OSVČ a platba zdravotního pojištění

Dobrý den,

od konce dubna končím v práci, kde jsem byla jako OSVČ.

Další mám až od září. Chtěla jsem se zeptat, když se půjdu evidovat na úřad práce, zda mi bude stát po tu dobu proplácet zdravotní pojištění.

A zda po tu dobu si musím sociální pojištění platit sama.

Předpokládám na podporu jako OSVČ nemám nárok.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Irena V., 06.04.2017 11:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2017 12:37 napsal/a:

Dobrý den,

Záleží zde na tom, jak to budete mít s činností OSVČ. Jestli tedy na konci dubna/začátku května svou OSVČ ukončíte (resp. přerušíte)? Pokud ano, pak byste po dobu, kdy nebudete vykonávat tuto činnost, mohla být vedená v evidenci ÚP jako nezaměstnaná. Pokud byste ale činnost neukončila, pak máte i nadále povinnost platit příslušné odvody na sociální a zdravotní pojištění sama.

Co se týká případného nároku na podporu v nezaměstnanosti, tak na tu můžete mít nárok i jako OSVČ (resp. po ukončení, pozastavení výkonu této činnosti). Pokud splňujete podmínku minimální doby účasti na důchodovém pojištění v délce 12 měsíců za poslední dva roky, pak byste měla na podporu mít nárok.

I kdybyste náhodou tuto podmínku 12 měsíců nesplňovala, ale současně měla ukončenou nebo přerušenou OSVČ, pak se vám může vyplatit zajít na ÚP. Minimálně již jen proto, že po dobu, kdy byste byla vedené v evidenci UP, by za vás zdravotní pojištění platil stát.

Se sociálním pojištěním je to trochu jinak. Za nezaměstnané sociální pojištění stát neoplatí. Doba, kdy jste nezaměstnaná se, ale může v budoucnu zohlednit při posuzování nároku na starobní důchod. Je to tak, že až budete žádat o důchod, pak se vám může doby, kdy jste byla nezaměstnaná započítat, ale maximálně jeden rok.

Nebo si po dobu, kdy budete nezaměstnaná, můžete platit dobrovolné důchodové pojištění. Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2017 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2017, tedy  1 977 Kč.

Jak již ale bylo zmíněno výše, předpokladem pro to, aby vás na Úřadu práce zařadili do evidence uchazečů o zaměstnání je ukončení nebo alespoň přerušení podnikání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc. Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené v roce 2022 a začátek mateřské na druhé dítě

-

Dobrý den! V lednu 2022, mi končí po třech letech rodičovská dovolená. A v dubnu 2022, čekáme narození druhého dítěte, takže pak budu zase na mateřské. Můžete mi poradit, jestli se mám do té doby hlásit na Úřadu práce, když mi budou zbývat 3 měsíce do porodu? Děkuji za odpověď!

Zobrazit odpověď

Nahlášení na Úřadu práce po neúspěšné maturitě v září

-

Dobrý den, omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale poslední dobou mi to stále vrtá hlavou. Jde o to, že v roce 2019 jsem končila střední školu s maturitou, v plánu bylo pokračovat na vysokou, nicméně jsem první zkoušku neudělala a musela jí zkusit na podzim, tedy září 2019 (učitelka nám říkala, že jsme stále […]

Zobrazit odpověď