OSVČ a platba zdravotního pojištění

Dobrý den,

od konce dubna končím v práci, kde jsem byla jako OSVČ.

Další mám až od září. Chtěla jsem se zeptat, když se půjdu evidovat na úřad práce, zda mi bude stát po tu dobu proplácet zdravotní pojištění.

A zda po tu dobu si musím sociální pojištění platit sama.

Předpokládám na podporu jako OSVČ nemám nárok.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Irena V., 06.04.2017 11:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2017 12:37 napsal/a:

Dobrý den,

Záleží zde na tom, jak to budete mít s činností OSVČ. Jestli tedy na konci dubna/začátku května svou OSVČ ukončíte (resp. přerušíte)? Pokud ano, pak byste po dobu, kdy nebudete vykonávat tuto činnost, mohla být vedená v evidenci ÚP jako nezaměstnaná. Pokud byste ale činnost neukončila, pak máte i nadále povinnost platit příslušné odvody na sociální a zdravotní pojištění sama.

Co se týká případného nároku na podporu v nezaměstnanosti, tak na tu můžete mít nárok i jako OSVČ (resp. po ukončení, pozastavení výkonu této činnosti). Pokud splňujete podmínku minimální doby účasti na důchodovém pojištění v délce 12 měsíců za poslední dva roky, pak byste měla na podporu mít nárok.

I kdybyste náhodou tuto podmínku 12 měsíců nesplňovala, ale současně měla ukončenou nebo přerušenou OSVČ, pak se vám může vyplatit zajít na ÚP. Minimálně již jen proto, že po dobu, kdy byste byla vedené v evidenci UP, by za vás zdravotní pojištění platil stát.

Se sociálním pojištěním je to trochu jinak. Za nezaměstnané sociální pojištění stát neoplatí. Doba, kdy jste nezaměstnaná se, ale může v budoucnu zohlednit při posuzování nároku na starobní důchod. Je to tak, že až budete žádat o důchod, pak se vám může doby, kdy jste byla nezaměstnaná započítat, ale maximálně jeden rok.

Nebo si po dobu, kdy budete nezaměstnaná, můžete platit dobrovolné důchodové pojištění. Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2017 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2017, tedy  1 977 Kč.

Jak již ale bylo zmíněno výše, předpokladem pro to, aby vás na Úřadu práce zařadili do evidence uchazečů o zaměstnání je ukončení nebo alespoň přerušení podnikání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

-

Dobrý den, mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení. U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba. Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď