OSVČ a mateřská – co mám dělat, abych měla nárok?

Dobrý den,

jsem OSVČ a platím si VZP 1823,- Kč a OSSZ 1972,- Kč, budu mít nárok na mateřskou dovolenou?

Nebo co pro to mám udělat, abych na ní nárok měla?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Gabriela M., 23.12.2016 08:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.12.2016 13:36 napsal/a:

Dobrý den,

Píšete, že platíte zálohy na sociální pojištění ve výši 1972 Kč. Tato částka odpovídá minimální mu sociálnímu pojištění pro rok 2016 (v roce 2017 to bude 2061 Kč). To znamená, že si podle všeho neplatíte dobrovolné nemocenské pojištění. To je v minimální výši 115 Kč měsíčně a platí se také ČSSZ (resp. OSSZ).

Zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění je pro OSVČ povinné dle příslušných zákonů, placení nemocenského pojištění je u OSVČ dobrovolné. Pokud si jej neplatíte, pak ale nemáte nárok ani na nemocenské dávky. Dávky jako je „nemocenská“ v době pracovní neschopnosti nebo práce peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Abyste na tuto dávku měla nárok, musíte si začít platit nemocenské dávky.

Ale u OSVČ to s tím nárokem na mateřskou není až tak jednoduché. Abyste měla nárok na „mateřskou“ (PPM), tak musíte být účastníkem nemocenského pojištění (platit si ho), nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední dva roky, a současně nejméně 180 dní za poslední rok před zahájením PPM.

Nárok na mateřskou (zahájení PPM) spadá do období 6 – 8 týdnů před porodem (konkrétní termín si určujete sama po dohodě s ošetřujícím lékařem). V praxi si tedy jako OSVČ musíte platit nemocenské pojištění cca 11 měsíců před tím, než se vám má narodit dítě.

Pak je zde i otázka, jak vysokou byste měla mateřskou, pokud si budete platit jen minimální nemocenské pojištění. Při platbě NP ve výši 115 Kč by vám vycházela mateřská na 116 Kč za kalendářní den, tedy 3480 Kč měsíčně a 22 736 Kč za celou dobu (28 týdnů), a to není mnoho.

Nemocenské si případně můžete platit i ve vyšší částce – její výše ale nemůže být libovolně vysoká. Je navázána na přehled o příjmech a výdajích OSVČ.

Dále je zde také omezení, že v době, kdy jako OSVČ čerpáte „mateřskou“ nemůžete osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost (obdobně jako zaměstnankyně na mateřské nesmí v této době vykonávat zaměstnání, na jehož základě je jim vyplácena PPM).

Pokud byste neměla nárok na PPM, pak ale určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte. Na ten už máte nárok i jako OSVČ bez ohledu na to, jestli platíte nebo neplatíte pojištění, nebo v jaké výši si jej platíte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď