Ošetřovné, uzavření škol, práce v podpůrčí době od 14. 10. 2020

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zdali bude možné od 14. 10. 2020 při uzavření škol během čerpání ošetřovného (dcera 8 let) v průběhu podpůrčí doby pracovat.

Něco takového jako bylo na jaře. Mám možnost na 2 až 3 dny v týdnu zajistit pro dceru hlídání, kdy bych mohla chodit do práce.

Na kterých internetových stránkách se dají sledovat tyto aktuální informace?

Děkuji za odpověď.
Hezký den!

Dotaz poslal/a: Petra F., 13.10.2020 10:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.10.2020 11:15 napsal/a:

Dobrý den,

Zvláštní podmínky pro ošetřovné (OČR), které platily na jaře, když byly zavřené školy, měly platnost pouze do 30. 6. 2020. V tuto chvíli tedy platí běžné podmínky, které jsou dané příslušným zákonem.

To zahrnuje nárok na ošetřovné na zdravé dítě jen do 10 roků (na jaře bylo až do 13 roků), délka ošetřovného maximálně 9 kalendářních dní nebo 16 kalendářních dní u samoživitelů nebo samoživitelek, atd.

Vláda již minulý týden schválila, že by se ošetřovné mělo během podzimu prodloužit tak, aby pokrývalo celou dobu, co budou zavřené školy (viz např. zde).

Včera, když vláda vyhlašovala uzavření škol od středy 14. 10. 2020, tak premiér Babiš prohlásil, že ošetřovné bude ve výši 70% a s tím že to bude minimálně 400 Kč denně.

Aby tyto změny začaly platit (prodloužení doby ošetřovného, zavedení minimální částky 400 Kč, nebo i jiné změny), tak je potřeba změna zákona. Do té doby je to jen návrh vlády, který nemá platnost. Nejbližší zasedání parlamentu, kde by se toto mohlo schválit, proběhne příští týden 20. 10. 2020.

Ošetřovné by mělo být možné čerpat v přerušované podobně (jen za konkrétní dny), nebo se mohou rodiče v péči o dítě vystřídat (i několikrát), a každý tak čerpat ošetřovné jen za část doby.

Aktuální informace k tomu co platí, je možné najít přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věci v sekci Krizové ošetřovné na podzim 2020 – viz zde mpsv.cz. Předpokálám, že během několika dní se to vyjasní.

Změny, pokud je parlament schválí, by měly platit po celou dobu mimořádných opatření (tedy zřejmě zpětně od 14. 10. 2020 až do 30. 6. 2021)

Je možné, že těch změn bude nakonec více – i na jaře se podmínky pro ošetřovné měnily postupně asi 3x.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď