OSVČ a mateřská – co mám dělat, abych měla nárok?

Dobrý den,

jsem OSVČ a platím si VZP 1823,- Kč a OSSZ 1972,- Kč, budu mít nárok na mateřskou dovolenou?

Nebo co pro to mám udělat, abych na ní nárok měla?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Gabriela M., 23.12.2016 08:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.12.2016 13:36 napsal/a:

Dobrý den,

Píšete, že platíte zálohy na sociální pojištění ve výši 1972 Kč. Tato částka odpovídá minimální mu sociálnímu pojištění pro rok 2016 (v roce 2017 to bude 2061 Kč). To znamená, že si podle všeho neplatíte dobrovolné nemocenské pojištění. To je v minimální výši 115 Kč měsíčně a platí se také ČSSZ (resp. OSSZ).

Zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění je pro OSVČ povinné dle příslušných zákonů, placení nemocenského pojištění je u OSVČ dobrovolné. Pokud si jej neplatíte, pak ale nemáte nárok ani na nemocenské dávky. Dávky jako je „nemocenská“ v době pracovní neschopnosti nebo práce peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Abyste na tuto dávku měla nárok, musíte si začít platit nemocenské dávky.

Ale u OSVČ to s tím nárokem na mateřskou není až tak jednoduché. Abyste měla nárok na „mateřskou“ (PPM), tak musíte být účastníkem nemocenského pojištění (platit si ho), nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední dva roky, a současně nejméně 180 dní za poslední rok před zahájením PPM.

Nárok na mateřskou (zahájení PPM) spadá do období 6 – 8 týdnů před porodem (konkrétní termín si určujete sama po dohodě s ošetřujícím lékařem). V praxi si tedy jako OSVČ musíte platit nemocenské pojištění cca 11 měsíců před tím, než se vám má narodit dítě.

Pak je zde i otázka, jak vysokou byste měla mateřskou, pokud si budete platit jen minimální nemocenské pojištění. Při platbě NP ve výši 115 Kč by vám vycházela mateřská na 116 Kč za kalendářní den, tedy 3480 Kč měsíčně a 22 736 Kč za celou dobu (28 týdnů), a to není mnoho.

Nemocenské si případně můžete platit i ve vyšší částce – její výše ale nemůže být libovolně vysoká. Je navázána na přehled o příjmech a výdajích OSVČ.

Dále je zde také omezení, že v době, kdy jako OSVČ čerpáte „mateřskou“ nemůžete osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost (obdobně jako zaměstnankyně na mateřské nesmí v této době vykonávat zaměstnání, na jehož základě je jim vyplácena PPM).

Pokud byste neměla nárok na PPM, pak ale určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte. Na ten už máte nárok i jako OSVČ bez ohledu na to, jestli platíte nebo neplatíte pojištění, nebo v jaké výši si jej platíte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď