče v péči o dítě vystřídat (i několikrát), a každý tak čerpat ošetřovné jen za část doby.

Aktuální informace k tomu co platí, je možné najít přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věci v sekci Krizové ošetřovné na podzim 2020 – viz zde mpsv.cz. Předpokálám, že během několika dní se to vyjasní.

Změny, pokud je parlament schválí, by měly platit po celou dobu mimořádných opatření (tedy zřejmě zpětně od 14. 10. 2020 až do 30. 6. 2021)

Je možné, že těch změn bude nakonec více – i na jaře se podmínky pro ošetřovné měnily postupně asi 3x.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď