OSVČ a mateřská – co mám dělat, abych měla nárok?

Dobrý den,

jsem OSVČ a platím si VZP 1823,- Kč a OSSZ 1972,- Kč, budu mít nárok na mateřskou dovolenou?

Nebo co pro to mám udělat, abych na ní nárok měla?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Gabriela M., 23.12.2016 08:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.12.2016 13:36 napsal/a:

Dobrý den,

Píšete, že platíte zálohy na sociální pojištění ve výši 1972 Kč. Tato částka odpovídá minimální mu sociálnímu pojištění pro rok 2016 (v roce 2017 to bude 2061 Kč). To znamená, že si podle všeho neplatíte dobrovolné nemocenské pojištění. To je v minimální výši 115 Kč měsíčně a platí se také ČSSZ (resp. OSSZ).

Zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění je pro OSVČ povinné dle příslušných zákonů, placení nemocenského pojištění je u OSVČ dobrovolné. Pokud si jej neplatíte, pak ale nemáte nárok ani na nemocenské dávky. Dávky jako je „nemocenská“ v době pracovní neschopnosti nebo práce peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Abyste na tuto dávku měla nárok, musíte si začít platit nemocenské dávky.

Ale u OSVČ to s tím nárokem na mateřskou není až tak jednoduché. Abyste měla nárok na „mateřskou“ (PPM), tak musíte být účastníkem nemocenského pojištění (platit si ho), nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední dva roky, a současně nejméně 180 dní za poslední rok před zahájením PPM.

Nárok na mateřskou (zahájení PPM) spadá do období 6 – 8 týdnů před porodem (konkrétní termín si určujete sama po dohodě s ošetřujícím lékařem). V praxi si tedy jako OSVČ musíte platit nemocenské pojištění cca 11 měsíců před tím, než se vám má narodit dítě.

Pak je zde i otázka, jak vysokou byste měla mateřskou, pokud si budete platit jen minimální nemocenské pojištění. Při platbě NP ve výši 115 Kč by vám vycházela mateřská na 116 Kč za kalendářní den, tedy 3480 Kč měsíčně a 22 736 Kč za celou dobu (28 týdnů), a to není mnoho.

Nemocenské si případně můžete platit i ve vyšší částce – její výše ale nemůže být libovolně vysoká. Je navázána na přehled o příjmech a výdajích OSVČ.

Dále je zde také omezení, že v době, kdy jako OSVČ čerpáte „mateřskou“ nemůžete osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost (obdobně jako zaměstnankyně na mateřské nesmí v této době vykonávat zaměstnání, na jehož základě je jim vyplácena PPM).

Pokud byste neměla nárok na PPM, pak ale určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte. Na ten už máte nárok i jako OSVČ bez ohledu na to, jestli platíte nebo neplatíte pojištění, nebo v jaké výši si jej platíte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na mateřskou bez předchozího zaměstnání?

-

Dobrý den, je mi 20let, a cca před necelým půl rokem jsem maturovala. Od té doby si hledám zaměstnání, ale vzhledem k tomu že jsem absolvent tak se mi nabídky vyhýbají :( Pracovala jsem ve fabrice 42dnů, jinak jsem teď momentálně v rekvalifikačním kurzu a pobírám podporu. Žiju s přítelem, který má stálé zaměstnání a […]

Zobrazit odpověď

PPM na otce – může pracovat během mateřské na dohodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se informovat. Za několik týdnu budu rodit, s přítelem spolu nežijeme. Pobírám invalidní důchod 3. stupně. Chtěla bych napsat PPM na svého ex přítele. Ten s tím souhlasí. Šlo by to udělat tak, že by chodil do práce při pobírání PPM? Chodil by jen brigádně, nebo měl by napsanou smlouvu u […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď