OSVČ a mateřská – co mám dělat, abych měla nárok?

Dobrý den,

jsem OSVČ a platím si VZP 1823,- Kč a OSSZ 1972,- Kč, budu mít nárok na mateřskou dovolenou?

Nebo co pro to mám udělat, abych na ní nárok měla?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Gabriela M., 23.12.2016 08:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.12.2016 13:36 napsal/a:

Dobrý den,

Píšete, že platíte zálohy na sociální pojištění ve výši 1972 Kč. Tato částka odpovídá minimální mu sociálnímu pojištění pro rok 2016 (v roce 2017 to bude 2061 Kč). To znamená, že si podle všeho neplatíte dobrovolné nemocenské pojištění. To je v minimální výši 115 Kč měsíčně a platí se také ČSSZ (resp. OSSZ).

Zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění je pro OSVČ povinné dle příslušných zákonů, placení nemocenského pojištění je u OSVČ dobrovolné. Pokud si jej neplatíte, pak ale nemáte nárok ani na nemocenské dávky. Dávky jako je „nemocenská“ v době pracovní neschopnosti nebo práce peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Abyste na tuto dávku měla nárok, musíte si začít platit nemocenské dávky.

Ale u OSVČ to s tím nárokem na mateřskou není až tak jednoduché. Abyste měla nárok na „mateřskou“ (PPM), tak musíte být účastníkem nemocenského pojištění (platit si ho), nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední dva roky, a současně nejméně 180 dní za poslední rok před zahájením PPM.

Nárok na mateřskou (zahájení PPM) spadá do období 6 – 8 týdnů před porodem (konkrétní termín si určujete sama po dohodě s ošetřujícím lékařem). V praxi si tedy jako OSVČ musíte platit nemocenské pojištění cca 11 měsíců před tím, než se vám má narodit dítě.

Pak je zde i otázka, jak vysokou byste měla mateřskou, pokud si budete platit jen minimální nemocenské pojištění. Při platbě NP ve výši 115 Kč by vám vycházela mateřská na 116 Kč za kalendářní den, tedy 3480 Kč měsíčně a 22 736 Kč za celou dobu (28 týdnů), a to není mnoho.

Nemocenské si případně můžete platit i ve vyšší částce – její výše ale nemůže být libovolně vysoká. Je navázána na přehled o příjmech a výdajích OSVČ.

Dále je zde také omezení, že v době, kdy jako OSVČ čerpáte „mateřskou“ nemůžete osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost (obdobně jako zaměstnankyně na mateřské nesmí v této době vykonávat zaměstnání, na jehož základě je jim vyplácena PPM).

Pokud byste neměla nárok na PPM, pak ale určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte. Na ten už máte nárok i jako OSVČ bez ohledu na to, jestli platíte nebo neplatíte pojištění, nebo v jaké výši si jej platíte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď